Հայաստանը մոլդովական զենքը էժան է գնել. երկրորդ մասը կարող են չփոխանցե՞լ
«Հայաստանի Հանրապետությանը Մոլդովայի ազգային բանակի զինանոցից ժամկետնանց զենք վաճառելու հարցը քննող Մոլդովայի խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովի նիստից հետո մեր երկրի որոշ ԶԼՄ-ներ իսկապես խեղաթյուրված են ներկայացրել իմ խոսքերը` ինձ վերագրելով այն արտահայտությունները, համաձայն որոնց, Մոլդովան ավարտին կհասցնի պայմանագիրը և Հայաստանին կփոխանցի զինամթերքի մնացած չափաբաժինը»: Այս մասին ադրբեջանական vesti.az կայքին հաղորդել է Մոլդովայի պաշտպանության նախարար Վիտալի Մարիցունան:
Նրա խոսքով` վերոնշյալ գործարքի կատարումը դադարեցվել է սկանդալի բռնկվելուց անմիջապես հետո, և ներկայումս պայմանագրի վերանայման հարցով գործընթաց է անցկացվում, որը գործարքը վերջնական արդյունքում չեղյալ հայտարարելու նպատակ ունի:
Ուրբաթ նույն Մարինուցան հայտարարել էր, որ չնայած ծավալված մի շարք սկանդալների, իրենց ղեկավարությունը մտադիր է Հայաստանին փոխանցել զինամթերքի մնացած մասը:
«Ոչ մի իրավաբանական փաստաթուղթ չկա, որը կարող է արգելել անել դա: Ես հուսով եմ, որ շատ կարճ ժամանակում պայմանագրի կատարումը կշարունակվի:  Այդ պայմանագրում կասկածելի դրույթներ չկան և ես կարծում եմ, որ մենք այն մինչև վերջ պիտի կյանքի կոչենք», - ասել էր նա:
Միաժամանակ, Մոլդովայի խորհրդարանի պատգամավոր Ալեքսանդր Պետկովը, ով հանդիսանում է հայ-մոլդովական գործարքը քննող հանձնաժողովի անդամ, հայտարարել է vesti.az-ին, որ Հայաստանին մոլդովական զենք վաճառելու վերաբերյալ պայմանագրի արժեքը 3 մլն 200 հազար դոլար է կազմում, բայց նման զենքի համար Քիշնևը կարող էր 8 մլն դոլար ստանալ, որը բուլղարական ընկերությունն էր առաջարկում:
«Հայաստանն առհասարակ հայտնվեց բանակցային գործընթացի երկրորդ կամ երրորդ փուլում: Սկզբում ենթադրվում էր, որ այդ զինամթերքը Ուկրաինայի համար է նախատեսված: Իսկ հետո հանկարծ Հայաստանը հայտնվեց: Այսօր ես բոլոր հիմքերն ունեմ ենթադրելու, որ Հայաստանը կարող է ստանալ ոչ միայն հրթիռային համակարգերը, որոնք արդեն հայտնվել են այնտեղ, այլև այնպիսի զինամթերք, ինչպիսին են` «Ֆագոտը» և«Շտուրմը», ինչպես նաև «Գրադ» տեսակի արձակման  կայանքը», - ասել է պատգամավորը:

Армению лишают второй части оружия, купленного по дешевке
После заседания специальной комиссии Республики Молдова, расследующей обстоятельства реализации Республике Армения некоторого вооружения с истекшим сроком хранения из арсенала Национальной армии, некоторые СМИ нашей страны, действительно, искаженно интерпретировали мои слова, приписав мне высказывание о том, что Молдова завершит сделку и передаст Армении вторую партию вооружения. Об этом vesti.az заявил министр обороны Молдовы Виталие Марицуна.
По его словам, реализация упомянутого контракта приостановлена еще с момента начала скандала, и в настоящий момент проводится процедура по пересмотру контракта, которая имеет конечную цель его полного аннулирования.
В пятницу тот же Марицуна заявил, что несмотря на череду скандалов, руководство его страны намерено передать Армении оставшуюся часть купленных боеприпасов и вооружения. «Нет ни одного юридического документа, который бы это запрещал. Я надеюсь, что в самые короткие сроки выполнение контракта будет продолжено. В этом контракте нет сомнительных пунктов, и я думаю, что мы должны довести его до конца», - сказал он.
В то же время депутат парламента Молдовы от Коммунистической партии Александр Петков, который является членом парламентской следственной комиссии по расследованию сделки сообщил vesti.az, что стоимость контракта на поставку молдавского оружия Армении составляет 3 млн. 200 тыс. долларов, но за подобное вооружение Кишенев мог получить 8 млн. долларов, которые предлагала болгарская фирма.
«Армения вообще появилась на втором или третьем этапе переговоров. Изначально предполагалось, что это вооружение предназначалось Украине. А потом вдруг появилась Армения. Сегодня у меня есть все основания предполагать, что в Армению могут поступить не только те ракетные установки, которые туда уже поступили, типа «Фагот», «Штурм» и ракетные снаряды, а еще и пусковые установки «ГРАД», - сказал депутат.