Մահացած զինվորի մայրը չի ճանաչում որդու ձեռագիրը. Քննիչն առաջարկում է «անտեղի թուղթ չսևացնել»
2011 թվականի փետրվարի 12-ին ԼՂՀ-ի Խոջալուի զորամասերից մեկում հրազենային վնասվածքից մահացած  22-ամյա զինծառայող Թորգոմ Սարուխանյանի մայրը`  Լենա Սարուխանյանը, համաձայն չէ իր որդու գործով տարվող հետաքննության ընթացքի հետ:
Նշենք, որ Թորգոմ Սարուխանյանը բանակ էր զորակոչվել Գյումրիից, այս տարվա աշնանը նա պետք է ավարտեր ծառայությունը: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, Թորգոմ Սարուխանյանին դրդել են ինքնասպանության:
Epress.am-ի հետ զրույցում տիկին Լենան տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է գործը վարող քննիչ Մարտիրոս Ավագյանի հետ, ով սկսել է բավական կոպիտ խոսել իր հետ, երբ տեղեկացել է, որ Սարուխանյանն իր դժգոհությունն է հայտնել տարվող նախաքննությունից և ցանկացել է բողոք գրել այդ առնչությամբ՝ հայտնելով իր անհամաձայնությունը գործում տեղ գտած փաստերի վերաբերյալ:
Լենա Սարուխանյանը մեզ տեղեկացրել է, որ իր որդին զորամասի շտաբում եղել է գրագիր, աշխատել է համակարգչով, կոնսպեկտներ է արել և ինչ-որ քարտեզ է գծագրելիս եղել, որի մասին սկզբում ոչինչ չէր ասվում, և միայն իր բողոքներից հետո այդ հանգամանքը հայտնվել է գործի մեջ:
«Ես քննիչին ասացի, որ իմ որդին շատ համբերատար և դաստիարակված տղա էր, և չէր կարող այն աստիճանի հասնել, որ ինքն իրեն սպաներ: Ինձ հետ զրուցելիս ասում էր, որ իրեն նախանձողներ շատ կան: Քննիչը պատասխանում է. «Հա, ինչ անենք, մենք նախանձողներ ունենք, բա ինչ կանեին, կնախանձեին, բա տղեդ լյուքս տեղում էր քնում»: Ես բարկացա և պատասխանեցի, որ նա իր շնորքով և աշխատասիրությամբ է  հասել դրան, իսկ որ անքուն գիշերներ էր անցկացնում քարտեզ գծելու վրա, դա ոչինչ: Քննիչին նաև ասացի, որ բողոք եմ գրելու, իսկ նա ինձ պատասխանեց, որ անտեղի թուղթ եմ սևացնելու, և դա օգուտ չի տա: Ես ասացի, որ այդ դեպքում կգրեմ, որ քննիչին փոխեն, այնքան կգրեմ, մինչև օգուտ կտա», - ասել է Լենա Սարուխանյանը:
Նա պատմել է, որ փետրվարի 3-ին իր որդուն որպես լավ զինծառայող պետք է երկրորդ անգամ արձակուրդ տային, սակայն դա տեղի չի ունեցել, և հենց այս հանգամանքն էլ ստիպում է Սարուխանյանին մտածել, որ իր որդուն սպանել են:
Նրա խոսքով` իր որդին կրում էր ժամացույց և արծաթե մատանի, որոնք անհետացել են: Բացի դա, Թորգոմի հետ շտաբում ծառայող մեկ այլ գրագիր` Վահե անունով, սկզբում  իր ցուցմունքում նշել է, որ վերջին երկու օրերին Թորգոմին չի տեսել, բայց Լենա Սարուխանյանը մահվանից մեկ օր առաջ իր որդու հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացել է, որ Թորգոմն այդ օրը նշանակված է եղել վերակարգի և որ մի քանի րոպեով մտել է սենյակ ծխախոտ վերցնելու և Վահեին ասելու, որ չի կարող իրեն օգնել շտաբի աշխատանքներում, քանի որ այլ հրաման ունի:
Հետագայում Վահեն փոխել է իր ցուցմունքը և ասել, որ տեսել է Թորգոմին: Տիկին Լենան նաև տեղեկացրել է, որ Թորգոմի մահվանից երկու օր առաջ էլ զորամասից գողացել են նրա հեռախոսի քարտը:
Սարուխանյանի խոսքով` իր տղան ընդհանրապես պետք է չզորակոչվեր, նրա բանակ գնալը երեք անգամ հետաձգել են, քանի որ երիտասարդը եղունգների հետ կապված խնդիրներ է ունեցել, իսկ բանակ զորակոչվելուց հետո նա շարունակվում էր բուժվել:
«Ո՞ւմ տեղը տարան իմ տղային, գլխաքանակ են լրացնում, հետո վերացնում», - ասել է Լենա Սարուխանյանը:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ «վերևից ճնշում են գործադրում, որպեսզի այս գործը գնա իրենց ուզած հունով»:
Զինվորի մայրը նաև տեղեկացրել է, որ իր որդին, իբր, գրություն էր թողել, որում խնդրում էր իրեն մահվանից հետո չդիահերձել: Տիկին Լենայի պնդմամբ` այն ձեռագիրը, որով գրված է գրությունը, իր որդունը չէ:
«Սեյրան Օհանյանն ինչ իրավունք ուներ հենց սկզբում հայտարարել, որ Թորգոմը ինքնասապն է եղել: Այդ թղթի մեջ (Պաշտպանթության նախարարության փաստաթուղթը) նույնիսկ  տղայիս տարիքը ճիշտ չէին գրել: Ուրեմն իր ճնշումն էլ կար այս գործի վրա»,- ասել է Լենա Սարուխանյանը` հավելելով, որ ինքը պահանջում է, որպեսզի հարցաքննվի զորամասի հրամանատարական կազմը և պատժվեն մեղավորները, որոնք սպանել են իր տղային:
Լենա Սարուխանյանը կարծում է, որ իր որդուն ինչ-որ գործեր են հանձնարարել կատարել, որը չի մտնում զինվորի պարտականությունների մեջ, որոնք պետք է գաղտնի մնային, և որպեսզի այդ մասին ոչ ոք չիմանա, գործն անելուց հետո իր տղային սպանել են` փորձելով ծածկել իրողությունը:

Mother of Killed Soldier Says Suicide Note Not Her Son's, Told Not to Bother to Complain
Lena Sarukhanyan, mother of 22-year-old Torgom Sarukhanyan who died in one of the military units in Khojaly, Nagorno-Karabakh, as a result of gunshot wounds on Feb. 12, 2011, does not agree with the investigation into her son's case.
Torgom was drafted into the army from Gyumri and was to have completed his mandatory service this summer. According to the official cause of death, Torgom was provoked into committing suicide.
Speaking to Epress.am, Lena Sarukhanyan said on Oct. 14 she met with Martiros Avagyan, the investigator looking into the case, who began to speak harshly to her once he found out that Sarukhanyan expressed her discontent with the investigation and wanted to submit a written complaint in this regard.
"I told the investigator my son was a very patient and well-bred boy and things couldn't have reached that point for him to kill himself. In conversation with me, he said that there are many who envy him. The investigator responds, 'Yeah, what should we do? We have many who are envious; what were they supposed to do; they would be jealous, your son had a luxurious sleeping area'. I got angry and responded that he achieved that with his grace and work, but that he spent sleepless nights on drawing maps — that's nothing. I also told the investigator that I'm going to complain, but he responded that I'll be wasting a piece of paper and it won't lead to anything. I said, well in that case I'll write to replace the investigator. I'll write so much until it leads to something," she said.
Torgom's mother described how on Feb. 3 her son, as a good soldier, was to have received a second vacation leave, but that didn't happen — this too causes Lena to believe that her son was killed.
Lena Sarukhanyan asserted that her son wore a watch and silver ring, which have since disappeared. Furthermore, Lena continued, a man by the name of Vahe, who served in the same military base as Torgom, in his initial testimony said he hadn't seen Torgom in the last two days before his death. However, one day before, Lena was speaking with her son by telephone when he entered the room to get a cigarette and to tell Vahe that he can't help him in the work at headquarters because he has another order to fulfill.
Later, Vahe changed his testimony and said he had seen Torgom. Lena added that two days before his death, Torgom's phone card was stolen.
Furthermore, the soldier's mother said that her son allegedly left a note asking that his corpse not undergo an autopsy, but, according to Lena, that note is not her son's.
"What right did Seyran Ohanyan have to declare from the onset that Torgom had killed himself? They hadn't even written my son's correct age on that  paper. So there was his pressure too on this act," she said, adding that she is demanding the commanders on the base be investigated and the guilty, those who killed her son, be punished.
Lena Sarukhanyan believes that her son was ordered to carry out certain tasks which are not part of a soldier's duties, which were to have been kept secret, and so that they remain a secret, her son was killed after the work was done.