Ռոբերտ Քոչարյանը պատիժ սահմանելու իրավունք չուներ. իրավաբաններ
Ցմահ դատապարտյալների հիմնահարցերին նվիրված այսօր կայացած կլոր սեղանի ժամանակ քննարկվեցին երկու խնդիրներ, որոնց  իրավական արդարացվածությունը վիճահարույց է, և  քննարկման մասնակիցների կարծիքով` դրանց անարդար լինելը հանգեցրել է  ցմահ դատապարտյալների  հիմնախնդիրների:
Ըստ մասնագետների`  Ռոբերտ Քոչարյանի ընդունած հրամանագիրը, որով մահապատժի դատապարտված 38 մարդ դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման, օրենքի խախտում է ՄԻ եվրոպական կոնվենցիայի տեսանկյունից և չի  համապատասխանում նաև ՀՀ Սահմանդրության սահմանած կարգին:
Իրավաբան Արայիկ Ղազարյանի խոսքով` ՄԻ եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն` Ռոբերտ Քոչարյանը` որպես ՀՀ նախագահ, իրավունք ուներ միայն ներում շնորհել, սակայն իրավունք չուներ պատիժ սահմանել. դա դատական իշխանության գործառույթն է:
«Եվրոպական կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածն ասում է` պատիժ միայն օրենքի հիման վրա պետք է տրվի: Սակայն Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը ասում է` համաներումը  պատժի մեղմացումը չի ենթարկվում այդ 7-րդ հոդվածին, որովհետև դա պատժի կիրառման ոլորտից է, ոչ թե պատժի նշանակման ոլորտից»,- ասել է Արայիկ Ղազարյանը` հավելելով, որ այդ 38-ի Եվրոպական դատարան դիմելու դեպքում հնարավոր է Հայաստանը խնդիրներ ունենա:
«Մեր օրենսդրության տեսակետից ևս նախագահի հայտարարությունը պատիժ սահմանել է: Այդ 38 դատապարտյալների հարցով դատարանի սահմանած և, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտում գրված է, որ դատարանը  անփոփոխ է թողնում մահապատիժը` ցմահ ազատազրկմամբ փոխարինելով  «նախագահի կողմից սահմանված պատիժը»,- ասել է իրավաբան Վահե Գրիգորյանը:
Երկրորդ հիմնահարցը, որ անհանգստացնում է ցմահ ազատազրկվածների գործով զբաղվող  «Ցմահ դատապարտվածների աջակցության  քաղաքացիական նախաձեռնությանը», այն է, որ 2010 թ. կատարված օրենսդրական փոփոխությունը, որով  ազատազրկման առավելագույն չափը սահմանվեց 20 տարի` 15-ի փոխարեն, փաստացի չի անդրադառնում մինչ փոփոխությունը քննված դեպքերի վրա:
«Որոշ  գործերում, համարելով 15 տարին մեղմ պատիժ, դատավորները նախկինում գերադասում էին ցմահ ազատազրկման դատապարտել: Ենթադրվում էր, որ առավելագույն 20 սահմանելը  կկրճատեր նաև ցմահ դատապարտված անձանց թիվը: Սակայն բոլոր 97 ցմահ  դատապարտյալները, ովքեր դիմել են դատարան` իրենց պատիժը վերանայելու խնդրանքով` համարելով, որ փոփոխությունը հետադարձ ուժ ունի,   մերժվել են դատարանի կողմից»,- ասել է Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը և համոզմունք հայտնել, որ դատարանը սխալ է, քանի որ, եթե այդ մարդիկ դատվեին հիմա, ապա  ոչ բոլորը կդատապարտվեին ցմահ ազատազրկման:
Epress.am-ը հայցում է ընթերցողների ներողամտությունը տվյալ նյութում թույլ տված սխալի համար: ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անվան փոխարեն նյութում նշվել էր Սերժ Սարգսյանի անունը:

У Армении могут быть большие проблемы из-за указа экс-президента
Указ президента Армении Роберта Кочаряна о помиловании 38 человек, приговоренных до 2003 года к смертной казни (после ее в стране отменили), и замене наказания на пожизненное заключение был незаконным. Об этом накануне в ходе обсуждения проблем осужденных на пожизненное сообщил юрист Араик Газарян.
По его словам, согласно Европейской Конвенции о защите прав человека глава государства имеет право только на помилование, но определение меры наказания является функцией судебной власти.
«Статья 7 Европейской конвенции гласит, что наказание выносится только на основе закона, но, согласно прецедентному праву Европейского суда, помилование и смягчение наказания не подчиняется 7-й статье, потому, что это из области применения наказания, но назначения наказания», - сказал эксперт.
Он отметил, что в случае если эти 38 человек обратятся в Европейсдкий суд, то у Армении могут быть серьезные проблемы: «С точки зрения нашей законадательной системы заявление президента также является определеним меры наказания. В судебном акте касательно этих 38 осужденных, который вступил в силу, сказано, что суд оставляет неизменным смертную казнь, заменяя «определенную президентом меру наказания» на пожизненное заключение».
Другой вопрос, кторый беспокоит «Гражданскую инициативу по содействию осужденным на пожизненное», это то, что сделанная в 2010 году замена высшей меры наказания в виде 15 лет лишения свободы на 20 лет, фактически, не распространяется на дела, рассмотренные ранее.
«В прошлом в некоторых случаях судьи, считая, что 15 лет тюрьмы - это мягкая мера наказания, выносили приговор о пожизненном заключении. Предполагается, что введение меры наказания в виде 20 лет лишения свободы сократило бы число пожизненно заключенных. Но обращения 97 осужденных на пожизненное (всего их 104 - ред.) с требованием о пересмотре меры их наказания, поскольку они считали, что закон имеет обратную силу, были отклонены судом», - сказала юрист Хельсинкского комитета Роберт Ревазян. Он заявил, что в данном вопросе суд не прав, так как, если бы этих людей наказали сейчас, то к пожизненному заключению приговорили бы не всех.