Ռոբերտ Քոչարյանը պատիժ սահմանելու իրավունք չուներ. իրավաբաններ
Ցմահ դատապարտյալների հիմնահարցերին նվիրված այսօր կայացած կլոր սեղանի ժամանակ քննարկվեցին երկու խնդիրներ, որոնց  իրավական արդարացվածությունը վիճահարույց է, և  քննարկման մասնակիցների կարծիքով` դրանց անարդար լինելը հանգեցրել է  ցմահ դատապարտյալների  հիմնախնդիրների:
Ըստ մասնագետների`  Ռոբերտ Քոչարյանի ընդունած հրամանագիրը, որով մահապատժի դատապարտված 38 մարդ դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման, օրենքի խախտում է ՄԻ եվրոպական կոնվենցիայի տեսանկյունից և չի  համապատասխանում նաև ՀՀ Սահմանդրության սահմանած կարգին:
Իրավաբան Արայիկ Ղազարյանի խոսքով` ՄԻ եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն` Ռոբերտ Քոչարյանը` որպես ՀՀ նախագահ, իրավունք ուներ միայն ներում շնորհել, սակայն իրավունք չուներ պատիժ սահմանել. դա դատական իշխանության գործառույթն է:
«Եվրոպական կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածն ասում է` պատիժ միայն օրենքի հիման վրա պետք է տրվի: Սակայն Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը ասում է` համաներումը  պատժի մեղմացումը չի ենթարկվում այդ 7-րդ հոդվածին, որովհետև դա պատժի կիրառման ոլորտից է, ոչ թե պատժի նշանակման ոլորտից»,- ասել է Արայիկ Ղազարյանը` հավելելով, որ այդ 38-ի Եվրոպական դատարան դիմելու դեպքում հնարավոր է Հայաստանը խնդիրներ ունենա:
«Մեր օրենսդրության տեսակետից ևս նախագահի հայտարարությունը պատիժ սահմանել է: Այդ 38 դատապարտյալների հարցով դատարանի սահմանած և, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտում գրված է, որ դատարանը  անփոփոխ է թողնում մահապատիժը` ցմահ ազատազրկմամբ փոխարինելով  «նախագահի կողմից սահմանված պատիժը»,- ասել է իրավաբան Վահե Գրիգորյանը:
Երկրորդ հիմնահարցը, որ անհանգստացնում է ցմահ ազատազրկվածների գործով զբաղվող  «Ցմահ դատապարտվածների աջակցության  քաղաքացիական նախաձեռնությանը», այն է, որ 2010 թ. կատարված օրենսդրական փոփոխությունը, որով  ազատազրկման առավելագույն չափը սահմանվեց 20 տարի` 15-ի փոխարեն, փաստացի չի անդրադառնում մինչ փոփոխությունը քննված դեպքերի վրա:
«Որոշ  գործերում, համարելով 15 տարին մեղմ պատիժ, դատավորները նախկինում գերադասում էին ցմահ ազատազրկման դատապարտել: Ենթադրվում էր, որ առավելագույն 20 սահմանելը  կկրճատեր նաև ցմահ դատապարտված անձանց թիվը: Սակայն բոլոր 97 ցմահ  դատապարտյալները, ովքեր դիմել են դատարան` իրենց պատիժը վերանայելու խնդրանքով` համարելով, որ փոփոխությունը հետադարձ ուժ ունի,   մերժվել են դատարանի կողմից»,- ասել է Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը և համոզմունք հայտնել, որ դատարանը սխալ է, քանի որ, եթե այդ մարդիկ դատվեին հիմա, ապա  ոչ բոլորը կդատապարտվեին ցմահ ազատազրկման:
Epress.am-ը հայցում է ընթերցողների ներողամտությունը տվյալ նյութում թույլ տված սխալի համար: ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անվան փոխարեն նյութում նշվել էր Սերժ Սարգսյանի անունը:

A 2003 decree by then president of Armenia Robert Kocharian that granted 38 prisoners amnesty by having their death penalty sentence changed to life imprisonment violated the European Convention on Human Rights and also Armenia's Constitution, said experts at a round table on Thursday on issues of prisoners in Armenia sentenced to life in prison.
Human rights lawyer Arayik Ghazaryan asserted that according to the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, the former president only had the right to grant a pardon, but not to decide the punishment — that's the function of the judiciary.
"Article 7 of the European Convention says that the penalty should be made only on the basis of law. But the European Court's right to precedence says pardon, mitigation of the sentence, is not subject to Article 7 because it's the application of punishment and not the appointing of punishment," said Ghazaryan, adding that if those 38 prisoners were to appeal to the European Court of Human Rights, Armenia would have some problems on its hands.
The president, it seems, determined the punishment also in the eyes of Armenia's legislation, added human rights lawyer Vahe Grigoryan, explaining that, it seems, "punishment determined by the president" has replaced the death penalty.
Another issue that concerns the Civil Initiative to Support Prisoners Sentenced to Life is that the 2010 legislative amendment which determined the maximum sentence for life imprisonment to be 20 years (instead of the previous 15) doesn't actually address cases examined before the amendment was made.
"In some cases, considering 15 years to be a light sentence, judges in the past preferred to give life sentences. It was assumed that by determining the maximum to be 20 years, the number of those given life sentences would be reduced. However, all 97 lifers who appealed to the courts (with the request to review their punishments), considering that the change is applicable retroactively, were rejected by the court," said Armenian Helsinki Committee human rights lawyer Robert Revazyan, adding that, in his opinion, the court made a wrong move, since if these same people were sentenced today not all would be given life sentences.
Updated 3 pm on Friday, Jan. 27: "Robert Kocharian" replaced "Serzh Sargsyan" who was incorrectly named as the president who granted the amnesty.