Սասուն Միքայելյանը համոզված է, որ իր ընտրվելը «Սերժ Սարգսյանի համար ավելի լավ կլիներ»
Խորհրդարանական ընտրությունների մասին ՀԱԿ անդամ Սասուն Միքայելյանը այժմ չի խոսում, այդ մասին նա կխոսի ապրիլի վերջին: Այս հայտարարությամբ է Միքայելյանը սկսել այսօրվա մամուլի ասուլիսը` խոստանալով խոսել և մեկնաբանել միայն Հրազդանի ընտրությունները:
Նա պարզաբանել է, թե ինչու չի պատրաստվում բողոքարկել ընտրությունների արդյունքները:
«Ո՞ւր դիմեմ: Պետք է դիմեմ վարչական դատարան, որը չի բավարարել նույնիսկ իմ վստահված անձ Վահե Հովսեփյանի դիմումը, որ դրոշմակնիքներ պետք է լինեին: Ո՞ւմ դիմեմ, երբ ամբողջ պետությունը ինձ դեմ է եղել: Մենք հաղթել ենք, Արամին նշանակել են քաղաքապետ»,- ասել է Սասուն Միաքայելյանը:
Բանախոսը շնոհրակալություն է հայտնել բոլոր այն 11500 հրազդանցիներին, որոնք քվերարկել են իր օգտին, ոչ այն պատճառով, որ իրեն են ձայն տվել, այլ որովհետև քվեարկել են իրենց կամքով և չեն դարձել ճնշումների զոհ:
«Իմ դեմ պայքարել է ողջ պետական համակարգի ներկայացուցիչները` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ: Բողոքելը կլիներ շոու սարքել: Ինձ փողով չէին կարող հաղթել: Չեմ հասկանում` ինչ մեխանիզմ են օգտագոծրծել: Իմ քրոջ որդուն, որ քաղծառայող է, կանչել, ասել են` քո քեռու ընտրարշավին ես մասնակցում: Արամն ու Կավալը հանրապետականը սարքել են հանրասեփական: Պետք է ցույց տային, որ Սասունը ձայն չունի Հրազդանում: Ով ինձ բարևել է, ահաբեկել են, տարել հարցաքննել են»,- ասել է Սասուն Միքայելյանը:
«Սերժ Սարգսյանի մարտական ընկերն եմ, դա որևէ բանի հետ չի փոխվում: Սերժ Սարգսյանի համար ավելի լավ կլիներ , կազատվեր մի երկու կաշառակերներից», - նշել է Միքայելյանը:
Հարցին, թե ինչու չի շնորհավորել Արամ Դանիելյանին, քաղաքապետի նախկին թեկնածուն պատասխանել է, որ կշնորհավորեր հաղթող թեկնածուին, բայց, հաշվի առնելով մասշտաբային ընտրակեղծիքները, ընտրակաշառքը, Դանիելյանին շնորհավորելը կնշանակեր արդարացնել ու աջակցել ընտրակեղծիքներին:

Sasun Mikaelyan, Armenian National Congress member and losing candidate in this past Sunday’s mayoral election in Hrazdan, won’t be talking about the upcoming parliamentary elections at this time — he will speak about those elections at the end of April, said Mikaelyan himself as he began his press conference in Yerevan today, promising to speak about and respond to questions only about the Hrazdan elections.
Mikaelyan also explained why he is not preparing to protest the election results.
“Where should I appeal? I’m supposed to appeal to the administrative court, which didn’t approve even my proxy Vahe Hovsepyan’s application, [because] it had to have [the required] stamps. Who should I appeal to when the entire state was against me? We won, [but] they appointed Aram [Danielyan] as mayor,” he said.
The speaker thanked all those 11,500 Hrazdan residents who voted in his favor — not because they voted for him, but because they voted based on their choice and didn’t succumb to pressure.
“Representatives of the entire state system fought against me — led by [Armenian President] Serzh Sargsyan. To protest would’ve been to put on a show. They couldn’t have beat me with money. I don’t understand what means they used. My nephew, who’s a city employee, was called and asked whether he was participating in his uncle’s election campaign. Aram and Kaval made the republic into their own property. They had to show that Sasun doesn’t have any votes in Hrazdan. Whoever said hi to me was threatened and taken aside and questioned,” he said.
“I’m Serzh Sargsyan’s army comrade — it doesn’t change with anything. [My being elected] would’ve been better for Serzh Sargsyan — he would’ve been relieved of two bribe-takers,” he added.
Asked why he hasn’t congratulated incumbent mayor Aram Danielyan, Mikaelyan said he would’ve congratulated the winning candidate but considering the extent of electoral fraud that took place at the Hrazdan elections, to congratulate Danielyan would mean justifying and supporting electoral fraud.