Սահակաշվիլին առաջարկել է չեղյալ հայտարարել Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմը
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին հանդես է եկել Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմը միակողմանի կարգով չեղյալ հայտարարելու նախաձեռնությամբ: Վրաստանի խորհրդարանում հնչեցված նախաձեռնությունը ծափահարություններով է ընդունվել:
Երկրի խորհրդարանում իր ամենամյա զեկույցը ներկայացնելիս Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ Վրաստանը ողջունում է Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները և բաց է ռուսաստանյան գործարարների համար, հայտնում է Բի-բի-սի-ն:
«Մենք երբեք չենք փակել Վրաստանը ռուսաստանյան ներդրողների և զբոսաշրջիկների համար, այս տարի մի քանի հարյուր հազար մարդ ենք ակնկալում: Այնտեղ, որտեղ ակտիվ է բիզնեսը, զրահամեքենաների համար տեղ չի մնում»,-հայտարարել է Սահակաշվիլին:
Ռուսաստանի քաղաքացիները պետք է իմանան, որ ցանկացած պահի կարող են գալ Վրաստան, իսկ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին այստեղ ոչ ոք չի խանգարի «խմել վրացական գինի և Բորժոմի, որին նրանք այդքան կարոտում են»,- հավելել է նա:
Ռուսաստանը արգելել էր Վրաստանին գինի և հանքային ջուր արտահանել իր երկիր 2006 թվականին: Իսկ 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները դադարեցվել էին: Չնայած դրան, Ռուսաստանի քաղաքացիների համար Վրաստան գալն այնքան էլ բարդ չէ: Նրանք կարող են Վրաստանի վիզա ստանալ երկիր մուտք գործելիս:

Саакашвили предложил упразднить визовый режим с Россией
Президент Грузии Михаил Саакашвили выступил с инициативой в одностороннем порядке упразднить визовый режим с Россией. Озвученная в парламенте Грузии инициатива президента была встречена аплодисментами.
Саакашвили, представляя свой ежегодный доклад в законодательном органе страны, заявил, что Грузия приветствует экономические отношения с Россией и открыта для российских бизнесменов, передает Русская служба Би-би-си.
"Мы никогда не закрывали Грузию для российских инвесторов и туристов - мы ждем несколько сотен тысяч в этом году. Там, где активен бизнес, не остается места для танков", - заявил Саакашвили.
Российские граждане должны знать, что они в любое время могут приехать в Грузию, а российским туристам здесь никто не помешает "пить грузинское вино и Боржоми, по которым они скучают", добавил он.
Россия ввела запрет на импорт вина и минеральных вод из Грузии в 2006 году.
После августовской войны 2008 года дипломатические отношения между Грузией и Россией были разорваны. Несмотря на это, попасть в Грузию российским гражданам несложно. Они могут получить грузинскую визу при въезде в страну.