Հայաստանը մոլդովական զենքը էժան է գնել. երկրորդ մասը կարող են չփոխանցե՞լ
«Հայաստանի Հանրապետությանը Մոլդովայի ազգային բանակի զինանոցից ժամկետնանց զենք վաճառելու հարցը քննող Մոլդովայի խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովի նիստից հետո մեր երկրի որոշ ԶԼՄ-ներ իսկապես խեղաթյուրված են ներկայացրել իմ խոսքերը` ինձ վերագրելով այն արտահայտությունները, համաձայն որոնց, Մոլդովան ավարտին կհասցնի պայմանագիրը և Հայաստանին կփոխանցի զինամթերքի մնացած չափաբաժինը»: Այս մասին ադրբեջանական vesti.az կայքին հաղորդել է Մոլդովայի պաշտպանության նախարար Վիտալի Մարիցունան:
Նրա խոսքով` վերոնշյալ գործարքի կատարումը դադարեցվել է սկանդալի բռնկվելուց անմիջապես հետո, և ներկայումս պայմանագրի վերանայման հարցով գործընթաց է անցկացվում, որը գործարքը վերջնական արդյունքում չեղյալ հայտարարելու նպատակ ունի:
Ուրբաթ նույն Մարինուցան հայտարարել էր, որ չնայած ծավալված մի շարք սկանդալների, իրենց ղեկավարությունը մտադիր է Հայաստանին փոխանցել զինամթերքի մնացած մասը:
«Ոչ մի իրավաբանական փաստաթուղթ չկա, որը կարող է արգելել անել դա: Ես հուսով եմ, որ շատ կարճ ժամանակում պայմանագրի կատարումը կշարունակվի:  Այդ պայմանագրում կասկածելի դրույթներ չկան և ես կարծում եմ, որ մենք այն մինչև վերջ պիտի կյանքի կոչենք», - ասել էր նա:
Միաժամանակ, Մոլդովայի խորհրդարանի պատգամավոր Ալեքսանդր Պետկովը, ով հանդիսանում է հայ-մոլդովական գործարքը քննող հանձնաժողովի անդամ, հայտարարել է vesti.az-ին, որ Հայաստանին մոլդովական զենք վաճառելու վերաբերյալ պայմանագրի արժեքը 3 մլն 200 հազար դոլար է կազմում, բայց նման զենքի համար Քիշնևը կարող էր 8 մլն դոլար ստանալ, որը բուլղարական ընկերությունն էր առաջարկում:
«Հայաստանն առհասարակ հայտնվեց բանակցային գործընթացի երկրորդ կամ երրորդ փուլում: Սկզբում ենթադրվում էր, որ այդ զինամթերքը Ուկրաինայի համար է նախատեսված: Իսկ հետո հանկարծ Հայաստանը հայտնվեց: Այսօր ես բոլոր հիմքերն ունեմ ենթադրելու, որ Հայաստանը կարող է ստանալ ոչ միայն հրթիռային համակարգերը, որոնք արդեն հայտնվել են այնտեղ, այլև այնպիսի զինամթերք, ինչպիսին են` «Ֆագոտը» և«Շտուրմը», ինչպես նաև «Գրադ» տեսակի արձակման  կայանքը», - ասել է պատգամավորը:

Armenia Bought Moldovan Arms on the Cheap: Arms Deal Clarified
"After a special parliamentary commission meeting investigating the circumstances of selling expired arms from the National Moldovan Army's arsenal to the Republic of Armenia, some media in our country actually distorted my words, attributing to me statements that Moldova will complete the deal and give Armenia the remaining consignment of arms," said Moldova's defense minister, Vitalie Marinuţa, as reported by the Baku-based news source Vesti.az.
The defense minister said, in fact, the deal was suspended immediately after the scandal broke out, and a process for revising the contract is currently underway, which has as its ultimate goal the annulment of the deal.
Recall, on Friday, Marinuţa was reported by the Moldovan press as saying: “There is no legal document that can prohibit . I hope that the agreement will be implemented as soon as possible. There are no questionable provisions in this contract,” he said.
At the same time, Moldovan MP Alexandr Petcov, who is a member of the parliamentary commission investigating the Armenia-Moldova deal, told Vestiz.az that the value of the contract for the supply of Moldovan arms to Armenia is 3 million 200 thousand US dollars, but for such weapons Chișinău could've received $8 million, which a Bulgarian company was offering.
"Armenia generally appeared at the second or third stage of negotiations. Initially it was assumed that the arms were intended for Ukraine. Then suddenly Armenia appeared. Today I have every reason to believe that Armenia can receive not only missile launchers, which have already arrived here, but also such arms as Viola and Storm, as well as Grad multiple rocket launcher systems," said the MP.
According to Petcov, the supplied weapons were produced in the late 70s and 80s and are in quite serviceable condition.