Բանդիտիզմ. հայկական հանցավոր խմբավորման անդամներին դատապարտեցին Ռուսաստանում
Մերձմոսկովյան դատարանը տարբեր ժամկետներով ազատազրկման է դատապարտել մեծամասամբ հայերից բաղկացած հանցավոր խմբավորման անդամներին, որոնք զբաղվում էին մարդկանց առևանգմամբ և դրամաշորթությամբ:
Հանցավոր խմբավորման մեջ էին մտնում նաև գործող ՕՄՕՆ-ականներ: Այս մասին «Ռիա Նովոստիին» հայտնել է ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը:
Նրա խոսքով` 2009 թվականին մայրաքաղաքային գործարար Արմեն Եփրեմյանն իր ծանոթներից մեկի` ՌԴ Ներքին Գործերի նախարարության նախկին աշխատակից Ալեքսեյ Կարմանովի հետ 9 հոգուց բաղկացած հանցավոր խմբավորում է ստեղծել:
Խմբավորման մաս են կազմել նաև այդ պահին գործող ՆԳՆ ՕՄՕՆ-ի աշխատակիցներ: Խմբավորման տրամադրության տակ կային նաև Կալաշնիկով հրացաններ, խլացուցիչ ատրճանակներ, ինչպես նաև նռնակներ ու ականներ:
Խմբավորման առաջին զոհն է դարձել ապակու գործարանի գլխավոր տնօրեն Հրաչիկ Արոյանը: Մեղադրյալները ցանկանում էին նրա համար 20 հազար դոլար ստանալ: Բայց գործարարը  այդպիսի գումար չի ունեցել և նրան ազատ են արձակել:
Արոյանի հարազատներն միաժամանակ հասցրել են օգնություն խնդրել քրեական հեղինակություն Հակոբ Մելիքսեթյանից: Նա գտել է Եփրեմյանին, սակայն, գնահատելով նրա քրեական տաղանդը, առաջարկել է մեկ այլ հանցագործություն կազմակերպել` Սոչիի հյուրանոցային ցանցի սեփականատիրոջ` Յուրիկ Աբրահամյանի եղբոր առևանգումը:
«2009 թվականի սեպտեմբերին զինված ՕՄՕՆ-ականները ներխուժել են Աբրահամյանի տուն, կապկպելով տանը գտնվող հարազատներին, գողացել են թանկարժեք իրեր և զենք: Անձամբ տուժածին ՕՄՕՆ-ականները մեքենայով տեղափոխել են մեկ այլ վայր, որտեղ մոտ մեկ ամիս պահել են անազատության մեջ` եղբորից 6 միլիոն դոլարի փրկագին պահանջելով»,-հաղորդել է Մարկինը:
Մեղադրյալներին այդպես էլ չի հաջողվել ստանալ փրկագինը, ոստիկանները հասցրել են  հանցագործների հետքին ընկնել: 2009-ի հոկտեմբերին տուժածին ազատել են:
Խմբավորման անդամները մեղավոր են ճանաչվել ՌԴ քրեական օրենսգրքի միանգամից մի քանի հոդվածներով: Դատարանի վճռի համաձայն` Մելիքսեթյանը 17 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել, Կոնստանտին Դոզորովը`15, Սերգեյ Կոտովը`14, Սերգեյ Օտրակովսկին` 11, Սամվել Վոսկանյանն ու Ալեքսեյ Կարմանովը`10, Անդրեյ Դեմիդենկովը` 9:

Армян-бандитов осудили в Подмосковье за похищение людей
Подмосковный суд приговорил к разным срокам заключения членов банды, которая занималась похищением людей и вымогательством и включала действовавших омоновцев, сообщил во вторник журналистам официальный представитель СК Владимир Маркин, передает “РИА Новости”.
По его словам, в 2009 году столичный предприниматель Армен Епремян создал со своим знакомым экс-сотрудником МВД РФ Алексеем Кармановым банду из девяти человек. В нее вошли двое бывших и трое действующих на тот момент сотрудников ОМОН МВД России "Зубр". На вооружении группы имелись автоматы Калашникова, пистолеты с глушителями, а также мины и гранатометы.
Первым опытом группы стало похищение гендиректора стекольного завода Грачика Арояна. Обвиняемые хотели получить за него 20 тысяч долларов. Но такой суммы у бизнесмена не оказалось, и его отпустили.
Родственники Арояна к тому времени успели обратиться за помощью к известному криминальному авторитету Акопу Меликсетяну. Он нашел Епремяна, однако, оценив его криминальный талант, предложил организовать другое преступление - похищение брата владельца сети сочинских гостиниц Юрика Абраамяна.
"В сентябре 2009 года вооруженные омоновцы ворвались в дом Абраамяна, где, связав находившихся там родственников, похитили драгоценности, деньги и оружие - два карабина "Сайга". Самого потерпевшего омоновцы затолкали в машину и увезли в частный дом в Подмосковье, где практически месяц удерживали, требуя от его брата 6 миллионов долларов за освобождение", - сообщил Маркин.
Выкуп обвиняемые получить так и не успели - оперативники уже вышли на след банды. В октябре 2009 года потерпевший был освобожден.
Участники группы признаны виновными сразу по нескольким статьям УК РФ, среди которых "похищение человека". "Приговором суда Меликсетяну назначено наказание в виде 17 лет лишения свободы, Константину Дозорову - в виде 15, Сергею Котову - 14, Сергею Отраковскому - 11, Самвелу Восканяну и Алексею Карманову - по десять, Андрею Демиденкову - в виде девяти лет лишения свободы", - сообщил Маркин.