Երևանի բնակիչները դատարանում կպահանջեն գործարարից դադարեցնել շինարարությունը
Փետրվարի 16-ին ՀՀ վարչական դատարանում կքննվի Կողբացի 42, Պուշկինի 40, Տերյան 23, 25 Լալայանց 37 շենքերի բնակիչների հայցն ընդդեմ գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի:
Հիշեցնենք, որ Մայրապետյանին պատկանող «Լոկալ դեվելոփերս» ընկերությունը բարձրահարկ շենքի կառուցապատում է իրականացնում վերոնշյալ շենքերի բակում:
Բնակիչները բողոքում են, որ այդ կառուցապատման հետևանքով խախտվել են թե քաղաքաշինական, թե ճարտարապետական, թե էկոլոգիական և թե սեյսմիկ անվտանգության նորմերը, բացի դա, երեխաները զրկվել են բակում խաղալու հնարավորությունից:
Epress.am-ի հետ զրույցում վերոնշյալ շենքերի բնակիչների խնդիրներով զբաղվող Վարդան Գերավետյանը տեղեկացրել է, որ շենքը շարունակվում է կառուցվել:
«Մենք միջնորդություն էինք ներկայացրել դատարան, որ մինչև դատարանի որոշումը կառուցապատումը կասեցվի, սակայն դատարանը մերժեց մեր միջնորդությունը: Իսկ հայցադիմումը ներկայացրել էինք հինգ ամիս առաջ,  բայց միայն նոր է մտնում դատարան»,- ասել է Գերավետյանը:

Ереванцы поборются с владельцем ТВ в суде. Но стройка впритирку к их домам продолжается
16 февраля в административном суде Армении будет рассматриваться иск жильцов зданий по адресам Кохбаци 42, Пушкина 40, Терьяна 23, 25, Лалаянца 37 против предпринимателя, владельца «Второго армянского телеканала» Самвела Майрапетяна. Его фирма «Локал Девелоперс» строит во дворе упомянутых домов элитную многоэтажку.
В беседе с Epress.am представитель жильцов Вардан Гераветян сообщил, что строительство здания продолжается. «Мы обратились в суд с ходатайством о том, чтобы строительные работы были прекращены до решения суда, однако суд отклонил его.  А иск мы представили 5 месяцев назад, но в суд он вошел только теперь», - сообщил Гераветян.
Жильцы этих домов в центре Еревана начали протестовать против строительства здания впритык к ихжилью более года назад.