Հայաստանում ընդերքը սպառում են գիշատիչային ձևով, պնդում է նախկին վարչապետը
Հայաստանում արդյունաբերության 10%-անոց աճ գոյություն չունի, այն պայմանավորված է հանքարդյունաբերությամբ, հանքերի վաճառքի հետ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ անդամ Հրանտ Բագրատյանը:
«Եթե այսպիսի գիշատչային ձևով շարունակեն սպառել մեր հարստությունները, տասը տարի անց հանք չենք ունենա», - նշել է Բագրատյանը:
Նախկին վարչապետը նշել է, որ հասարակությունը պետք է բնականոն օգտագործի հանքերը, բայց՝ սահմանված քվոտաներով:
«Ամբողջ խնդիրն այն է, թե այսօրվա սերունդը ինչքան իրավունք ունի օգտվելու այդ հանքերից: Վերջին մի քանի տարում մեր իշխանությունը սպառել է պղինձը թե’ Ղարաբաղում, թե’ Ալավերդիում: Դրել են, ինչքան հանք կա, քանդում են, բա մեր սերունդն ի՞նչ է ուտելու: Մենք արդյունահանում ենք երեք անգամ ավել պղինձ, քան պետք է արդյունահանենք, իսկ պղինձն արդեն սպառվել է, մինչդեռ, հաշվարկի համաձայն, հարյուր տարվա պղինձ ունեինք», -ասել է նա:
Բագրատյանի հավաստմամբ՝ բնապահպանները ճիշտ մոտեցում են որդեգրել` պայքարելով բնության համար: Որպես օրինակ նա նշել է Թռչկանի ջրվեժի համար պայքարը, քանի որ Հայաստանում գոյություն ունեն մի շարք տարածքներ, որտեղ կարելի է ՀԷԿ-եր կառուցել:
«Աշխարհում միակ երկիրն ենք, որտեղ պրեզիդենտի գիտությամբ Շաքիի ջրվեժը միացնում են 3000 դրամի դիմաց: Ասում են` փողը տուր, միացնենք՝ նայի: Աշխարհի քսան լավագույն ջրվեժներից մեկը համարվող Շաքիի ջրվեժը դարձրեցին հիդրոկայան, այն դեպքում, երբ ՀԷԿ-երի համար այնքան տարածքներ ունենք», - ասել է Բագրատյանը:

Будущим поколениям ничего не оставят. Армения исчерпала 100-летние запасы меди
В Армении не существует 10-процентного роста промышленного производства. Эти цифры обусловлены горной промышленностью и продажей рудников. Об этом журналистам сообщил бывший премьер-министр Армении, член Армянского национального конгресса Грант Багратян.
«Если таким хищным образом продолжать потребление наших богатств, то десять лет спустя у нас не останется рудников. Вся проблема в том, чтобы решить, в каких маасштабах эти залежи могуть быть использованы сегодняшнеим поколением. За последние несколько лет наши власти исчерпали залежи меди и в Карабахе, и в Алаверди. Мы добываем в три раза больше меди, чем позволено, и запасов этого металла уже не осталось, хотя его по подсчетам его должно было хватить на сто лет», - сказал он.
«Мы - единственная страна в мире, где президент в курсе, что водопад Шаки включают за 3000 драмов. Говорят, дай деньги, включим, посмотришь. Входящую в двадцатку лучших водопадов мира Шаки превратили в гидростанцию, тогда как для ГЭС в стране есть столько территорий: Шамшадин, Арцваберд...», - сказал Багратян.