Դիտավորյալ սպանություն է, պնդում է փորձագետը բանակում զոհվածի դին զննելուց հետո
Քիչ առաջ դատաբժշկական կենտրոնի դիահերձարանում ավարտվել է երեկ ԼՂՀ զորամասերից մեկի դիտակետում զոհված Տիգրան Վարյանի դիահերձումը, որը ցույց է տվել, որ զինվորը ինքնասպան չի եղել, այլ դիտավորյալ սպանության զոհ է դարձել: Այս մասին Epress.am-ին ասել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» կազմակերպության փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը:
Վերջինս հիշեցրել է, որ համաձայն գործով քննիչ Յուրա Բադալյանի` Տիգրանն ինքնասպան է եղել իրեն ամրակցված խոշոր տրամաչափի AKM տեսակի ինքնաձիգով: Սակայն դատաբժշկական քննությունը, որին երկար քաշքշուկներից հետո, զոհվածի ընտանիքի անդամների խնդրանքով, թույլ են տվել մասնակցել նաև Ռուբեն Մարտիրոսյանին, ցույց է տվել, որ զինվորի դեմքի տարբեր շրջաններում, շրթունքների շրջանում, ծնոտի ներքևի հատվածում, քթի ստորին հատվածից մի քանի սանտիմետր ներքև և ձախ մասում հայտնաբերվել են տարբեր չափերի վնասվածներ, որոնք առաջացել են մահվանից կարճ ժամանակ առաջ` սահմանափակ մակերեսով բութ առարկայով:
Զինվորական փորձագետը հայտնել է, որ փորձաքննությունից հետո, ինքը եզրակացության մեջ գրել է, որ, դատելով վնասվածքներից, անհնար է, որ դրանք հասցված լինեն ձեռքով: Ի դեպ, նա նշել է, որ այս տեսակետի հետ համաձայնել է ռազմական բժիշկ Սևոյանը, ով ներկա է եղել զննությանը:
«Կարելի է ենթադրել, որ ծեծին հաջորդել է կրակոցը, այսինքն` ինքնասպանությունը բացառվում է, սա դիտավորյալ սպանություն է: Հաղորդագրության մեջ պետք է գրեին` սպանություն չճշտված պայմաններում հարուցված հրազենային վնասվածքից, իսկ նախնական վարկածով դեպքը ինքնասպանություն որակելը հանցագործություն է» ,- ասել է ռազմական փորձագետը:
Վարյանի ընտանիքը ևս անհնար է համարում վարկածը, թե զինվորը ինքնասպան է եղել: Այդ մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է Տիգրանի զարմուհի Թամարա Գզիրյանը:
«Երեկ մեզ տեղեկացրել են, թե իբր Տիգրանը ինքնասպան է եղել, սակայն մենք չենք հավատում այդ վարկածին: Մեզ ոչ մի տեղեկություն չեն հաղորդում: Չգիտենք` ինչ անենք ու ում դիմենք», - ասել է Թամարան: Նա հավելել է, որ Տիգրանի հետ նույն զորամասում ծառայել է նրա ավագ եղբայրը, որը, սակայն, զորացրվել է երեք ամիս առաջ: Եղբայրն ասել է, որ իրենք հարմարված են եղել զորամասին և խնդիրներ չեն ունեցել ոչ մեկի հետ:
«Մենք Տիգրանի հետ հեռախոսազրույց ենք ունեցել դեպքից երկու օր առաջ, նրա տրամադրությունը բարձր էր, ոչ մի բողոք չի ունեցել. ուստի անհնար է, որ մի օրվա մեջ նա որոշում կայացներ ինքնասպան լինել»,- ասել է Թամարան:

Армянского солдата избили и застрелили. Родители оккупировали морг
Протестующие перед зданием правительства Армении представители иницииативы «Армия в действительности» 1 марта, не дождались окончания заседания кабинета и двинулись к моргу, где сегодня будут проводить вскрытие погибшего накануне в Карабахе солдата срочной службы Тиграна Варьяна. Следователь по делу Юра Бадалян утверждает, что военнослужащий выстрелил в себя из своего автомата.
После некоторых препирательств в помещение морга вошел эксперт правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Рубен Мартиросян. По его словам, солдат стал жертсвой намеренного убийства. Правозащитник зафиксировал на лице погибшего травмы и ушибы в области губ, челюсти, носа, которые образовались незадолго до смерти, и стали следствием ударов тупым предметом. Врач, делающий вскрытие, согласился с его выводом о том, что подобные травмы невозможно нанести рукой.
«Можно предположить, что выстрел последовал после избиения, а это значит, что версия о суициде исключается. Они должны были написать в выводе «убийство в свледствие огнестрельного ранения при невыясненных обстоятельствах», а квалифицирование случая в качестве самоубийства – это преступление», - заявил правозащитник.
Семья погибшего также считает версию о суициде ложной. Об этом Epress.am заявила кузина Тиграна Тамара Гзирян: «Нам вчера сообщили, что Тигран покончил с собой, но мы не верим в это. Нас держат в неведении, мы не знаем, к кому обращаться. С Тиграном в одной части служил его старший брат, который демобилизовался три месяца назад. Брат сказал, что они адаптировались в части, и никаких проблем ни с кем не имели».
Сестра рассказала, что они говорили с Тиграном по телефону за два дня до трагедии: «Он был в хорошем расположении духа, ни н а что не жаловался, и невозможно, чтобы за два дня он решил бы покончить жизнь самоубийством».
«Родные военнослужащих, в разное время погибших в рядах ВС, направились в морг, так как именно отсюда начинаются все незаконные действия. Дела всех детей, родители которых направились к моргу, были искажены именно там – убийства они превращают в несчастные случаи», - заявил отец погибшего Тиграна Оганджаняна Сурен Оганджанян.
По его словам, этим шагом они хотят хоть как-то помочь родителям, которые пополнили их ряды: «Мы хотим им помочь, чтобы их не довели до нашего состояния».
Накануне отдел информации и пропаганды Армии обороны Карабаха сообщил, что в тот же день, в промежутке между 09:30 и 10:00, на наблюдательном пункте одной из боевых частей, по предварительным данным, из своего же автомата был убит солдат срочной службы 19 летний Тигран Варьян.