Հայկական բանակի մարտունակությունից խոսելն անհեթեթություն է. պատերազմի հերոս
Ներկայիս հայկական բանակի մարտունակությունից խոսելն անհեթեթություն է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Շուշիի հատուկ գումարտակի հրամանատար, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
ՀՀ Զինված ուժերի 20-ամյակին ընդառաջ խոսելով հայկական բանակից` նա նշել է, որ այն հույսերը, որ ինքը բանակի հետ կապում էր արցախյան գոյամարտի տարիներին, չեն արդարացել:
«Բանակը պետք է ծառայեր մեր երկրի արտաքին և ներքին քաղաքականությանը: Այժմ բանակը դարձել է գործիք իշխանության ձեռքին: Օրինակն այն է, որ բանակը ներքաշեցին ներքին խռովությունները ճնշելու մեջ, ինչը չի կարող անհետևանք մնալ: Ես դեմ եմ այն կարծիքին, թե բանակը հասարակության հայելին է: Մենք կարող էինք ստեղծել այնպիսի բանակ, որը հասարակության ձևավորման վրա միայն դրական ազդեցություն կունենար: Եթե բանակում բարձր պաշտոններ զբաղեցնեին հերոսները, այլ ոչ թե աթոռապաշտ մարդիկ, մենք ոչ միայն այլ բանակ, այլև լրիվ այլ հասարակություն կունենայինք»,- ասել է Սեֆիլյանը:
Ինչ վերաբերում է բանակում վերջին շրջանում գրանցված միջադեպերին և դրանց հանդեպ հասարակական ուշադրության մեծացմանը, ապա Սեֆիլյանը դեմ է թե բանակի դեմ ոտնձգություններին, թե բանակում հանցագործությունների կոծկումներին:
«Մենք պետք է թացը չորից տարբերենք: Կա քննադատություն, որ արվում է վարկաբեկելու համար, կա քննադատություն, որ բանակի բարելավման համար է»,- ասել է Սեֆիլյանը:

Боеспособность ВС Армении сегодня – нелепость, уверен ветеран
Говорить сегодня о боеспособности армянской армии нелепо, завил в пятницу оппозиционер, ветеран карабахской войны, командир батальона «Шуши» Жирайр Сефилян.
«Надежды, которые я связывал с вооруженными силами в годы арцахской войны не оправдались», - сказал бывший вояка накануне празднования 20-летия формирования армии.
«Армия должна была служить внешней и внутренней политике. Сейчас она стала инструментом в руках нашей власти. Примером  этого служит тот факт, что ее втянули в подавление внутренних беспорядков. Это не может не оставить последствий. Я не разделяю мнения о том, что армия является зеркалом общества. Мы могли бы сформировать армию, которая бы имела только положительное влияние на общество. Если бы в армии высокие должности занимали герои, а не люди, стремящиеся занять кресла во власти, мы бы не только имели другую армию, но имели бы совсем другое общество», - сказал Сефилян.
Говоря о случаях насилия и убийств в рядах ВС, которые получают в последнее время широкую огласку и вызывают публичные протесты в обществе, бывший военнослужащий отметил, что он против «как нападок на армию, так и утаивания преступлений»: «Мы должны отделять черное от белого. Есть критика, которая делается для дискредитирования, и есть критика, которая ради улучшения армии».