Նախաձեռնությունը հորդորում է վերանայել ցմահ դատապարտյալների գործերը
Հայաստանում կա 104 ցմահ դատապարտյալ, ինչը բավականին մեծ թիվ է մեր երկուսուկես միլիոնանոց բնակչության պարագայում: Մեր երկրի չափ բնակչություն ունեցող երկրներից Էստոնիայում ցմահ ազատազրկվածները վեցն են, իսկ Սլովակիայում՝ չորսը: Այս մասին այսօր Հայաստանի Հելսյինկյան կոմիտեի կողմից կազմակերպված ցմահ ազատազրկվածների խնդիրներին առնչվող քննարկման ժամանակ հայտարարել է հարցին վերաբերող վերլուծության անցկացման մեջ ներգրավված Զարուհի Մուրադյանը:
Քննարկմանը ներկայացվել է «Ցմահ դատապարտվածների աջակցության քաղաքացիական նախաձեռնության» անցկացրած աշխատանքների արդյունքները, որոնք ամփոփում են հայատանյան կոնկրետ դեպքերի մանսրամասն վերլուծությունը և համեմատում դրանք այլ երկրների իրավիճակի հետ:
Ամփոփելով իր ելույթը ` Զարուհի Մուրադյանը նկատել է, որ թեև Հայաստանում ցմահ դատապարտվածների ցանկը միատարր չէ, կան տարբերություններ` հանցանքի իրականացման ժամանակ հանցագործի տարիքի, նախկինում դատվածություն ունենալու և այլ մանրամասների հետ կապված, այդ հանգամանքները հաշվի չեն առնվում, դրանց հետ կապված օրենսդրական տարբերությունները չկան:
104 ցմահ դատապարտյալններից 41-ը դատապարվել է մեկ անձի սպանության մեղադրանքով, որոնցից 26-ը` առաջին դատվածությամբ, 26-ից 2-ը` պատժից կրել են արդեն 15 տարի: 100 ցմահ դատապարտյալներից 15-ը դատապարտվել են զինծառայության ընթացքում տեղի ունեցած հանցագործությունների մեղադրանքով` 18-20 տարեկանում: 100-ից 59-ը դատապարտվել են երկու և ավելի անձանց սպանության համար: Ըստ քննարկման մասնակիցների` այս հանգամանքային առանձնահատկությունների անտեսումը օրենսդրության մեջ հանգեցրել է նրան, որ չկան դրանց հետ կապված դատավճռի որշման տարբերություններ: Հաշվի առնելով այս բացթողումը` «Ցմահ դատապարտվածների աջակցության քաղաքացիական նախաձեռնությունը» քննարկման ավարտին հանդես է եկել մի շարք առաջարկություններով, այդ թվում` պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման պայմանները դարձնել ճկուն` հաշվի առնելով ցմահ դատապարտյալի տարիքը հանցանքը կատարելու պահին, դատվածությունների քանակը: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2003 թ-ի նոր Քրեական օրենսգրքի ընդունումից և 2011 թ-ի մայիսի 23-ին օրենգրքում փոփոխություններ ընդունելուց հետո քրեական գործերը չեն վերանայվել` նախաձեռնությունը նաև հորդորել է գործերի իրական վերանայումներ սկսել:

104 Prisoners Serving Life Sentences in Armenia: Civil Group Strongly Urges They be Reviewed
In Armenia, there are 104 prisoners sentenced to life imprisonment, which is quite a large number for this country of two-and-a-half million people. Among other countries with similar population figures, in Estonia, there are 6 lifers and in Slovakia, there are 4, said analyst Zaruhi Muradyan during a discussion today on the issues of prisoners sentenced for life that was organized by the Armenian Helsinki Committee.
During the discussion, findings from the work of the Civil Initiative to Support Prisoners Sentenced to Life, which draw conclusions from analyzing cases in Armenia and compare the situation with those in other countries.
Muradyan pointed out that though lifers in Armenia are not a homogenous group — there are differences such as the prisoner's age when he committed the crime and whether he has any previous convictions — these factors are not taken into consideration and there are no differences in legislation.
Consider: out of 104 lifers, 100 are in legal force. Out of this 100, 41 were imprisoned for murdering a single individual, 26 of whom for which it was their first conviction. Out of these 26, two have served 15 years of their sentence. Out of 100 lifers, 15 were sentenced for crimes committed during their military service, when they were just 18–20 years old.
According to participants of today's discussion, neglecting these circumstantial particularities in legislation has resulted in no differences in the court rulings they were given. Considering this flaw, the Civil Initiative to Support Prisoners Sentenced to Life ended the discussion with several proposals, including: to make early conditional parole conditions flexible, considering the lifer's age at the time of the crime and the number of convictions. Furthermore, considering the fact that after adoption of the new Criminal Code in 2003 and amendments to the code in May 23, 2011, criminal cases have not been reviewed, the group also urged practical reviews of these cases to begin.