Ինքնակարգավորումը հայաստանյան լրագրողների հիմնական խնդիրն է. զեկույց
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հրապարակած մամուլի ազատության 2011/2012 թվականների վարկանշային աղյուսակում Հայաստանը զբաղեցնում է 77-րդ տեղը: Նախորդ` 2010/2011 թվականի աղյուսակի համեմատ Հայաստանը բարձրացել է 24 տեղով, և ԱՊՀ երկրներից զիջում է միայն Մոլդովային, որը 53-րդն է:
Կազմակերպության զեկույցում, այնուամենայնիվ, նշվում է` չնայած նրան, որ Հայաստանը 24 տեղով բարելավել է իր դիրքերը, ինչը, իհարկե, տպավորիչ է հանգամանք է, բայց փաստացիորեն այն ընդամենը հետ է վերադարձել այն տեղը, որում նա գտնվում էր երեք տարի առաջ` մինչև 2008 թվականի վիճելի նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած հանրահավաքի ուժային ցրումը:
«Հայաստանում ԶԼՄ-ները այժմ էլ մշտական դատական հետապնդումների թիրախ են, իսկ դատական գործերի ընթացքում պահանջվող բարոյական վնասի փոխհատուցման չափերը մտահոգիչ աստիճանի են հասնում: Ինքնակարգավորումը հիմնական խնդիրն է, որ լուծում է պահանջում», - ասված է զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում:

Армения сделала прыжок вперед на 3 года назад. Журналистам мешает саморегуляция
По показателю свободы прессы за 2011/2012 годы Армения по сравнению с прошлым годом поднялась на 24 пункта и заняла 77 место. Это второй показатель на постсоветском пространстве, не считая Латвии, Литвы, Эстонии. Последняя вообще заняла 3-е место. Впереди остальных бывших идет Молдова - 53-е место. Об этом говорится в опубликованном организацией Журналисты без границ рейтинге.
При этом в исследовании сказано, что внушительный скачок Армении всего лишь вернул страну на место, которое она по уровню свободы СМИ занимала 3 года назад, до силового разгона митинга, последовавшего после спорных результатов президентских выборов 2008 года.
«СМИ в Армении продолжают быть мишенью судебных разбирательств, а размеры взимаемых с них компенсаций морального ущерба достигают беспокоящих размеров», - говорится в документе. В нем также отмечено, что основной проблемой прессы в этой стране является саморегуляция.