Եհովայի վկան կազատազրկվի հոգևորականին վիրավորելու համար
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր 6 ամսվա ազատազարկման է դատապարտել «Եհովայի վկա» կազմակերպության անդամ Անդրանիկ Մակվեցյանին:
Նա մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 143-րդ հոդվածով` հոգևորականին վիրավորելու, սպառնալու և եկեղեցու տարածքում քահանայի օրինական գործունեությունը ոտնահարելու համար:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ին մամուլում տեղեկատվություն էր հայտնվել այն մասին, որ Մալաթիայի եկեղեցու սպասավոր Տեր Եսայի քահանա Արթենյանն (լուսանկարում) արգելել է «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության երկու ներկայացուցիչներ` Անդրանիկ Մակվեցյանին և Սամվել Գրիգորյանին, քարոզչություն իրականացնել եկեղեցու տարածքում, որից հետո սպառնալիքներ է ստացել նրանցից:
Epress.am-ի հետ զրույցում «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության մամուլի պատասխանատու Տիգրան Հայրապետյանը ներկայացրել էր տեղի ունեցածը, համաձայն Մակվեցյանի և Գրիգորյանի պատմածի.
«15 մայիսի 2011թ., 9։00-ի սահմաններում վերը նշված անձնավորությունները, Հ/Ա թաղամասի եկեղեցուց բավականին հեռու՝ Շիրազի արձանի մոտ, զրուցելիս են եղել մի տարեց տղամարդու հետ։ Զրույցը ավարտելու ժամանակ նրանց է մոտեցել կանաչ գույնի «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենա։ Դրանից դուրս է եկել քաղաքացիական հագուստով մի անձնավորություն, կանգնել է նրանց հետևում ու հարցրել նրանց անունները, ապա սպառնալով ասել է, որ սա իր տարածքն է և պահանջել՝ այլևս այդտեղ մարդկանց հետ չզրուցել Աստվածաշնչից։ Երիտասարդները պահանջել են նրանից համապատասխան փաստաթուղթ։ Տվյալ քաղաքացին, որի ինքնությունը որպես քահանա պարզվել է զրույցի ընթացքում, բարկացել է և ագրեսիվորեն վիրավորական ու նվաստացուցիչ խոսքեր տեղալով նրանց հասցեին՝ պահանջել է նրանց հասցեն և հեռախոսի համարները։ Ինչպես նշում են երիտասարդները, քահանան այնքան էր բարձրացրել իր ձայնը, որ դիմացի կանգառում հավաքված մարդիկ նայում էին նրանց վրա։ Այնուհետև քաղաքացիական հագուստով քահանան գրպանից հանելով իր հեռախոսը՝ փորձել է նկարել երիտասարդներին։ Երիտասարդներից մեկը ձեռքը պահել է հեռախոսի խցիկի դիմաց և թույլ չի տվել նկարել իրեն։ Այդ ամենից բորբոքված, քահանա Արթենյանը ձեռքերը պարզելով Անդրաիկ Մակվեցյանի դեմքին սկսել է անպատվել, հայհոյել (հիշատակելով վերջինիս ծնողներին և այլն) և սպառնալ ու պահանջել, որ կանչեն իրենց «շեֆերին»։ Հեռացնելով նրա ձեռքը իր դեմքից, Անդրանիկը փորձել է կարգի հրավիրել քահանային, որպեսզի վերջինս չխոսի իր հետ անվայել խոսքերով և սպառնալիքներով։ Ուստի տեսնելով, որ հասարակական վայրում  ոտնահարվում էր նրա արժանապատվությունը, զրույցը թեժանում է և դառնում անկառավարելի,  նա տալիս է իր հասցեն և հեռախոսի համարը, որից հետո մի տարեց անձնավորություն  քահանա Արթենյանին մի կողմ է տանում։ Այնուհետև երիտասարդները հեռանում են։  Նույն օրը Մակվեցյանը զանգ է ստանում Շահումյանի Ոստիկանությունից՝ տեղեկանալով, որ քահանա Եսայի Արթենյանից բողոք է ներկայացվել Անդրանիկի դեմ։ Երեկոյան, մոտավորապես ժամը 19։30-ին, վերը նշված երիտասարդները ներկայանում են ոստիկանություն և բացատրագիր ներկայացնում եղելության վերաբերյալ»։

Свидетеля Иеговы арестуют за оскорбление священника
28 ноября суд общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия приговорила члена организации «Свидетели Иеговы» Андраника Маквецяна к 6 месяцам лишения свободы.
Он признан виновным в оскорблении духовного лица, угрозе и пренебрежении законной деятельностью священника на территории церкви.
15 мая в прессе появилась информация о том, что служитель церкви в Малатии Отец Есаи Артенян (на фото) запретил представителям религиозной организации «Свидетели Иеговы» Андранику Маквецяну и Самвелу Григоряну агитировать на территории церкви, за чем в адрес священника прозвучали угрозы.
В беседе с Epress.am пресс-секретарь организации «Свидетели Иеговы» Тигран Айрапетян представил версию Маквецяна и Григоряна.
- 15 мая около 9:00 отмеченные лица беседовали с пожилым человеком вдалеке от церкви, у памятника Ширазу. По завершении беседы к ним подъехал зеленый «Форд», из которого вышел человек в гражданском. Он спросил их имена, затем сказал, что это его территория, и потребовал не говорить здесь с людьми о Библии. Молодые люди потребовали представить соответствующий документ. Гражданин, который, как выяснилось в ходе беседы, был священником, разозлился и стал употреблять в адрес молодых людей оскорбительные и нецензурные выражения, потребовал их адреса и номера телефонов. Как говорят молодые люди, священник говорил так громко, что на них смотрели люди, стоящие на противоположной стороне улицы. Затем священник в гражадской одежде, достав из кармана сотовый телефон, попытался сфотографировать их.
Один из молодых людей прикрыл камеру телефона рукой. Разъяренный священник Артенян, размахивая руками перед лицом Андраника Маквецяна, стал оскорблять его, материться, упоминая его родителей, угрожать и требовать вызвать их «шефов». Отстранив руку священника от своего лица, Андраник попытался призвать его к порядку. Поняв, что его достоинство унижают в общественном месте, беседа накаляется и становится неуправляемой, он дает свой адрес и номер телефона. После этого незнакомый пожилой человек отводит в сторону священника Артеняна. Молодые люди уходят.
В тот же день Маквецяну звонят из шаумяновского отделения полиции и сообщают, что священник Есаи Артенян представил жалобу на него. Около 19:30 молодые люди явились в полицию и оставили объяснительную об инциденте.