Հայաստանում ընդերքը սպառում են գիշատիչային ձևով, պնդում է նախկին վարչապետը
Հայաստանում արդյունաբերության 10%-անոց աճ գոյություն չունի, այն պայմանավորված է հանքարդյունաբերությամբ, հանքերի վաճառքի հետ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ անդամ Հրանտ Բագրատյանը:
«Եթե այսպիսի գիշատչային ձևով շարունակեն սպառել մեր հարստությունները, տասը տարի անց հանք չենք ունենա», - նշել է Բագրատյանը:
Նախկին վարչապետը նշել է, որ հասարակությունը պետք է բնականոն օգտագործի հանքերը, բայց՝ սահմանված քվոտաներով:
«Ամբողջ խնդիրն այն է, թե այսօրվա սերունդը ինչքան իրավունք ունի օգտվելու այդ հանքերից: Վերջին մի քանի տարում մեր իշխանությունը սպառել է պղինձը թե’ Ղարաբաղում, թե’ Ալավերդիում: Դրել են, ինչքան հանք կա, քանդում են, բա մեր սերունդն ի՞նչ է ուտելու: Մենք արդյունահանում ենք երեք անգամ ավել պղինձ, քան պետք է արդյունահանենք, իսկ պղինձն արդեն սպառվել է, մինչդեռ, հաշվարկի համաձայն, հարյուր տարվա պղինձ ունեինք», -ասել է նա:
Բագրատյանի հավաստմամբ՝ բնապահպանները ճիշտ մոտեցում են որդեգրել` պայքարելով բնության համար: Որպես օրինակ նա նշել է Թռչկանի ջրվեժի համար պայքարը, քանի որ Հայաստանում գոյություն ունեն մի շարք տարածքներ, որտեղ կարելի է ՀԷԿ-եր կառուցել:
«Աշխարհում միակ երկիրն ենք, որտեղ պրեզիդենտի գիտությամբ Շաքիի ջրվեժը միացնում են 3000 դրամի դիմաց: Ասում են` փողը տուր, միացնենք՝ նայի: Աշխարհի քսան լավագույն ջրվեժներից մեկը համարվող Շաքիի ջրվեժը դարձրեցին հիդրոկայան, այն դեպքում, երբ ՀԷԿ-երի համար այնքան տարածքներ ունենք», - ասել է Բագրատյանը:

There's no such thing as a 10% increase in industry in Armenia — it is conditioned by mining, with the same of mines, said former prime minister of Armenia and current member of the opposition bloc the Armenian National Congress Hrant Bagratyan.
"If they continue in such a predatory way to deplete our wealth, ten years later we won't have a mine," he said.
The former PM, however, wasn't opposed to mine exploitation as long as there are limited quotas.
"The whole problem is how much right today's generation has to make use of these mines. In the last few years, our authorities have depleted copper in both Karabakh and Alaverdi. However many mines there are, they're destroying them — but what is our generation going to eat? We are extracting three times more copper than we need to extract, and copper is already depleted; meanwhile, according to calculations, we had a hundred years' copper," he said.
In Bagratyan's opinion, environmentalists have adopted the right approach, fighting for the environment. As an example, he cited the campaign to save Trchkan Waterfall.
"We're the only country in the world where, with the president's knowledge, Shaki Waterfall is turned on for 3000 drams . They say, give us the money and we'll turn it on, see. They turned Shaki Waterfall, one of the 20 best waterfalls in the world, into a hydro plant, in that case when we have so many areas for a hydroelectric plant," he said, citing Shamshadin and Artsvaberd as examples.