Ցեղասպանությունների ժխտման քրեականացումը քաղաքական կոռեկտության ձախողում է. Ժիժեկ
Սլովենացի հայտնի մշակութաբան և փիլիսոփա Սլավոյ Ժիժեկը քամահրանքով խորհուրդ է տվել Թուրքիային ներողություն խնդրել «1915 թվականին տեղի ունեցած սարսափելի դեպքերի համար»` հավելելով, որ «դրանք իրագործելը ժամանակակից եվրոպական ազգային պետության կայացման մի մասն էր»:
«Ինչո՞ւ է Թուրքիայի համար սխալ ոչ միայն ներողություն խնդրելը, այլև մեղքը Եվրոպայի վրա բարդելը: Վայրենի ժամանակներ էին: Այդ նույն ժամանակահատվածում ի՞նչ էին անում արևմտյան պետություններն իրենց գաղութներում», - Hürriyet պարբերականի հետ զրույցում ասել է Ժիժեկը:
Նա նշել է, որ Թուրքիան կարող է ընդունել, որ «սարսափելի բան է տեղի ունեցել հայերի հետ», սակայն չպետք է առանձնացնի իրեն այլ երկրներից:
Ըստ Ժիժեկի` Եվրոպան իրավունք չունի այս հարցում պիտակավորել Թուրքիային որպես բացառություն, իսկ 1915 և 1916 թվականներին տեղի ունեցած հայերի սպանությունները, նույնը չեն, ինչ հրեաների Հոլոքոստը Երկրորդ Համաշխարհայինի տարիներին:
«Դրանք ավելի շատ չպլանավորված, քաոսային գործողություններ էին, քան հայերից մաքրվելու արդյունաբերական որոշում», - ասել է նա:
Ժիժեկը քննադատել է նաև վերջերս Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, քանի որ, ըստ նրա, դա քաղաքական սխալ է, որը ծառայում է ռասիզմի վերարտադրությանը:
«Անգամ Հոլոքոստի պարագայում հարցը խնդրահարույց է այս տեսանկյունից: Ոմանք անգամ փորձում էին վերահսկել թվերը: 5 միլիոն մարդ է զոհվել, բայց եթե դու ասես, որ 4,9 միլիոն հրեաներ են զոհվել, դու կդատապարտվես: Սա ինձ համար քաղաքական կոռեկտության մեծ ձախողում է», - ասել է Ժիժեկը:

Жижек: Геноцид армян как этап построения современного европейского государства
Видный левый теоретик современности Славой Жижек с сарказмом посоветовал Турции попросить прощение за «ужасные события, произошедшие в 1915 году», добавив, что «содеянное является частью состоявшегося современного национального европейского государства».
При этом в интервью турецкой Hurriyet он сказал, что Турции не следует просить прощения равно как и сваливать вину на Европу: «Были дикие времена. Чем занимались в тот же промежуток времени в своих колониях западные государства?».
Турция, по его словам, может принять, что «в то время с армянами случилось ужасное, но она не должна отделять себя от других стран». Европа, уверен философ, не имеет права клеймить Турцию в качестве исключения. «Это были больше незапланированные, хаотчиные действия, чем промышленное решение об избавлении от армян, резня которых в 1915 и 1916 годах - не то же самое, что Холокост евреев в годы Второй Мировой войны», - сказал он.
Жижек раскритиковал законопроект Сената Франции о криминализации отрицания Геноцида армян, поскольку «эта политическая ошибка служит воспроизводству расизма».
«Даже в случае Холокоста вопрос является проблематичным в этом отношении. Некоторые даже пытаются контролировать числа. Было 5 миллионов жертв, но если ты скажешь, что было убито 4,9 миллионов евреев, то будешь осужден. Для меня это является величайшим провалом политический корректности», - сказал теоретик.