Վանում ոստիկանները դաժան ծեծի ենթարկեցին իշխանության դեմ բողոքողներին
Այսօր Թուրքիայի Վան քաղաքի «Բայրամ» հյուրանոցի մոտ դաժան բախումներ են տեղի ունեցել ցուցարարների և ոստիկանական ուժերի միջև, հաղորդում է Dogan գործակալությունը:
Առավոտյան մի խումբ ցուցարարներ հավաքվել են այսօր գիշեր երկրաշարժի հետևանքով փլուզված «Բայրամ» հյուրանոցի մոտ` բողոքելու փոխվարչապետ Բեշիր Աթալայի և Վանի քաղաքային վարչակազմի ղեկավար Մունիր Քարալօղլուի դեմ, որոնք վերջերս տարածաշրջանում գրանցված ավերիչ երկրաշարժից հետո ոչ մի կանխարգելիչ միջոցառում չեն ձեռնարկել` հետագա վնասներից խուսափելու համար:
Ցուցարարները սկսել են քարեր նետել ուժայինների ուղղությամբ`միաժամանակ կարգախոսներ վանկարկելով և պահանջելով քաղաքապետից հրաժարական տալ: Ոստիկանական ուժերը պատասխանել են արցունքաբեր գազով` արդյունքում ցույցը վերածելով բախման: Նրանք մահակներով դաժան ծեծի են ենթարկել ցուցարարներից մի քանիսին:
Նշենք, որ «Բայրամ» հյուրանոցը փլուզվել էր երեկ գիշերը, երբ Վանում կրկին 5,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ տեղի ունեցավ`8 մարդու կյանք խլելով: Նոր երկրաշարժի հետևանքով փլուզված շենքերը բնակիչների վրդովմունքն են առաջացրել, որոնք գտնում են, որ դա իշխանությունների անգործության հետևանք էր:

В Турции полиция жестоко избила жертв землетрясения
Ожесточенные столкновения между демонстрантами и полицией произошли в четверг, 10 ноября, у разрушенной после вчерашнего землетрясения гостиницы «Байрам» в турецком городе Ван.
Как сообщает агентство Dogan, утром группа пикетчиков собралась у руин отеля и протестовала против вице-премьера Бешира Аталая и главы администрации города Мунира Карагохлу, которых обвиняют в том, что они не предприняли никаких мер после землетрясения 23 октября.
Демонстранты стали закидывать полицейских камнями. Силовики ответили слезоточивым газом, в результате чего началось ожесточенное столкновение. Полиция пустила в ход дубинки и жестоко избила нескольких протестующих.
Гостиница разрушилась после землетрясения мощностью 5,7 баллов. На данный момент сообщается о 8 погибших.