Ադրբեջանցի զինվորը Ղարաբաղից ընտանիքին նամակ է գրել, որ ողջ-առողջ է և տուն է ուզում
Ադրբեջանական պարբերականներն այսօր հրապարակել են Ղարաբաղի սահմանն անցած ադրբեջանցի զինծառայողի նամակը` ուղղված ընտանիքին:
Հունվարի 23-ին գերի ընկած 22-ամյա զինվորը, նրա հոր` Թալիբ Ախունզադեի խոսքով, գրում է, որ ողջ-առողջ է: «Ինձ հետ ամեն ինչ կարգին է, ողջ-առողջ եմ: Ինքս չգիտեմ` ինչպես եմ գերի ընկել: Ուզում եմ վերադառնալ: Շատ եմ ուզում վերադառնալ»:
Հայրը նաև հայտնել է, որ ընտանիքն էլ իր հերթին է նամակ գրել որդուն` Մամեդբագիրին. «Քո հայրն ու մայրը, բոլոր հարազատներդ, հարևաններն անհամբերությամբ սպասում են քեզ: Ուզում ենք, որպեսզի դու Աստծո օգնությամբ տուն վերադառնաս»:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 23-ին`15:30-ի սահմաններում, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողները ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հյուսիս-արևելյան հատվածում ղարաբաղյան կողմն անցնելու պահին կալանավորել էին ԱՀ Լենքորանի շրջանի բնակիչ, 1990թ. ծնված Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Ախունդզադե Մամեդբագիրի Թալիբ-օղլուին: Նա Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի համազգեստով էր եղել, առանց տարբերիչ նշանների:
ԼՂՀ իշխանությունները տեղի ունեցած միջադեպի մասին իրազեկել էին Ստեփանակերտում հավատարմագրված Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) և ԵԱՀԿ գրասենյակներին:

Азербайджанский солдат пишет из Карабаха, что жив-здоров и очень хочет вернуться
Бакинские издания публикуют письмо, посланное семье азербайджанским военнослужащим Мамедбагиром Ахундзаде, попавшим в плен при пересечении границы Карабаха.
22-летний солдата, попавший в плен 23 января, по словам отца Талыба Ахундзаде, пишет, что жив-здоров: «Со мной все хорошо, жив-здоров. Сам не знаю, как попал в плен. Хочу вернуться. Очень хочу вернуться».
Отец сообщил также, что и семья написала Мамедбагиру о том, что ждет его: «Твои мама и папа, все родственники, соседи с нетерпением ждут тебя. Хотим, чтобы ты с божьей помощью вернулся живым и здоровым».
Гражданин Азербайджана был задержан 23 января в 15:30 военнослужащими Армии обороны Карабаха при переходе линии соприкосновения войск на северо-восточном направлении.
Госкомиссия Карабаха по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших сообщала, что задержанный был в форме военнослужащего вооруженных сил Азербайджана без знаков различия. При себе он имел военный билет на имя младшего сержанта Ахундзаде Мамедбагрыу Талиб-оглу, 1990 года рождения, уроженца Ленкоранского района.
Власти НКР поставили в известность о случившемся аккредитованные в Степанакерте офисы Международного Комитета Красного Креста (МККК) и ОБСЕ.
Министерство обороны Азербайджана подтвердило эту информацию и сообщило, что солдат был пленен близ села Юхары Чайлы в Тертерском районе.