Բանդիտիզմ. հայկական հանցավոր խմբավորման անդամներին դատապարտեցին Ռուսաստանում
Մերձմոսկովյան դատարանը տարբեր ժամկետներով ազատազրկման է դատապարտել մեծամասամբ հայերից բաղկացած հանցավոր խմբավորման անդամներին, որոնք զբաղվում էին մարդկանց առևանգմամբ և դրամաշորթությամբ:
Հանցավոր խմբավորման մեջ էին մտնում նաև գործող ՕՄՕՆ-ականներ: Այս մասին «Ռիա Նովոստիին» հայտնել է ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը:
Նրա խոսքով` 2009 թվականին մայրաքաղաքային գործարար Արմեն Եփրեմյանն իր ծանոթներից մեկի` ՌԴ Ներքին Գործերի նախարարության նախկին աշխատակից Ալեքսեյ Կարմանովի հետ 9 հոգուց բաղկացած հանցավոր խմբավորում է ստեղծել:
Խմբավորման մաս են կազմել նաև այդ պահին գործող ՆԳՆ ՕՄՕՆ-ի աշխատակիցներ: Խմբավորման տրամադրության տակ կային նաև Կալաշնիկով հրացաններ, խլացուցիչ ատրճանակներ, ինչպես նաև նռնակներ ու ականներ:
Խմբավորման առաջին զոհն է դարձել ապակու գործարանի գլխավոր տնօրեն Հրաչիկ Արոյանը: Մեղադրյալները ցանկանում էին նրա համար 20 հազար դոլար ստանալ: Բայց գործարարը  այդպիսի գումար չի ունեցել և նրան ազատ են արձակել:
Արոյանի հարազատներն միաժամանակ հասցրել են օգնություն խնդրել քրեական հեղինակություն Հակոբ Մելիքսեթյանից: Նա գտել է Եփրեմյանին, սակայն, գնահատելով նրա քրեական տաղանդը, առաջարկել է մեկ այլ հանցագործություն կազմակերպել` Սոչիի հյուրանոցային ցանցի սեփականատիրոջ` Յուրիկ Աբրահամյանի եղբոր առևանգումը:
«2009 թվականի սեպտեմբերին զինված ՕՄՕՆ-ականները ներխուժել են Աբրահամյանի տուն, կապկպելով տանը գտնվող հարազատներին, գողացել են թանկարժեք իրեր և զենք: Անձամբ տուժածին ՕՄՕՆ-ականները մեքենայով տեղափոխել են մեկ այլ վայր, որտեղ մոտ մեկ ամիս պահել են անազատության մեջ` եղբորից 6 միլիոն դոլարի փրկագին պահանջելով»,-հաղորդել է Մարկինը:
Մեղադրյալներին այդպես էլ չի հաջողվել ստանալ փրկագինը, ոստիկանները հասցրել են  հանցագործների հետքին ընկնել: 2009-ի հոկտեմբերին տուժածին ազատել են:
Խմբավորման անդամները մեղավոր են ճանաչվել ՌԴ քրեական օրենսգրքի միանգամից մի քանի հոդվածներով: Դատարանի վճռի համաձայն` Մելիքսեթյանը 17 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել, Կոնստանտին Դոզորովը`15, Սերգեյ Կոտովը`14, Սերգեյ Օտրակովսկին` 11, Սամվել Վոսկանյանն ու Ալեքսեյ Կարմանովը`10, Անդրեյ Դեմիդենկովը` 9:

Gang of Kidnappers of Armenian Descent Sentenced in Moscow
A Moscow court has sentenced to various terms of imprisonment members of a gang (some of Armenian descent) involved in kidnapping and extortion,  Investigative Committee of the Russian Federation (SK) spokesperson Vladimir Markin on Tuesday told RIA Novosti news agency.
According to him, in 2009, entrepreneur Armen Yepremyan with his friend Aleksei Karmanov, a former Interior Ministry employee, established a criminal syndicate comprised of 9 people, which included 2 former and 3 current Interior Ministry OMON staff. The group was armed with Kalashnikov rifles, guns with silencers, as well as grenades.
The group's first victim was CEO Hrachik Aroyan, who they kidnapped, asking for a $20,000 ransom. But the businessman didn't have the money and was subsequently released.
During this time, Aroyan's relatives managed to seek assistance from notorious mafia boss Hakob Meliksetyan. He found Yepremyan; however, appreciating his criminal talent, offered to collaborate on executing another crime — kidnapping the brother of Eureka Abrahamyan who owns a chain of hotels in Sochi.
"In Sept. 2009, armed riot police raided Abrahamyan's home, tying up anyone who was in the house, stealing jewelry, money and weapons. The OMON police personally took the victim by car to another location where they kept him for one month, demanding $6 million ransom from his brother," said Markin.
The kidnappers turned out to be unlucky a second time as police had managed to get on their trail. In Oct. 2009, the abductee was released.
Gang members have been found guilty under several articles of Russia's Criminal Code, kidnapping among them. The court has sentenced Meliksetyan to 17 years in prison; Konstantin Dozorov, 15 years in prison; Sergei Kotov, 14; Sergei Otrakovski, 11; Samvel Voskanyan and Aleksei Karmanov, 10; Andrei Demidenkov, 9.