Վեճը շարունակվում է. Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներն ընդդեմ ապահովագիրների
ԱՄՆ-ի Սան Ֆրանցիսկոյի դաշնային վերաքննիչ դատարանը նոյեմբերի 7-ին սկսել է քննել Կալիֆորնիայում ընդունված Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի և ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հնարավոր հակասության մասին հարցը, հաղորդում է AP-ն:
Կալիֆորնիա նահանգում ընդունված օրենքից հետո Օսմանյան կայսրության օրոք իրականացված Ցեղասպանության զոհերի ժառանգները դատական կարգով 3 գերմանական ապահովագրական ընկերություններից պահանջել են իրենց նախնիների գումարները:
Երկու տարվա ընթացքում սա երրորդ դեպքն է, երբ ԱՄՆ 9-րդ վերաքննիչ դատարանը բախվում է հարցի քաղաքական կողմին: 2010 թվականին դատարանը փոխել էր 2009 թվականին ի օգուտ ապահովագրական ընկերության կայացրած իր որոշումը և վճիռը կայացրել ի շահ ժառանգների:
Երեկ, ևս մեկ անգամ անդրադառնալով խնդրին, դատարանի գլխավոր դատավորը հայտարարել է որ, դատավորների մեծամասնությունը քվեարկել է գործը վերաքննելու օգտին` քայլ, որը չեղյալ է հայտարարում 2010 թվականի որոշումը:
Ապահովագրական ընկերությունները, մասնավորապես, Մյունխենի «Re AG» գործակալությունը, վիճարկում է Կալիֆորնիայում ընդունված օրենքը և պահանջում, որպեսզի այն վերացվի, քանի որ օրենքը հակասում է ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությանը, որը Թուրքիայի օրինակով հրաժարվում է հայերի սպանությունները Ցեղասպանություն անվանել:
Ապահովագրական գործակալությունները վկայակոչում են նախկին նախագահներ Բիլ Քլինտոնի և Ջորջ Բուշի որոշումները, որոնք դեմ էին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ցեղասպանության զոհերի ժառանգների փաստաբանները համաձայն չեն այս տեսակետի հետ, քանի որ, ըստ նրանց, նախագահների որոշումները պետական քաղաքականություն չեն: Նրանք նշում են, որ ԱՄՆ-ն պաշտոնական դիրքորոշում չունի, ինչը նշանակում է, որ Կալիֆորնիայի օրենքը չի հակասում որևէ ազգային քաղաքականության:

Appeals Court to Rule Whether State Law Conflicts with US Foreign Policy on Armenian Genocide
A federal appeals court on Monday took up the thorny issue of whether California law declaring there was an Armenian Genocide in Turkey conflicts with US foreign policy, AP reports.
At issue is a state law that labels the deaths a genocide, allowing heirs of Armenians killed in the Turkish Ottoman Empire to pursue a lawsuit seeking life insurance payments from three German insurers.
It's the third time in two years the 9th US Circuit Court of Appeals has confronted the politically charged question. In a rare move, the court reversed itself last year after a judge changed her mind and turned a 2-1 ruling rendered in 2009 in favor of insurers into a 2-1 decision supporting the heirs' lawsuit.
On Monday, the court's chief justice announced in a brief statement that a majority of judges had voted to rehear the case — a move that wipes out the 2010 decision.
The insurers, which include Munich Re AG, argue California's law should be struck down because it conflicts with US foreign policy, which they say sides with Turkey in refusing to call the Armenian deaths genocide. Turkey describes the deaths as resulting from civil unrest that accompanied the collapse of the Ottoman Empire.
The insurers point to decisions by former presidents Bill Clinton and George W. Bush to defeat congressional legislation that would have recognized the Armenian Genocide.
Lawyers for the heirs argue those presidential views are not official policy. They say the United States lacks a formal position, which means the California law is not in conflict with any national policy.
Lawyers representing the heirs have filed similar lawsuits against New York Life Insurance Co. and French insurer AXA, which were settled in 2005 for a combined $37.5 million.