«Իշխանությունները ստիպեցին». Գործունյանը վաճառում է «Փարիզյան սուրճը», լքում է Հայաստանը
«Փարիզյան սուրճի» սեփականատեր Վալերի-Աշխեն Գործունյանը վստահ է, որ հայաստանյան իշխանությունը խանգարելու է իրեն նաև «Փարիզյան սուրճի» վաճառքի հարցում: Այս մասին նա այսօր հայտարարել է Epress.am-ի հետ զրույցում:
Նշենք, որ Գործունյանը ցանկանում է վաճառել «Փարիզյան սուրճը», քանի որ վերջնականապես որոշել է լքել Հայաստանը:
«Տասնվեց տարի ողջ ունեցվածքս ներդրել եմ Հայաստանում և համարվում եմ  առաջին ներդրողներից, սակայն մինչ օրս մեր իշխանությունը միայն խոչընդոտներ է ստեղծել թե իմ, թե իմ ղեկավարած ընկերությունների համար: Ցավում եմ, որ, հեռանալով Հայաստանից, թողնում եմ լավագույն ընկերների, ում ձեռք եմ բերել այս տարիների ընթացքում: Այս պետությունը չի մտածում, որ Հայաստանը պետք ունի սփյուռքահայության և երկիրը շտկելու համար օդի ու ջրի պես անհրաժեշտ է դրսի աջակցությունը: Իմ օրինակը դաս կլինի շատերի համար, ովքեր կզգուշանան Հայաստանում ներդրումներ անել: Պետական մարմինները ընտրվում են այս երկրի հոգսը թեթևացնելու, ժողովրդին ու տնտեսությանը ծառայելու, միջոցներ ստեղծելու համար... բայց եթե նրանք ի վիճակի չեն ժողովրդին օգնել, ուրեմն պետք չէ, որ իրենք մնան», - ասել է նա:
Գործունյանի խոսքով՝  իշխանությունների արշավն իր դեմ երկար տարիների պատմություն ունի:
«Չորս տարի առաջ  ամուսնուս հետ ծագած անձնական խնդիրները դարձան իմ նկատմամբ ոտնձգությունների պատճառը: Ի սկզբանե ամուսինս  բիզնեսին տիրանալու մեծ նկատառումներով տարատեսակ դավադրություններ էր ստեղծում ինձ համար: Ի վերջո, սերտ հարաբերություններ ունենալով ներկա իշխանավորների  հետ և չկարողանալով խլել ունեցվածքս, պետական մակարդակով սկսվեցին իմ նկատմամբ հետապնդումները: Արդարադատությունն օգնեց, որ  ամուսնալուծությունից հետո ամուսինս տիրանա իմ երկու բնակարաններին, սակայն «Փարիզյան սուրճին» տիրանալ չհաջողվեց: 2010 թվականի օգոստոսի 10-ին  հարկայինը ստուգումներ անցկացրեց իմ ընկերությունում ու խախտումներ արձանագրեց հաշվապահական հաշվարկներում: Ինձ ներկայացրեցին 48 միլիոնի դրամի ակտ, որը պարտավոր էի վճարել շատ կարճ ժամանակահատվածում: Երբևէ չլսած ու չտեսնված բաների ականատես ու ականջալուր եղա Հայաստանում ու հասկացա, որ հարկայինի հետ խնդիրներ ունեցողը խնդիրներ ունի ոչ միայն արդարադատության, այլ մի շարք գերատեսչությունների հետ: Պարզվեց, որ օրական ավելացող տոկոսների արդյունքում գումարը դարձավ 80 միլիոն դրամ», - ասել է Գործունյանը:
Սփյուռքահայ գործարարը պատմել է, որ ինքը դիմել է նախագահի Վերահսկողության բաժնի պետ Հովհաննես Հովսեփյանին, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ու տարբեր  պատկան մարմիններին՝  պարտքը մարելու համար իրեն  ժամանակ տրամադրելու ակնկալիքով:
«Ինձ զարմացրեց մեր դատավորների ու իշխանական մարմինների վերաբերմունքը: Դատավորները կաշառված են, չկա արդարադատություն: Ինձ պարտադրեցին սեղմ ժամկետում մարել պարտքս: Սփյուռքահայությունը նույնպես արձագանքեց և ընկերներիցս ոմանք դիմեցին վարչապետին՝ ժամանակ տրամադրելու համար, սակայն վարչապետը մերժեց: Վահե Պետրոսյանը, ում ընկերությունը զբաղվում էր իմ ընկերության հաշվապահությամբ և ում գործունեության արդյունքում գոյացել էր այդ պարտքը, լավ ծանոթ լինելով հայաստանյան օրենքներին, ոչինչ չուներ իր անունով, հետևաբար նրա ու նրա ղեկավարած հաշվապահական ընկերությունը չէր կարող մարել  այդ պարտքը:
Չունենալով այդ գումարը, ես ստիպված վաճառեցի ինձ պատկանող սուրճի բովարանն ու մարեցի պարտքս», - ասել է նա:
«Փարիզյան սուրճի» սեփականատերը հավաստիացնում է, որ մինչ այսօր  շարունակաբար իր դեմ տարբեր միջոցներ են կիրառվում:
«Ես չգիտեի, որ «Փարիզյան սուրճի» տակ մոլիբդենի հանք կա , այլապես ինչու են հայաստանյան իշխանավորները հետաքրքրված այս ընկերությունով: Այսօր արդեն դրված է վերջակետը, ու «Փարիզյան սուրճը» հանված է վաճառքի: Ես հեռանում եմ Հայաստանից՝ հիասթափված ու խորը ցավով: Ամեն ինչ արեցի` փրկելու իմ հիմնած ու փայփայած ընկերությունը, սակայն ապարդյուն: Միակ նպատակս այն է, որ ինձանից հետո «Փարիզյան սուրճն» ունենա առաքինի տեր, ոչ թե ինչ-որ անթրաշ, հաստավիզ ու տգեղ մեկը գա ու տիրանա այս ամենին: Ուզում եմ, որ իմ աշխատողները մնան ու լինեն ապահով ձեռքերում: Կմեկնեմ Փարիզ ու կզբաղվեմ իմ սիրելի բիզնեսով, որը կհիմնեմ հայաստանյան հիշողությունները ջնջելուց հետո», - ասել է Գործունյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում մարդկանց կողմից բարձրացած ալիքն աննկարագրելի անակնկալի է բերել իրեն: Նշենք, որ սոցիալական ցանցերում ի պաշտպանություն «Փարիզյան սուրճ» սրճարանի և նրա սեփականատիրոջ խմբեր են ստեղծվել:
Գործունյանը նշել է, որ ցավով է լքելու Հայաստանը:
«Ես այս ժողովրդի մի մասն եմ, ես թաղել եմ իմ ընկերներին Եռաբլուրում, մասնակցել եմ ղարաբաղյան պատերազմին: Այս ամենն արել եմ իմ կամքով ու այսօր սարսափում եմ, երբ տեսնում եմ, որ օր առաջ հայաստանցիները լքում են Հայաստանը: Ես ահավոր մտահոգված եմ, որ մարդիկ հիասթափված  հեռանում են ու հեռանում են գրագետ ու գործունյա մարդիկ: Զարգացած մարդուն այստեղ ճնշում ու ճզմում են, այստեղ ամեն գեղեցիկ բան վերացվում ու խորտակվում  է հաստավզերի ու անթրաշների կողմից»:

Ashkhen (Valerie) Gordzounian, the owner of Le Cafe de Paris situated on Yerevan’s Abovyan St., assured Epress.am today that the Armenian authorities will bother her also in the sale of her cafe. Note, the French-Armenian cafe owner has decided to sell her cafe and finally leave Armenia.
"For 16 years, I invested all that I had in Armenia, and I am considered one of the first investors, but so far our government has created only obstacles for both me and the companies I manage. It pains me that in leaving Armenia, I am leaving my good friends, who I acquired during these years. The state doesn't think that Armenia needs the Armenian Diaspora, and to fix the country, like air and water, outside assistance is necessary.  My example will be a lesson for many who will be careful in investing in Armenia. State bodies are elected to ease this country's burden, to serve the people and the economy, to create means… but if they are unable to help the people, they shouldn't remain," she said.
According to her, the Armenian authorities' campaign against her has a long history.
"Four years ago, personal issues with my husband became the reason for harassment against me. From the beginning, my husband, with major considerations of owning the business, was creating various conspiracies against me. Eventually, having close relations with the current authorities and being unable to snatch my property, the persecution against me began on a state level. The Justice helped, after the divorce, for my husband to acquire my two apartments, but he was unable to take Le Cafe de Paris. On Aug. 10, 2010, the tax department inspected my company and registered accounting violations. They showed me a deed of 48 million drams which I was obliged to pay in a very short period of time. I became witness to things never heard or seen of in Armenia, and I understood that a person who has problems with the tax office has issues with not only the justice ministry, but also a number of other agencies. It turned out that because of daily interest, the amount became 80 million drams ," she said.
The diaspora Armenian entrepreneur described how she contacted head of the RA Presidential Oversight Service Hovhannes Hovsepyan, RA Prime Minister Tigran Sargsyan and different appropriate agencies, asking for more time to pay off her debt.
"What surprised me was the treatment by our judges and authoritative bodies. The judges are bribed — there's no justice. They obliged me to pay off my debt in a brief period. The Armenian Diaspora likewise responded and some of my friends appealed to the prime minister, to provide more time, but the prime minister refused. Vahe Petrosyan, whose company was dealing with my company's accounting and as a result of whose work the debt was formed, being well acquainted with Armenia's laws, had nothing in his name; consequently, he and the accounting firm he managed couldn't have paid that debt.
"Not having the money, I was forced to sell the coffee roasting company belonging to me and I paid my debt," she said.
The Le Cafe de Paris owner asserts that till today, different measures are applied against her.
"I didn't know that there is a molybdenum mine beneath Le Cafe de Paris; otherwise why are the Armenian authorities interested in this company? The final period has already been placed, and Le Cafe de Paris is up for sale. I am leaving Armenia — disappointed and in deep pain. I did everything to save the company I founded and cherished, but in vain. My only goal is that after me, Le Cafe de Paris will have a virtuous owner, not for an 'unshaven,' 'thick-necked' and ugly person to come and manage all this. I want for my employees to remain and be in safe hands. I will leave for Paris and I will work in my cherished business, which I will establish after erasing my Armenia memories," she said.
According to Gordzounian, the recent wave of protest shown by local residents on social networks (by creating groups in support of the cafe and its owner) was an indescribable surprise for her. Gordzounian adds that she is leaving Armenia with pain in her heart.
"I am a part of this people; I buried my friends at Yerablur ; I participated in the Karabakh War. I did all this with my own will ad today I am horrified when I see that day by day Armenians are leaving Armenia. I am terribly concerned that people, disappointed, are leaving, and leaving are intelligent and capable people. Here they pressure and trample on educated people; here, everything beautiful is eliminated and sunk by the 'thick-necked' and 'unshaven' ."