Խաբված մարդկանց վստահեցնում են, որ իրենց գործը քննվում է. նրանք մտադիր են շարունակել ակցիաները
Արամի, Բուզանդի, Սարյան, Եկմալյան փողոցների խաբված բնակարանատերերի գործն ընթացքի մեջ է, համապատասպան մարմինները զբաղվում են այդ խնդրով:
Այս մասին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող բնակարանատերերին կառավարության նիստից հետո հայտարարել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«Նա մոտեցավ ու ասաց, որ մեր հարցերն ընթացքի մեջ են ու իրենք զբաղվում են այդ խնդրով: Մենք պատասխանեցինք, որ ոչ մի բանավոր խոստման ալևս չենք հավատում և ուզում ենք, որ նախագահն անձամբ զբաղվի բնակարանատերերի խնդիրներով», - ասել է ակցիայի մասնակից Սոնա Մաղաքյանը:
Բողոքողներին մոտեցել է նաև Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ով բնակիչների հետ զրույցում նշել է, որ պատրաստ է ընդունել նրանց:
«Խնդիրը կա, մի մասը օրենսդրական է, մի մասը` նոտարական մեղավորությունն է, մի մասը` մեր բնակիչների իրավագիտակցության ցածր աստիճանը: Կնքել են մի պայմանագիր` ենթադրելով, որ կնքում են մի այլ պայմանագիր, իհարկե, նոտարը մեղավոր է եղել որոշ դեպքերում, որ կողմերին չի բացատրել, թե ինչի տակ են ստորագրում և ինչպիսի հետևանքներ կարող են ստանալ: Օրենսդրական  փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա, ու, եթե իրական լատինական նոտարական համակարգ ներդնենք, ապա կունենանք հետևյալ պատկերը` նոտարը 100%-անոց  պատասխանատվություն է կրելու իր կողմից  ցանկացած գործարքի վավերացման համար,  բայց այս դեպքում բնակչությունն է պետք է պատրաստ լինի`  նոտարական ծառայության վճարներն ավելանալու են: Քաղաքացին 100%-անոց  երաշխավորված է լինելու ոչ միայն նոր կառուցվող բնակարանների առք ու վաճառքի, այլև ցանկացած գործարքի պարագայում. նոտարը լինելու է ամբողջ գործարքի  պատասխանատուն», - ասել է Թովմասյանը:
Ըստ նախարարի, այս խնդիրները պետք է լուծվեն ու պետք է պարզվի, թե այս պահի դրությամբ, որտեղ է նոտարի մեղավորությունը:
«Այս փաստի առթիվ քրեական գործ կա հարուցված, բայց իմ կողմից հանձնարարված է ծառայողական քննություն անցկացնել ու էդ ամբողջն ուսումնասիրվում է: Մոտավորապես 500 գործից ավել է, մոտ 560 պայմանագիր է ստորագրվել ու պետք է այս բոլորին լսել: Այսինքն, ստորագրելուց մարդիկ հասկացել են, որ էդ տունն արդեն իսկ իրենցն է: Իրականում էն պայմանագիրը, որ իրենք ստորագրել են, նման բան չէր ենթադրվում: Իրենց համար պարզ չի եղել, թե ինչի տակ են իրենք ստորագրում», - ասել է Հրայր Թովմասյանը:
Չնայած վերջինիս հավաստիացումներին, որ գործի քննությունն ընթացքում է, բնակարանատերերը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել են,որ չեն ցանկանում հանդիպել Հրայր Թովմասյանի հետ, այլ պահանջում են հանդիպում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Նրանք հավաստիացրել են, որ վաղը կրկին շարունակելու են բողցոքի ակցիաները:
Հիշեցնենք, որ 2006 թվականին վերոնշյալ փողոցներում բնակվող բնակիչները դուրս են եկել իրենց տներից, որոնք հետագայում քանդել են, և դրանց փոխարեն կառուցվել են նոր բազմաբնակարանային շենքեր: 2006 թվականին «Գապբնակշին» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պապոյանը պայմանագիր է կնքել իրենց հետ շենքը պատրաստ լինելուց հետո բնակարանով ապահովելու պայմանով, սակայն բնակարանները մինչ օրս չեն ստացել, դրանք վերավաճառվել են երրորդ անձանց: Դեպքի առնչությամբ անցյալ տարվա վերջին քրեական գործ են հարուցել, Պապոյանը փախուստի է դիմել: Բնակիչները Epress.am-ին պատմել են, որ ՀՔԾ-ում իրենց ասել են, թե գործը կարող է ամիսներ տևել, քանի որ դեպքերի առնչությամբ հարյուրավոր անձանց պետք է հարցաքննել:

Armenia's Justice Minister Assures Protesting Homeowners their Case is Under Review
The matter of homeowners promised apartments in new buildings on Aram, Yekmalyan, Buzand and Saryan streets is being discussed; the appropriate agencies are dealing with this issue, said presidential chief of staff Vigen Sargsyan, speaking to the homeowners protesting outside the Government of Armenia building today.
"He approached us and said that our issues are being processed and they are dealing with this matter. We said we no longer believe any promises made verbally and we want the president to personally deal with the homeowners' issues," said protestor Sona Maghakyan.
Protestors were also approached by RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan, who told them he's ready to meet with them.
"There's an issue: one part is legislative; one part, the notary's fault; one part, the poor level of legal knowledge of our residents. They've signed a contract, assuming they're signing another contract; of course, the notary was to blame in certain cases, for not explaining to the parties what they're signing and what consequences might follow. There's a need for legislative amendments, and if we invest in a practical Latin notary system, we will have the following picture: the notary will bear 100% of the responsibility of any deal it ratified, but in this case the population has to be prepared for an increase in notary service fees. Citizens will get a100% guarantee in not only the purchase and sale of newly constructed buildings, but also all transactions. The notary will be responsible in the entire deal," he said.
These issues have to be resolved, the minister added, and where the notary's fault lies at this time will have to be determined.
"There's a criminal case launched regarding this matter, but I have ordered an investigation, and all this is being examined. There are more than 500 cases; about 560 contracts have been signed, and they all have to be heard. That is, in signing, people understood that the apartment was already theirs. But actually, the contract they signed assumed no such thing. It wasn't clear to them what they were signing," said Tovmasyan.
Despite the justice minister's assurances that the matter is being examined, the homeowners, speaking to Epress.am, said they don't want to meet with Hrayr Tovmasyan, they want to meet with Armenian President Serzh Sargsyan. The disgruntled homeowners said they were prepared to come again to protest tomorrow.
Late last year, Armenia’s Special Investigation Service (SIS) launched a criminal case, but Papoyan cannot be found. The homeowners say the SIS informed them that that the case could take months as hundreds of people have to be questioned in connection with the case.