Հայ երգիչներին կոչ են անում չծախվել քաղաքական գործիչներին ու չերգել-պարել արշավներին
Երկրի փրկության միակ ելքը հեղափոխությունն է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսելով գալիք խորհրդարանական ընտրություններից և առհասարակ քաղաքական իրավիճակից`  հայտարարել է երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը: Հանդիպման մյուս բանախոսը` դերասան Սերգեյ Դանիեյանը, գտնում է, որ ճիշտ քայլը  ընտրությունները բոյկոտելն է:
«Քաղաքականությունից խոսելու համար պետք է սոցիոլոգ բերել, որ ասեր` ինչքան մարդ է հոգին ազատել Հայաստանից, ինչքան մարդ է գնում-գալիս, ինչքան դիակների են բերում Ռուսատանից` քսենոֆոբիայից հաստատ: Պետք է բերել էկոլոգ, որ ասի` ինչ է տալիս Թեղուտի 400 հա անտառի կտրելը,  ինչ են անելու դրա տեղը կառուցվող աղբակույտը: Որևէ հանքը աշխարհում շահագործվելու դեպքում,  50%-ը պետք է պատկանի պետությւանը, մեզ մոտ միայն 20%-ն է պետությանը տրվում, այսինքն` ստանալու են գերշահույթներ: Ավելի անտանելի է խոսքի ազատության հարցը, եթե խոսում էլ ենք ազատ, ոչինչ չի փոխվում»,- ասել է Ռուբեն Հախվերդյանը:
Սերգեյ Դանիելյանը, իր հերթին, դիմել է հայ արվեստագետներին կոչով ` ընտրություններին ընդառաջ չմասնակցել  նախընտրական արշավներին:
«Ընտրություններ են մոտենում, շուտով արվեստագետներին կսկսեն որսալ: Խորհուրդ եմ տալիս, որ ինչքան էլ փող առաջարկեն, չկանգնեն այս կամ այն գործչի հետևում, երգեն պարեն նրանց արշավների համար: Քաղաքական գործչի արածը անցողիկ ա,  զուգարանի թղթի պես մի բան է, իսկ արվեստը ավելի մնայուն արժեք է:  Չպետք է վարկաբեկվել ու կանգնել սրա կամ նրա կողքին»,- ասել է Սերգեյ Դանիելյանը:
Խորհուրդ-կոչ արեց նաև Ռուբեն Հախբվերդյանը: «Խնդրում եմ, երեք նախագահներից ոչ մեկին մի ընտրեք: Մի ընտրեք, եթե մտածում եք  էս երկրի ապագային մասին»,- ասել է  Ռուբեն Հախվերդյանը:

Armenian Artists Urged Not to Sell Out to Politicians, Not to Sing and Dance for their Election Campaigns
The only way to save the country is through revolution, said singer-songwriter Ruben Hakhverdyan, speaking to journalists in the Armenian capital today about the upcoming elections and the political situation in general. The other speaker at today's press conference, actor Sergei Danielyan (pictured), finds that the right move would be to boycott the elections altogether.
"To speak about politics, you'd have to bring a sociologist — to say how many people have left Armenia, how many people come and go , how many dead bodies they bring back from Russia, from xenophobia no doubt. You'd have to bring an ecologist — to say what cutting down 400 hectares of forest in Teghut will give us, what they'll do with the scrap heap built in its place. In exploiting any mine in the world, 50% has to belong to the state, but in our country only 20% is given to the state; that is, they're going to reap gross profits. More unbearable is the matter of freedom of speech — even if we're speaking freely, nothing changes," said Hakhverdyan.
Danielyan, in turn, appealed to Armenian artists with a call not to participate in election campaigns ahead of the elections.
"Elections are approaching; soon they will being to prey upon artists. I advise that no matter how much money is offered, not to back any political figure, not to sing and dance for their campaigns. That which a politician does is temporary, it's something akin to toilet paper, while art is a more constant value. Don't discredit or support this or that person," he said.
Hakhverdyan also provided some advice of his own: "Please, don't elect anyone out of the three presidents . Don't elect if you care about this country's future."