Երևանի բնակիչները դատարանում կպահանջեն գործարարից դադարեցնել շինարարությունը
Փետրվարի 16-ին ՀՀ վարչական դատարանում կքննվի Կողբացի 42, Պուշկինի 40, Տերյան 23, 25 Լալայանց 37 շենքերի բնակիչների հայցն ընդդեմ գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի:
Հիշեցնենք, որ Մայրապետյանին պատկանող «Լոկալ դեվելոփերս» ընկերությունը բարձրահարկ շենքի կառուցապատում է իրականացնում վերոնշյալ շենքերի բակում:
Բնակիչները բողոքում են, որ այդ կառուցապատման հետևանքով խախտվել են թե քաղաքաշինական, թե ճարտարապետական, թե էկոլոգիական և թե սեյսմիկ անվտանգության նորմերը, բացի դա, երեխաները զրկվել են բակում խաղալու հնարավորությունից:
Epress.am-ի հետ զրույցում վերոնշյալ շենքերի բնակիչների խնդիրներով զբաղվող Վարդան Գերավետյանը տեղեկացրել է, որ շենքը շարունակվում է կառուցվել:
«Մենք միջնորդություն էինք ներկայացրել դատարան, որ մինչև դատարանի որոշումը կառուցապատումը կասեցվի, սակայն դատարանը մերժեց մեր միջնորդությունը: Իսկ հայցադիմումը ներկայացրել էինք հինգ ամիս առաջ,  բայց միայն նոր է մտնում դատարան»,- ասել է Գերավետյանը:

The lawsuit launched by residents of 42 Koghbatsi St., 40 Pushkin St., 23 and 25 Teryan St., and 37 Lalayants St. against businessman, owner of the Second Armenian (H2) TV Channel Company Samvel Mayrapetyan will be heard in an Armenian administrative court on Feb. 16.
Recall, the firm Local Developers belonging to Mayrapetyan is constructing a high-rise building in the common yard shared by the aforementioned buildings.
According to the residents, not only urban development and architectural, but also environmental and seismic safety standards have been violated in approving the construction of this building. Furthermore, their children have been deprived of a place to play.
Speaking to Epress.am, Vardan Geravetyan, resident of 21 Teryan St. and the spokesperson for the residents’ concerns, said that building construction continues.
"We submitted a motion to the court that construction be suspended until the court issues a ruling, but the court rejected our motion. Note, we filed this suit five months ago, but it's only now being heard in court," he said.