Ինչու է Ադրբեջանը կիսաբաց պահում Թուրքիայի հետ սահմանը. Հայաստանը կապ չունի. «ՆԳ»
Փետրվարի 1-ից վիզային ռեժիմ մտցնելու կամ այն խստացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը հարված է հասցրել Վրաստանի ռազմավարական ծրագրին, որը հայտնի է պայմանական «Կովկասը` ընդհանուր տուն» անվամբ: Թբիլիսի այցելած թուրքական խորհրդարանի պատվիրակության պարզաբանումներն այն մասին, որ նոր օրենքը վերաբերում է բոլոր արտասահմանցիներին, թույլ մխիթարանք կարող է լինել: Հատկապես, որ Անկարայի նորարարությունը չի տարածվում մեկ այլ հարևանի` Ադրբեջանի վրա, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Նոր օրենքի համաձայն, փետրվարի 1-ից արտասահմանցիները Թուրքիայում կկարողանան անցկացնել ընդամենը 3 ամիս, այս ժամկետի ավարտից հետո պետք է լքեն երկիրը, իսկ վերադառնալ այնտեղ կարող են միայն ևս երեք ամիս անց: Խոսելով այն մասին, որ վիզային ռեժիմի խստացումը տարածվում է բոլոր արտասահմանցիների վրա, պարոն Բոզքիրը (Վոլկան Բոզքիր`Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ) անճշտություն է թույլ տվել: Համենայնդեպս, Թուրքիայում Ադրբեջանի քաղաքացիների վրա տարածվող օրենքների մասին համապատասխան մարմինները ոչինչ չկարողացան ասել, երևում է, որ նրանք Թուրքիայում կմնան ցանկալի հյուր նաև փետրվարի 1-ից հետո, համաձայն Ադրբեջանի հանգուցյալ նախագահ Հեյդար Ալիևի պնդման. «Երկու պետություն, մեկ ժողովուրդ»:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Բաքուն, սակայն, այդպես էլ չէր համարձակվում Թուրքիայի քաղաքացիների համար առանց վիզայի ռեժիմ մտցնելու մասին որոշում կայացնել` Անկարայի բազմաթիվ հիշեցումներին պատասխանելով պաշտոնական խոստումներով: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ սահմանները ամբողջությամբ բացելուց խուսափում է Հայաստանի հետ փաստացի պատերազմական իրավիճակի պատճառով: Բայց այդ ժամանակ հարց է ծագում. ինչո՞ւ է այն բաց Վրաստանի համար, որի հետ Հայաստանը շատ ավելի ջերմ հարաբերություններ ունի, քանի Թուրքիայի, իսկ հետևաբար, Հայաստանի ենթադրյալ դիվերսիոն խմբերի ներխուժման հավանականությունը Ադրբեջանի տարածք Վրաստանի կողմից շատ ավելի բարձր է, քան Թուրքիայի տարածքից: Այդ իսկ պատճառով, ավելի ճշմարտանման է այն վարկածը, համաձայն որի պաշտոնական Բաքուն նախընտրում է ադրբեջանա-թուրքական սահմանը կիսաբաց պահել Անկարայի` առանց այն էլ տեղի բնակչության վրա ունեցած չափից շատ մեծ ազդեցության ավելացման վտանգի պատճառով: «Բավական է միայն այն, որ Նախիջևանի ինքնավար մարզը բավական թափանցիկ սահման ունի Թուրքիայի հետ»,- ասել է Բաքվում թերթի աղբյուրը:
Անկարայի որոշումը մտահոգել է Թբիլիսիին, որը հարևանների հետ առավելագույնս բաց լինելու քաղաքականություն է որդեգրել: Իրավիճակի նրբությունը նաև նրանում է, որ հարևանների հետ առավելագույնս թափանցիկ սահմանների վերաբերյալ Միխեիլ Սահակաշվիլի գաղափարը առաջինը պաշտպանել է Հայաստանը, որը նախորդ տարվա վերջին Վրաստանի Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերախմբագրված տարբերակում բարիդրացիական պետության դերում է հանդես գալիս, մինչդեռ Թուրքիան և Ադրբեջանը ընդգրկվել են ռազմավարական գործընկերների ցուցակում: Եվ եթե Անկարայի հետ Վրաստանին հաջողվել է համաձայնության գալ միացյալ մաքսային ռեժիմի վերաբերյալ և անգամ սկսել այդ սխեմայի իրականացումը, ապա Բաքվի հետ գործը առանց վիզային ռեժիմի պահպանումից այն կողմ չի անցել:

Почему Азербайджан боится распахнуть границы с Турцией? Армения ни при чем – «НГ»
Решение Турции ввести или ужесточить с 1 февраля визовый режим ударило по стратегическому плану Грузии, известному под условным названием «Кавказ – общий дом». Объяснения побывавшей в Тбилиси делегации турецкого парламента о том, что новый закон касается всех иностранцев, может служить слабым утешением. Тем более что нововведение Анкары не коснется другого соседа – Азербайджана, пишет сегодня «Независимая газета».
Согласно новым правилам, с 1 февраля иностранцы в Турции могут находиться лишь в течение трех месяцев, по истечении которых должны покинуть страну, а въехать обратно смогут лишь по прошествии еще трех месяцев. Говоря о том, что ужесточение визового режима касается всех иностранцев, господин Бозкир допустил неточность. Во всяком случае, об изменениях в отношении пребывания в Турции граждан Азербайджана компетентные источники ничего сказать не смогли – очевидно, они останутся желанными гостями и после 1 февраля, согласно постулату покойного президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева: «Два государства, но один народ».
Издание напоминает, что Баку, однако, безвизовый режим для граждан Турции до последнего времени ввести так и не решился, на многочисленные напоминания Анкары отвечая расплывчатыми обещаниями. По официальной версии, совсем уж распахивать границу с Турцией Азербайджан опасается из-за состояния фактической войны с Арменией. Но тогда возникает вопрос: почему она открыта в направлении Грузии, с которой у Армении куда более теплые отношения, чем с Турцией, а следовательно, и вероятность проникновения в Азербайджан гипотетических армянских диверсионных групп оттуда выше, чем из Турции? Поэтому более правдоподобна версия о том, что официальный Баку предпочитает держать азербайджано-турецкую границу приоткрытой из-за опасений чрезмерного усиления и без того ощутимого влияния Анкары на местное население. «Достаточно того, что Нахичеванский эксклав имеет весьма прозрачную границу с Турцией», – сказал «НГ» собеседник в Баку.
Решение Анкары озадачило Тбилиси, который провозгласил максимальную открытость с соседями. Пикантность ситуации еще и в том, что эту идею президента Михаила Саакашвили о прозрачности границ из соседних стран в максимальной степени поддержала Армения, которая в отредактированной в конце прошлого года Стратегии национальной безопасности Грузии фигурирует лишь в качестве добрососедского государства, тогда как Турция и Азербайджан включены в список стратегических партнеров. И если с Анкарой грузинской стороне удалось договориться по вопросам единой таможни и даже начать реализацию этой схемы, то с Баку дело дальше сохранения безвизового режима не продвинулось. Не переломило ситуацию даже очень спорное с учетом реалий решение Тбилиси о почти абсолютной открытости своих границ для граждан России, прописанных в северокавказских автономных республиках, пишет газета.