Սենատի որոշումը պետք է գնահատել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից. կարծիք
Հայկական հարցը կրկին, մեր կամքից անկախ, դարձել է արտաքին ուժերի խաղերի առարկան, դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Այս մասին ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մարտի 1-ին կայացած հանրահավաքի ամբողջական ելույթում:
«Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի սենատը քվեարկեց Հայոց ցեղասպանության ուրացումը քրեականացնող օրինագծի օգտին։ Հասկանալի պատճառներով դա մեծ խանդավառություն առաջացրեց հայ հասարակության լայն շերտերում, մանավանդ Սփյուռքում։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը և Էդուարդ Նալբանդյանը, անհուն երախտագիտության խոսքեր ուղղելով Ֆրանսիայի ղեկավարներին, այդ իրադարձությունը համարեցին Հայաստանի դիվանագիտության փայլուն հաղթանակը։ Թե ինչ դերակատարություն է այդ հարցում ունեցել Հայաստանի դիվանագիտությունը, իհարկե, միայն Աստծուն է հայտնի, քանի որ ակնհայտ է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունն այդ քայլը ձեռնարկել է բոլորովին անկախաբար, այն է՝ ֆրանսահայության քվեները շահելու նախընտրական նկատառումներով ու, թերևս, նաև Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցությունը խափանելու հեռահար նպատակով», -նշել է Տեր-Պետրոսյանը։
Նա հիշեցրել է, որ երկու օր առաջ պարզվել է նաև, որ խանդավառությունը վաղաժամ էր, քանի որ Ֆրանսիայի սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական ճանաչեց Սենատի որոշումը:
«Ուստի, իմ կարծիքով, խանդավառվելու կամ «հաղթանակ» տոնելու փոխարեն, անհրաժեշտ էր Սենատի «պատմական» որոշումը գնահատել նախ և առաջ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու կամ վնասելու տեսանկյունից, որովհետև դա այն խնդիրն է, որի կենսական նշանակությունը Հայաստանի անվտանգության և տնտեսական զարգացման համար ոչ ոք չի կարող ժխտել։ Հուսանք, ուրեմն, որ շուրջ մեկ ամիս առաջ ձեռքբերված փայլուն «հաղթանակը» չնմանվի Բեռլինի (1878թ.) և Փարիզի (1920թ.) խաղաղության կոնֆերանսներում հայկական դիվանագիտության տարած ավելի փայլուն հաղթանակներին, որոնց հետեւանքով նախ բնաջնջվեց ողջ Արևմտյան Հայաստանը, և ապա՝ կորսվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ուղիղ կեսը։ Համեմատությունը միգուցե կարող է անտեղի ու չափազանցված թվալ, բայց ահագնացող արտագաղթը, որը մասամբ հետևանք է նշված խնդրի չկարգավորվածության, ազգային աղետի պակաս վտանգ չի պարունակում», - ասել է ՀՀ առաջին նախագահը։

Победы дипломатии уже уничтожали Армению, предупреждает Тер-Петросян
Рассмотрение законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян во Франции преследовало целью заполучить на предстоящих президентских выборах голоса местной армянской диаспоры, а также провалить возможное вступление Турции в Евросоюз. Об этом на митинге оппозиции 1 марта заявил лидер Армянского национального конгресса, первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
Армянский вопрос, по его словам, вновь стал предметом игр внешних сил. Ликование президента Армении и главы МИД Сержа Саргсяна и Эдварда Налбандяна, которые представляли одобрение Сенатом законопроекта как историческую дипломатическую победу Еревана, сошло на нет, когда позавчера Конституционный совет Франции признал закон антиконституционным, отметил лидер оппозиции.
«Вместо этого, следовало оценивать «историческое» решение Сената прежде всего с точки зрения содействия либо вреда налаживанию армяно-турецких отношений, потому что это именно та проблема, насущность которой для безопасности и экономического развития Армении никто не может отрицать», - отметил Тер-Петросян.
«Будем надеемся, что блестящая «победа» месячной давности не станет походить на более блестящие победы армянской дипломатии на мирных конференциях 1878 года в Берлине и 1920 года в Париже. В результате этих побед сначала было уничтожено население всей Западной Армении, а затем потеряна ровно половина территории Республики Армения. Сравнение может казаться неуместным и преувеличенным, но растущая миграция, которая частично является следствием нерешенности упомянутого вопроса , кроет в себе не меньшую катастрофу национального масштаба», - сказал первый президент.