Ֆուֆլո, նախաբազուկ, գերակայություն. ինչո՞ւ չեն զորացրում Արտակ Նազարյանի գործով վկային
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով անցնող վկա Արման Մնացականյանի զորացրման ժամկետն ավարտվել է այս տարվա դեկտեմբերի 4-ին, սակայն նրան դեռևս չեն զորացրում:
Այսօր կառավարության շենքի առջև անցկացվող բողոքի  ակցիայի ժամանակ Epress.am-ի հետ զրույցում Արտակ Նազարյանի քույրը`  Ծովինար Նազարյանն ասել է, որ իրենք պարզել են` «Զինապարտության մասին» օրենքով ժամկետային զորակոչիկը կարող է ծառայել միայն 24 ամիս, նրա ծառայությունը կարող է  երկարաձգվել երկու ամսով միայն կառավարության որոշմամբ և մեկ ամսով միայն պաշտպանության նախարարի որոշմամբ:
«Հիմա ես չգիտեմ` Պաշտպանության նախարարի որոշում կա, թե ոչ, համենայնդեպս  ամսի 4-ին լրացել էր  նրա ծառայության ժամկետը, ամսի 6-ին, երբ մայրս և պաշտպան Ռուբեն Մարտիրոսյանը հանդիպել են  Պաշտպանության նախարարին ու ասել, որ գոնե այդ զորացրման հարցը պետք է լուծել, նախարարը հետաքրքրվել է,  անունն է գրել: Այսինքն այդ պահի դրությամբ որևէ նշան ցույց չի տվել, թե ինքը տեղյակ է կամ հրաման է արձակել երկարաձգելու: Ասել է` «հա, եթե ժամկետը լրացել է, կզորացրվի, խնդիր չկա»: Իսկ երեկ դատի ժամանակ Արման Մնացականյանն էլի եկել էր ռազմական ոստիկանների ուղեկցությամբ, իր կամուֆլյաժը հագին ու ցուցմունք էր տալիս, ու չգիտեր էլ, թե երբ է զորացրվելու», - նշել է Նազարյանը:
Նա կարծում է, որ այս պահին պաշտպանության նախարարն անձամբ պատասխանատու է և' գործի անաչառ քննության համար, և' այն բանի համար, որ այդ զինվորը չի զորացրվում և պահվում է  Ռազմական ոստիկանությունում:
Նազարյանի խոսքով` ակնհայտ է, որ Մնացականյանի վրա ճնշումներ են գործադրվում ռազմական ոստիկանության կողմից` ցուցմունքները տալու հարցում:
Նազարյանը նաև տեղեկացրել է, որ երեկվա դատի ժամանակ Մնացականյանը  կրկին նշել է, որ իր ցուցմունքը քննիչն է գրել, սակայն հավելել է, որ իր մտքերն է գրել:
«Ասեցինք` շատ լավ, դե ասա ի՞նչ է գերակայություն, չգիտեր, ասեցինք` ի՞նչ է ֆուֆլո, գրած է, չգիտեր, ասեցինք` ձախ նախաբազուկը ո՞րն է, ասեց չգիտեմ: Հետո, երբ որ ես հարցրեցի` Հակոբ Մանուկյանը (գործով անցնում է որպես մեղադրյալ - խմբ.) խփել է քո ձախ նախաբազկին, ցույց կտաս որտե՞ղ է  խփել, ասեց` այո, խփել է,  և ցույց տվեց մեջքի հատվածը: Այսինքն մարդը չգիտի ձախ նախաբազուկը ինչ է, գերակայությունը ինչ է, ֆուֆլոն ինչ է, բայց ցուցմունքում` թելադրության դասերի ժամանակ լավ գրել է», - ասել է  Ծովինար Նազարյանը:
Նշենք, որ Արման Մնացականյանի հարցաքննությունը կշարունակվի հաջորդ դատական նիստի ժամանակ, որ կկայանա դեկտեմբերի  20-ին, ժամը 12.00-ին:

Свидетель по делу о гибели армянского офицера не знает слов «фуфло», «приоритет», «предплечье»
Двухгодичный срок обязательной военной службы солдата Армана Мнацаканяна закончился 4 декабря текущего года, но до сих пор не демобилизировали. Он проходит свидетелем по делу о гибели лейтенанта Артака Назаряна 27 июля 2010 года в части «Меграб» Тавушской области.
Сегодня, 15 декабря, во время акции протеста у здания правительства сестра Артака Назаряна Цовинар в беседе с Epress.am сообщила о том, что они выяснили, что согласно закону «О воинской повинности» срок службы в армии может быть продлен на месяц лишь по решению правительства решением министра обороны.
«6 декабря, когда моя мать с адвокатом встретились с министром обороны и сказали, что нужно хотя бы решить вопрос демобилизации Мнацаканяна, министр заинтересовался и записал имя. То есть в тот момент он не показал, что знает что-то или дал приказ о продлении», - сообщила она.
По словам Назарян, очевидно, что на Мнацаканяна оказывается давление со стороны военной полиции. «Во время вчерашнего суда Мнацаканян вновь сообщил, что его показания написал следователь. При этом он добавил, что тот записывал его мысли. Тогда его попросили сказать, что означают использованные в показаниях слова «приоритет», «фуфло», «левое предплечье». Он не знал. Я попросила показать, куда его ударил Акоп Манукян (один из обвиняемых по делу - ред.), который, согласно показаниям, «ударил Мнацаканяна в левое предплечье». Он показал на часть спины. Получатся, что челоек не знает что такое «левое предплечье», «фуфло», «приоритет», но в показаниях во время диктантов исправно писал эти слова», - сказала Цовинар Назарян.
Отметим, что допрос Армана Мнацаканяна продолжится на следующей неделе во время заседания суда 20 декабря в 12:00.