Նախագահականի ցույցը չի օգնում. խաբվածների համար կմիջնորդի Սեյրան Օհանյանը
Այսօր կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիա էին անցկացնում Արամի, Եկմալյան, Բուզանդ, Սարյան փողոցների մի քանի նորակառույց շենքերում բնակարաններ ունեցող մարդիկ, ովքեր վերջին երկու օրերի ընթացքում բողոքում էին ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ:
Այս անգամ նրանք որոշել էին պատասխան ստանալ ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանից:
Կառավարության նիստից հետո ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը այդպես էլ դուրս չեկավ Կառավարության շենքի կենտրոնական մուտքից և նրա հետ խաբված բնակարանատերերը չկարողացան զրուցել:
Վերջիններս դիմեցին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, ով նշեց, որ խնդիրն իր իրավասության մեջ չէ, սակայն ինքը կփորձի միջնորդել, որպեսզի հարցը լուծում ստանա:
«Նախագահականի մոտ մեր ակցիան ոչ մի արդյունք դեռ չի տվել, եկել ենք կառավարությանը դիմելու: Նախագահականում մեզ ասացին, որ համբերենք մինչև մայիս, այսինքն` ընտրություններից հետո: Ի՞նչ ակնկալենք, նախագահը իմ նամանկին պատասխանել է` ասելով, որ իրավահարաբերություններում ծագած վեճերը պետք է դատական կարգով լուծվեն», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Եկմալյան փողոցում բնակարան գնած Ֆլորա Սարուխանյանը:
Պաշտպանության նախարարին խնդիրը ներկայացնելուց հետո`  ակցիայի մասնակցիները  կրկին գնացին  նախագահական նստավայրի մոտ` այնտեղ  նստացույցը շաունակելու  վճռականությամբ:

Armenia Defense Minister Seyran Ohanyan Promises to Intervene in Case of Deceived Homeowners
Homeowners promised apartments in new buildings on Aram, Yekmalyan, Buzand and Saryan streets in Yerevan, who for several days this week have been protesting outside the Armenian presidential residence, today gathered outside the government building in Republic Square.
This time they were asking for an answer from RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan. However, though the weekly government meeting ended, Tovmasyan didn't leave the building from the main entrance and thus, protestors were unable to speak with him.
Demonstrators, however, had an opportunity to speak with RA Minister of Defense Seyran Ohanyan, who said that the matter wasn't in his jurisdiction though he'll try to intervene so their concerns are addressed.
"Our demonstration outside the presidential residence yielded no results, so we've come to appeal to the government. At the president's , they told us to be patient a little, until May; that is, after the elections. What should we expect? The president responded to my letter, saying that legal disputes should be resolved in court," Flora Sarukhanyan, who purchased an apartment on Yekmalyan St., told Epress.am.
After describing the issue to the defense minister, demonstrators again went to the presidential residence determined to continue their sit-in.
Late last year, Armenia’s Special Investigation Service (SIS) launched a criminal case, but Papoyan cannot be found. Residents say the SIS informed them that that the case could take months as hundreds of people have to be questioned in connection with the case.