Հայաստանին զենք վաճառելը սխալ քաղաքական քայլ էր. զղջում է Մոլդովան
Մոլդովայի հանրապետության վարչապետ Վլադիմիր Ֆիլատը ընդունել է, որ Հայաստանին զենք վաճառելը սխալ քաղաքական քայլ էր և ներողություն է հայցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևից: Այս մասին 1news.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է Բաքվում Մոլդովայի դեսպան Իգոր Բոդյուն:
Դիվանագետը հայտարարել է, որ Քիշնևը իսկապես Հայաստանին 3 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ զենք է վաճառել և այդ փաստը «սխալ քաղաքական քայլ» է որակել: Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ «Հայաստանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցներ չկան, որոնք արգելում են նրան զենք վաճառել»:
«Ե'վ Մոլդովան, և' Ադրբեջանը ԳՈՒԱՄ-ի (Ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման կազմակերպություն, որի անդամներն են Ադրբեջանը, Մոլդովան, Վրաստանը, Ուկրաինան) անդամ պետություններ են, և մենք հույս ունենք, որ այդ փաստը վնաս չի հասցնի մեր հարաբերություններին: Մոլդովայում այժմ երկու հանձնաժողովներ են ստեղծվել, որոնք զբաղվում են տվյալ միջադեպի քննությամբ: Եվս մեկ անգամ կրկնեմ, որ դա սխալ քաղաքական քայլ էր»,- եզրափակել է Իգոր Բոդյուն:
Moldnews-ը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ Վլադիմիր Ֆիլատը հայտարարել է, որ ոչինչ չգիտի Հայաստանին հրթիռային և հրետանային համակարգերի վաճառելու մասին, չնայած այն հանգամանքին, որ իր ստորագրությունը դրված է վաճառքի մասին փաստաթղթերի տակ:

Moldova Regrets Sale of Arms to Armenia, Says it was 'Wrong Political Move'
Prime Minister of the Republic of Moldova Vladmir Filat acknowledged that the sale of arms to Armenia was a wrong political move and apologized to President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Moldova's Ambassador in Baku Igor Bodiu told 1news.az.
The diplomat stated that Chișinău really did sell $3 million USD worth of weapons to Armenia, and called this fact a "wrong political move". At the same time, he stressed that "there are no international sanctions prohibiting the sale of arms to Armenia".
"Both Moldova and Azerbaijan are members of GUAM , and we hope that this fact will not damage our relations. Moldova has set up two commissions which are investigating the incident. Once again let me say, it was the wrong political move," said Bodiu.
Moldnews recalls that earlier Vlad Filat said he knew nothing of the sale of missile and artillery systems to Armenia — despite the fact that his signature is on the sale documents.