Վանում ոստիկանները դաժան ծեծի ենթարկեցին իշխանության դեմ բողոքողներին
Այսօր Թուրքիայի Վան քաղաքի «Բայրամ» հյուրանոցի մոտ դաժան բախումներ են տեղի ունեցել ցուցարարների և ոստիկանական ուժերի միջև, հաղորդում է Dogan գործակալությունը:
Առավոտյան մի խումբ ցուցարարներ հավաքվել են այսօր գիշեր երկրաշարժի հետևանքով փլուզված «Բայրամ» հյուրանոցի մոտ` բողոքելու փոխվարչապետ Բեշիր Աթալայի և Վանի քաղաքային վարչակազմի ղեկավար Մունիր Քարալօղլուի դեմ, որոնք վերջերս տարածաշրջանում գրանցված ավերիչ երկրաշարժից հետո ոչ մի կանխարգելիչ միջոցառում չեն ձեռնարկել` հետագա վնասներից խուսափելու համար:
Ցուցարարները սկսել են քարեր նետել ուժայինների ուղղությամբ`միաժամանակ կարգախոսներ վանկարկելով և պահանջելով քաղաքապետից հրաժարական տալ: Ոստիկանական ուժերը պատասխանել են արցունքաբեր գազով` արդյունքում ցույցը վերածելով բախման: Նրանք մահակներով դաժան ծեծի են ենթարկել ցուցարարներից մի քանիսին:
Նշենք, որ «Բայրամ» հյուրանոցը փլուզվել էր երեկ գիշերը, երբ Վանում կրկին 5,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ տեղի ունեցավ`8 մարդու կյանք խլելով: Նոր երկրաշարժի հետևանքով փլուզված շենքերը բնակիչների վրդովմունքն են առաջացրել, որոնք գտնում են, որ դա իշխանությունների անգործության հետևանք էր:

Protestors Clash with Police in Turkey Earthquake Zone
A violent clash occurred today between protesters and police forces in Van at the scene of the collapsed Bayram Hotel, the Hurriyet Daily News reports.
A group of protesters gathered around the collapsed Bayram Hotel to protest Deputy Prime Minister Beşir Atalay and Münir Karaloğlu, the governor of Van province in eastern Turkey, as they were preparing to depart the scene following their visit.
The group began throwing stones at the police forces, while shouting chants and calling for the governor to resign. Police forces responded with tear gas, turning the protest into a confrontation.
DHA reported that the clashes were still continuing.
The Bayram Hotel collapsed last night when a 5.6-magnitude earthquake struck the eastern province of Van, leaving eight dead and more than 20 wounded. The collapsed buildings gave way to voices of anger regarding the lack of precautions the government was expected to take following the previous 7.2-magnitude earthquake that had hit the province only weeks ago, claiming 600 lives.