Ֆուֆլո, նախաբազուկ, գերակայություն. ինչո՞ւ չեն զորացրում Արտակ Նազարյանի գործով վկային
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով անցնող վկա Արման Մնացականյանի զորացրման ժամկետն ավարտվել է այս տարվա դեկտեմբերի 4-ին, սակայն նրան դեռևս չեն զորացրում:
Այսօր կառավարության շենքի առջև անցկացվող բողոքի  ակցիայի ժամանակ Epress.am-ի հետ զրույցում Արտակ Նազարյանի քույրը`  Ծովինար Նազարյանն ասել է, որ իրենք պարզել են` «Զինապարտության մասին» օրենքով ժամկետային զորակոչիկը կարող է ծառայել միայն 24 ամիս, նրա ծառայությունը կարող է  երկարաձգվել երկու ամսով միայն կառավարության որոշմամբ և մեկ ամսով միայն պաշտպանության նախարարի որոշմամբ:
«Հիմա ես չգիտեմ` Պաշտպանության նախարարի որոշում կա, թե ոչ, համենայնդեպս  ամսի 4-ին լրացել էր  նրա ծառայության ժամկետը, ամսի 6-ին, երբ մայրս և պաշտպան Ռուբեն Մարտիրոսյանը հանդիպել են  Պաշտպանության նախարարին ու ասել, որ գոնե այդ զորացրման հարցը պետք է լուծել, նախարարը հետաքրքրվել է,  անունն է գրել: Այսինքն այդ պահի դրությամբ որևէ նշան ցույց չի տվել, թե ինքը տեղյակ է կամ հրաման է արձակել երկարաձգելու: Ասել է` «հա, եթե ժամկետը լրացել է, կզորացրվի, խնդիր չկա»: Իսկ երեկ դատի ժամանակ Արման Մնացականյանն էլի եկել էր ռազմական ոստիկանների ուղեկցությամբ, իր կամուֆլյաժը հագին ու ցուցմունք էր տալիս, ու չգիտեր էլ, թե երբ է զորացրվելու», - նշել է Նազարյանը:
Նա կարծում է, որ այս պահին պաշտպանության նախարարն անձամբ պատասխանատու է և' գործի անաչառ քննության համար, և' այն բանի համար, որ այդ զինվորը չի զորացրվում և պահվում է  Ռազմական ոստիկանությունում:
Նազարյանի խոսքով` ակնհայտ է, որ Մնացականյանի վրա ճնշումներ են գործադրվում ռազմական ոստիկանության կողմից` ցուցմունքները տալու հարցում:
Նազարյանը նաև տեղեկացրել է, որ երեկվա դատի ժամանակ Մնացականյանը  կրկին նշել է, որ իր ցուցմունքը քննիչն է գրել, սակայն հավելել է, որ իր մտքերն է գրել:
«Ասեցինք` շատ լավ, դե ասա ի՞նչ է գերակայություն, չգիտեր, ասեցինք` ի՞նչ է ֆուֆլո, գրած է, չգիտեր, ասեցինք` ձախ նախաբազուկը ո՞րն է, ասեց չգիտեմ: Հետո, երբ որ ես հարցրեցի` Հակոբ Մանուկյանը (գործով անցնում է որպես մեղադրյալ - խմբ.) խփել է քո ձախ նախաբազկին, ցույց կտաս որտե՞ղ է  խփել, ասեց` այո, խփել է,  և ցույց տվեց մեջքի հատվածը: Այսինքն մարդը չգիտի ձախ նախաբազուկը ինչ է, գերակայությունը ինչ է, ֆուֆլոն ինչ է, բայց ցուցմունքում` թելադրության դասերի ժամանակ լավ գրել է», - ասել է  Ծովինար Նազարյանը:
Նշենք, որ Արման Մնացականյանի հարցաքննությունը կշարունակվի հաջորդ դատական նիստի ժամանակ, որ կկայանա դեկտեմբերի  20-ին, ժամը 12.00-ին:

Witness in Slain Soldier Case: Military Term is Up But Soldier Still Not Discharged
The deadline to release from the military Arman Mnatsakanyan, a witness in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving in Tavush marz (province) during peacetime on Jul. 27, 2010, expired on Dec. 4 of this year, but he has not yet been discharged.
Artak Nazaryan's sister, Tsovinar Nazaryan, who spoke with Epress.am at a protest outside the Armenia government building today, said that they discovered that the RA Law on Military Duty stipulates that a draftee can serve only 24 months and his mandatory military service can be extended by two months only by a government decision and by one month only by the defense minister's decision.
"Now I don't know whether there's a Minister of Defense decision or not; however, his service term expired on the 4th of the month; on the 6th when my mother and defense attorney Ruben Martirosyan met with the Defense Minister and said that at least this matter of the discharge has to be solve, the minister showed interest and wrote down his name. That is, at that time he showed no sign that he is informed or gave an order to extend . He said, 'Yeah, if his term is up, he will be discharged, no problem.' But at court yesterday, Arman Mnatsakanyan again came dressed in army fatigues, accompanied by military police and gave a testimony and he didn't know when he was going to be discharged," she said.
Tsovinar believes that at this time the defense minister is personally responsible for both the impartiality of the investigation and the fact that this soldier is not being released and is being kept at the military police.
In the question of testifying, it's obvious that Mnatsakanyan is being subject to pressure by the military police, Tsovinar said.
Artak Nazaryan's sister also informed Epress.am that at court yesterday Mnatsakanyan again said that the investigator wrote his testimony, but added that they was his own thoughts.