Խաբված մարդկանց վստահեցնում են, որ իրենց գործը քննվում է. նրանք մտադիր են շարունակել ակցիաները
Արամի, Բուզանդի, Սարյան, Եկմալյան փողոցների խաբված բնակարանատերերի գործն ընթացքի մեջ է, համապատասպան մարմինները զբաղվում են այդ խնդրով:
Այս մասին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող բնակարանատերերին կառավարության նիստից հետո հայտարարել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«Նա մոտեցավ ու ասաց, որ մեր հարցերն ընթացքի մեջ են ու իրենք զբաղվում են այդ խնդրով: Մենք պատասխանեցինք, որ ոչ մի բանավոր խոստման ալևս չենք հավատում և ուզում ենք, որ նախագահն անձամբ զբաղվի բնակարանատերերի խնդիրներով», - ասել է ակցիայի մասնակից Սոնա Մաղաքյանը:
Բողոքողներին մոտեցել է նաև Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ով բնակիչների հետ զրույցում նշել է, որ պատրաստ է ընդունել նրանց:
«Խնդիրը կա, մի մասը օրենսդրական է, մի մասը` նոտարական մեղավորությունն է, մի մասը` մեր բնակիչների իրավագիտակցության ցածր աստիճանը: Կնքել են մի պայմանագիր` ենթադրելով, որ կնքում են մի այլ պայմանագիր, իհարկե, նոտարը մեղավոր է եղել որոշ դեպքերում, որ կողմերին չի բացատրել, թե ինչի տակ են ստորագրում և ինչպիսի հետևանքներ կարող են ստանալ: Օրենսդրական  փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա, ու, եթե իրական լատինական նոտարական համակարգ ներդնենք, ապա կունենանք հետևյալ պատկերը` նոտարը 100%-անոց  պատասխանատվություն է կրելու իր կողմից  ցանկացած գործարքի վավերացման համար,  բայց այս դեպքում բնակչությունն է պետք է պատրաստ լինի`  նոտարական ծառայության վճարներն ավելանալու են: Քաղաքացին 100%-անոց  երաշխավորված է լինելու ոչ միայն նոր կառուցվող բնակարանների առք ու վաճառքի, այլև ցանկացած գործարքի պարագայում. նոտարը լինելու է ամբողջ գործարքի  պատասխանատուն», - ասել է Թովմասյանը:
Ըստ նախարարի, այս խնդիրները պետք է լուծվեն ու պետք է պարզվի, թե այս պահի դրությամբ, որտեղ է նոտարի մեղավորությունը:
«Այս փաստի առթիվ քրեական գործ կա հարուցված, բայց իմ կողմից հանձնարարված է ծառայողական քննություն անցկացնել ու էդ ամբողջն ուսումնասիրվում է: Մոտավորապես 500 գործից ավել է, մոտ 560 պայմանագիր է ստորագրվել ու պետք է այս բոլորին լսել: Այսինքն, ստորագրելուց մարդիկ հասկացել են, որ էդ տունն արդեն իսկ իրենցն է: Իրականում էն պայմանագիրը, որ իրենք ստորագրել են, նման բան չէր ենթադրվում: Իրենց համար պարզ չի եղել, թե ինչի տակ են իրենք ստորագրում», - ասել է Հրայր Թովմասյանը:
Չնայած վերջինիս հավաստիացումներին, որ գործի քննությունն ընթացքում է, բնակարանատերերը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել են,որ չեն ցանկանում հանդիպել Հրայր Թովմասյանի հետ, այլ պահանջում են հանդիպում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Նրանք հավաստիացրել են, որ վաղը կրկին շարունակելու են բողցոքի ակցիաները:
Հիշեցնենք, որ 2006 թվականին վերոնշյալ փողոցներում բնակվող բնակիչները դուրս են եկել իրենց տներից, որոնք հետագայում քանդել են, և դրանց փոխարեն կառուցվել են նոր բազմաբնակարանային շենքեր: 2006 թվականին «Գապբնակշին» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պապոյանը պայմանագիր է կնքել իրենց հետ շենքը պատրաստ լինելուց հետո բնակարանով ապահովելու պայմանով, սակայն բնակարանները մինչ օրս չեն ստացել, դրանք վերավաճառվել են երրորդ անձանց: Դեպքի առնչությամբ անցյալ տարվա վերջին քրեական գործ են հարուցել, Պապոյանը փախուստի է դիմել: Բնակիչները Epress.am-ին պատմել են, որ ՀՔԾ-ում իրենց ասել են, թե գործը կարող է ամիսներ տևել, քանի որ դեպքերի առնչությամբ հարյուրավոր անձանց պետք է հարցաքննել:

Обманутые жители Еревана не верят министру и требуют встречи с президентом
Дело обманутых владельцев квартир на улицах Арами, Сарьяна, Екмаляна, Бьюзанда еще рассматривается, этой проблемой занимаются соответствующие органы.
Об этом протестующим у здания правительства обманутым владельцам квартир заявил глава аппарата президента Армении Виген Саргсян.
«Он сказал, что наши дела в процессе и что этим вопросом занимаются. Мы ответили, что мы не верим больше никаким устным обещаниям и хотим, чтобы президент лично занялся проблемой владельцев квартир», - сказала участница акции Сона Магакян.
К протестующим подошел также министр юстиции Грайр Товмасян, выразивший готовность принять жильцов.
«Проблема есть, часть ее законадательная, другая часть - вина нотариуса, третья – низкий уровень юридических знаний самих жителей. Заключили один договор, считая, что заключают другой. Конечно, в некоторых случаях виноват нотариус, так как не объяснил сторонам, под чем они подписываются и какие могут быть последствия. Необходимы законодательные поправки, и если внедрим реальный латинский нотариат, нотариус будет нести стопроцентную ответственность за ратификацию им всякой сделки, но в этом случае население также должно быть готово - плата за услуги нотариуса повысится. Гражданин будет на 100% гарантирован, не только за купли-продажу квартир, но и в случае любой сделки нотариат будет нести за нее ответственность», - сказал Товмасян.
По словам министра, в данный момент нужно выяснить, в чем вина нотариата.
«По этому факту возбуждено дело, но я поручил провести служебное расследование. Более 500 дел, порядка 560 подписанных контрактов, выслушать нужно всех. То есть подписав, люди посчитали, что дом уже принадлежит им. На самом деле контракт, который они подписали, не предполагал этого. Они не понимали, под чем ставят подпись», - сказал Грайр Товмасян.
Несмотря на заверения министра, владельцы квартир в беседе с Epress.am заявили, что не желают встречаться с Товмасяном и требуют встречи с Сержем Саргсяном. Завтра они намерены организовать новую акцию протеста.
Напомним, что эти люди в 2006 году лишились жилья на улицах Арами, Екмаляна, Бюзанда, Сарьяна, вышли из своих домов, в дальнейшем их разрушили и вместо них построили новые многоэтажные здания. В том же году владелец строительной компании ООО «Гапбнакшин» Гагик Папоян, который находится в розыске, заключил с ними договор, в котором оговаривается предоставление им квартир в новостройках, но жилье было перепродано третьим лицам.
В конце прошлого года по делу было открыто уголовное дело, после чего Папоян сбежал. В Специальной следственной службе жильцам сообщили, что дело может затянуться на несколько месяцев, так как необходимо допросить сотни людей.