Շարլ Ազնավուրը` Մոսկվայում. «Մենք շատ ենք կողմնորոշված դեպի ԱՄՆ»
Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շարլ Ազնավուրն «Aznavour Toujours» ձայնասկավառակի թողարկմանը նվիրված համաշխարհային շրջագայության շրջանակներում այսօր ելույթ կունենա Մոսկվայում:
«ՌԻԱ Նովոստիի» հետ զրույցում Ազնավուրը պատմել է, որ թեև նոր երգերով է շրջագայում Եվրոպայում, Մոսկվայում կհնչեն նաև նրա հայտնի և սիրված հիթերը, քանի որ, երգչի խոսքով, ռուսաստանյան երկրպագուները սպասում են դրան:
Թեև 2007 թվականին Մոսկվայում տեղի ունեցած համերգի ժամանակ Ազնավուրը հայտարարել էր, որ դա իր վերջին ելույթն է, այդուհանդերձ, գործակալության հետ զրույցում 87-ամյա Ազնավուրը խոստովանել է, որ «դեռևս ամուր է կանգնած իր ոտքերի վրա»:
«Ռուս հանդիսատեսը մի փոքր նման է ամերիկյանին, դա այն հանդիսատեսն է, որը սիրում է նորը բացահայտել և որին ձգում է անհայտը: Ֆրանսիացիներից երկար ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի նրանք գան չգովազդված ներկայացման, մինչդեռ ռուս ազգը բաց է նրանց հանդեպ, ովքեր այստեղ էեն ժամանում: Եթե նրանց դուր էր գալիս երգը, իսկ ձայնասկավառակը ձեռք բերելու հնարավորություն չկար, նրանք խնդրում էին կրկին կատարել երգը: Ես ժամանում էի 25 երգերով, սակայն ամեն երեկո մինչև 50 երգ էի կատարում, քանի որ որոշ երգեր ստիպված էի լինում երեք անգամ երգել»,- նախորդ համերգներից իր հիշողություններով է կիսվել Ազնավուրը:
Երգչի խոսքով` հակառակ ձևավորված կարծիքին` ժամանակակից հանդիսատեսը չի փոխվել:
«Ոչ թե հանդիսատեսն է փոխվել, այլ փոխվել է այն, թե ինչպես է մեդիան մատուցում նյութը: Հաճախ մեզ մատուցում են այն, ինչը կարևորություն չունի: Այսօր մենք հեռացել ենք մեր երկրների մշակույթից և շատ ենք կողմնորոշված դեպի ԱՄՆ»,- կարծում է երաժիշտը:

Charles Aznavour in Moscow: 'We are Too Focused on the US'
World-famous chansonnier Charles Aznavour will perform in Moscow today as part of his world tour promoting his new album "Aznavour Toujours" (Aznavour Always).
In an interview with RIA Novosti, the French singer of Armenian descent said though he is traveling to Europe with new material, in Moscow he will also perform favorite hits from the past, since, according to the artist, this is what Russian fans expect.
Though when he last performed in the Russian capital in 2007, the 87-year-old artist said it would be his last concert there, speaking to the news agency, he avowed that "he's still standing strong on his feet".
"Russian audiences are a bit like American : they love to discover something new and are drawn to the unknown. It takes a long time for the French to attend a performance that hasn't been advertised or promoted, while the Russian people have been open to those who come here. If they liked the song but they couldn't buy the CD here, they asked me to perform it again. I came with 25 songs, but performed 50 songs each night, as some I had to sing three times," recalled Aznavour, sharing his memories of past concerts.
According to Aznavour, despite public opinion to the contrary, modern audiences haven't changed since he began his career.
"It's not the audience that's changed, but the way the media portrays content. Often we are served that which has no value or interest. Today, we are drawn away from the cultures of our countries and are too focused on the US," believes the artist.