Մարտի 1-ի զոհի ազգակիցը հրաժարվել է Երևան տեղափոխվել ոստիկանական մեքենայով
Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքին ընդառաջ` այսօր երթուղիներից հանվել է Կոտայքի մարզի բնակավայրերից` Գառնիից, Հրազդանից, Չարենցավանից, Աբովյանից, Նոր Հաճնից, Եղվարդից դեպի Երևան եկող տրանսպորտը: Աբովյանի ավտոկայանում Epress.am-ի թղթակիցը զրուցել է քաղաքացիների հետ, որոնք նշել են, որ վաղուց սպասում են տրանսպորտի, սակայն իմացան, որ այսօր տրանսպորտ դեպի Երևան չի աշխատելու, քանի որ հանրահավաք կա:
Դիսպետչերներից խնդրի վերաբերյալ որևէ պարզաբանում ստանալ չի հաջողվել, քանի որ բոլոր դռները փակ են եղել:
Եղվարդցիները տրանսպորտի բացակայությունը պատճառաբանում էին այսօրվա հանրահավաքով, քանի որ, նրանց խոսքով, սովորական օրերին նման խնդիր չի լինում:
«Էս տրանսպորտը, որ ամեն միտինգից առաջ հանում են, սա է մեր ղեկավարության պատկերը», - ասել Եղվարդի բնակիչներից մեկը:
Գառնիից դեպի Երևան ուղևորվող քաղաքացիներից մեկը Epress.am-ին տեղեկացրել է, որ ճանապարհային ոստիկանները կանգնեցրել են երկու միկրոավտոբուս և վարորդներին շատ կոպիտ ձևով արգելել են ուղևորվել Երևան:
Միկրոավտուբուսներից մեկում եղել է Մարտի մեկի զոհերից Արմեն Ֆարմանյանի հորաքույրը, ով Գառնիից ուղևորվելիս է եղել Երևան, որպեսզի գնա եղբորորդու գերզմանին: Երբ ոստիկաններն իմացել են, թե ով է և ինչի համար է գնում Երևան, կնոջն առաջարկել են իրենց մեքենայով տեղափոխել, սակայն նա չի համաձայնել և պահանջել է, որպեսզի իրեն հնարավորություն տան ճանապարհը շարունակել գազելով: Ոստիկաններն այդ մեկ երթուղայինին թույլատրել են շարժվել դեպի Երևան: Իսկ մյուս գազելի վարորդին, ով ևս ընդդիմացել է, ոստիկանները, ականատեսների պնդմամբ, ծեծ ի են ենթարկել, որից հետո երթուղայինում գտնվող մարդիկ փորձել են միջամտել: Ականատեսներից մեկի խոսքով` ոստիկանները վարորդի վրա բղավել են. «Չգիտե՞ս, որ քաղաք չպտի գնաս, մենք ձեր գյուղապետին զգուշացրել ենք»:
Բացի այդ, ինչպես Epress.am-ին տեղեկացրել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Աշոտ Մանուկյանը, Եղվարդում իրենց երթուղայինը ևս կանգնեցվել է ճանապարհային ոստիկանների կողմից: Վերջիններս պահանջել են վարորդի փաստաթղթերը, սակայն գազելում գտնվող մարդկանց միջամտությունից հետո երթուղայինը շարժվել է դեպի Երևան, սակայն այլ ճանապարհով, քանի որ ոստիկաններն արգելել են շարունակել ճանապարհը Եղվարդի միջով:

Тетя жертвы 1 марта отказалась ехать в Ереван на полицейском авто
В преддверии сегодняшнего митинга Армянского национального конгресса прекращена работа маршрутных такси, следующих в Ереван из Гарни, Раздана, Чаренцавана, Абовяна, Нор Ачна и Егварда.
Корреспондент Epress.am побеседовал с пассажирами на автовокзале города Абовян. Последние сообщили, что уже давно ждут транспорта. Однако им стало известно, что транспорта в Ереван сегодня не будет из-за митинга оппозиции.
Получить комментарии диспетчеров не удалось, так как последних на месте не оказалось.
Жители Егварда также связывают отсутствие транспорта с митингом, намеченном на 18:00. По их словам, в обычные дни таких проблем не бывает.
«Маршрутки снимают с линии перед каждым митингом, вот лицо нашего руководства», - сказал один из егвардцев.
Другой гражданин, направляющихся в столицу из Гарни, сказал, что сотрудники дорожной полиции остановили два микроавтобуса и в грубой форме запретили им ехать в Ереван.
В одном из этих микроавтобусов находилась тета жертвы 1 марта (силовой разгон мирной демонстрации, гибель 10 человек – ред.) Армена Фарманяна. Женщина направлялась в Ереван, чтобы посетить могилу племянника. Узнав об этом, полицейские предложили ей продолжить путь в полицейском автомобиле, однако женщина отказалась и потребовала, чтобы ей позволили отправиться в газеле. Полицейские позволили водителю этой маршрутки ехать дальше. В другого водителя, также вопростивившегося, полицейские, по словам очевидцев, пытались избить, однако пассажиры пресекли инцидент.