Հայ երգիչներին կոչ են անում չծախվել քաղաքական գործիչներին ու չերգել-պարել արշավներին
Երկրի փրկության միակ ելքը հեղափոխությունն է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսելով գալիք խորհրդարանական ընտրություններից և առհասարակ քաղաքական իրավիճակից`  հայտարարել է երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը: Հանդիպման մյուս բանախոսը` դերասան Սերգեյ Դանիեյանը, գտնում է, որ ճիշտ քայլը  ընտրությունները բոյկոտելն է:
«Քաղաքականությունից խոսելու համար պետք է սոցիոլոգ բերել, որ ասեր` ինչքան մարդ է հոգին ազատել Հայաստանից, ինչքան մարդ է գնում-գալիս, ինչքան դիակների են բերում Ռուսատանից` քսենոֆոբիայից հաստատ: Պետք է բերել էկոլոգ, որ ասի` ինչ է տալիս Թեղուտի 400 հա անտառի կտրելը,  ինչ են անելու դրա տեղը կառուցվող աղբակույտը: Որևէ հանքը աշխարհում շահագործվելու դեպքում,  50%-ը պետք է պատկանի պետությւանը, մեզ մոտ միայն 20%-ն է պետությանը տրվում, այսինքն` ստանալու են գերշահույթներ: Ավելի անտանելի է խոսքի ազատության հարցը, եթե խոսում էլ ենք ազատ, ոչինչ չի փոխվում»,- ասել է Ռուբեն Հախվերդյանը:
Սերգեյ Դանիելյանը, իր հերթին, դիմել է հայ արվեստագետներին կոչով ` ընտրություններին ընդառաջ չմասնակցել  նախընտրական արշավներին:
«Ընտրություններ են մոտենում, շուտով արվեստագետներին կսկսեն որսալ: Խորհուրդ եմ տալիս, որ ինչքան էլ փող առաջարկեն, չկանգնեն այս կամ այն գործչի հետևում, երգեն պարեն նրանց արշավների համար: Քաղաքական գործչի արածը անցողիկ ա,  զուգարանի թղթի պես մի բան է, իսկ արվեստը ավելի մնայուն արժեք է:  Չպետք է վարկաբեկվել ու կանգնել սրա կամ նրա կողքին»,- ասել է Սերգեյ Դանիելյանը:
Խորհուրդ-կոչ արեց նաև Ռուբեն Հախբվերդյանը: «Խնդրում եմ, երեք նախագահներից ոչ մեկին մի ընտրեք: Մի ընտրեք, եթե մտածում եք  էս երկրի ապագային մասին»,- ասել է  Ռուբեն Հախվերդյանը:

Артисты, не танцуйте и не пойте для политиков. «Армению спасет революция»
Единственный путь спасения Армении - революция., заявил бард Рубен Ахвердян, говоря о предстоящих в мае парламентских выборах и о политической ситуации вообще. Сегодняшняя встреча с журналистами была посвящена теме обязательности-необязательности наличия политической позиции у художников.
«Для того, чтобы говорить о политике, нужно пригласить социолога, который сказал бы сколько людей спасли свои души из Армении, сколько людей уезжает и приезжает, сколько трупов привозят из России по причине ксенофобии. Нужно позвать эколога, чтобы тот рассказал о последствиях вырубки 400 гектаров леса, о том, что происходят с горой отходов, которая образуется на этом месте. В любой стране мира 50% эксплуатации недр принадлежит государству, у нас государству отдали только 20%, то есть у них получается сверхприбыль. Еще более невыносимо дела обстоят со свободой слова, если даже говорим свободно, то ничего не меняется», - сказал Рубен Ахвердян.
Другой участник пресс-конференции актер Сергей Даниелян (на фото) заявил, что лучше всего бойкотировать выборы и призвал армянских художников и артистов не принимать участия в предвыборных агитациях: «Выборы уже не за горами, скоро начнут ловить артистов. Советую, сколько бы денег не предлагали, не поддерживать того или иного деятеля, не петь и не танцевать для их избирательных кампаний. Все сделанное политиками проходит - это что-то вроде туалетной бумаги, а искусство - более постоянная величина. Не нужно опускать себя и становиться рядом с той или иной фигурой».
Автор и исполнитель своих песен Ахвердян: «Просим вас, не выбирать ни одного из трех президентов. Не выбирайте, если думаете о будущем этой страны».
Напомним, что действующий глава государства Серж Саргсян возглавляет правящую Республиканскую партию, экс-лидер Роберт Кочарян пока не объявлял о своем возвращении в политику, а первый президент Армении Левон Тер-Петросян стоит у руля оппозиции в лице Армянского национального конгресса.