Լրագրողն առաջարկում է Մեծ Եղեռնի ժամանակ հայերին փրկած թուրքերի ցուցակ կազմել
Հայերը պետք է արժանին մատուցեն այն թուրքերին, ոքվեր փրկել են հայազգի բնակչությանը Հայոց Ցեղասպանության տարիներին: Երկխոսությունը նաև այստեղից կարող է սկսվել,  որովհետև նրանք նույնպես Օսմանյան կայսրությունում ապրող թուրքեր էին: Այս մասին թուրքական Radikal օրաթերթի հետ զրույցում ասել է The Independent հայտնի բրիտանական պարբերականի սյունակագիր Ռոբերտ Ֆիսկը:
«Իմ գրքում («Մեծ պատերազմ քաղաքակրթության համար: Մերձավոր Արևելքի նվաճումը») ես գրել եմ հայերի ցեղասպանության մասին, և այն հիմա թարգմանվում է թուրքերեն: Իհարկե, գիտակցում եմ այն վտանգը, որ թուրք ընթերցողները կարող են կենտրոնանալ հենց այս հատվածների վրա, առանց ուսումնասիրելու մնացած հատվածները: Բայց ես գիտեմ, որ ավելի շատ թուրքեր կան, որոնք ազատ խոսում են  իրենց հայ բարեկամների և տատիկ, պապիկների մասին: Ես առաջարկում եմ 1915 թվականի Ցեղասպանության ժամանակ հայազգի քաղաքացիներին փրկած թուրքերի ցուցակ կազմել: Ես սա ոչ միայն  հայերին եմ խորհուրդ տալիս անել, այլ նաև թուրքերին: Նրանք պարտավոր են պատվել այդ մարդկանց, քանի որ նրանք փրկել են թուրքերի գիտակցությունը: Ի վերջո, թե Գերմանիան, թե Անգլիան ընդունեցին Ցեղասպանության փաստը, և ոչինչ: Թուրքիան ուժեղ երկիր է»,- ասել է Ֆիսկը:
Նա նաև նշել է, որ Հայոց Ցեղասպանության մասին խոսելով և հիշելով` Թուրքիան ԵՄ-ի անդամ չի դառնա, բայց դա, ըստ Ֆիսնկի, պետք է լինի թուրքերի` ԵՄ-ին անդամագրվելու համար «անհրաժեշտ պայմանների ցուցակում»:

"Armenians should honor those Turks who saved Armenian citizens during the Armenian Genocide. Dialogue can start also from there, because they too were Turks living in the Ottoman Empire," said The Independent columnist and Middle East correspondent Robert Fisk, speaking to Turkish daily Radikal in Turkey.
"I wrote about the Armenian Genocide in my book [The Great War for Civilisation: The Conquest of the Middle East] and now it's being translated into Turkish. Yes, I know there is a risk that Turkish readers might focus only on these chapters without giving importance to the others. But I have to say, there are more Turks now speaking freely about their Armenian relatives and grandparents. So I recommend compiling a list of Ottoman Turks who saved Armenian citizens during the 1915 genocide. And I'm recommending this to not only Armenians but also Turks. They are obliged to honor these people because they rescued the consciousness of Turks. After all, both Germany and England confessed their genocides and nothing happened . Turkey is a brave country," he said.
Fisk mentioned that to speak about and remember the Armenian Genocide will not make Turkey an EU member, but, according to Fisk, it has to be  in the "must list" of conditions for Turkey's ascension into the EU.