Սենատի որոշումը պետք է գնահատել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից. կարծիք
Հայկական հարցը կրկին, մեր կամքից անկախ, դարձել է արտաքին ուժերի խաղերի առարկան, դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Այս մասին ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մարտի 1-ին կայացած հանրահավաքի ամբողջական ելույթում:
«Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի սենատը քվեարկեց Հայոց ցեղասպանության ուրացումը քրեականացնող օրինագծի օգտին։ Հասկանալի պատճառներով դա մեծ խանդավառություն առաջացրեց հայ հասարակության լայն շերտերում, մանավանդ Սփյուռքում։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը և Էդուարդ Նալբանդյանը, անհուն երախտագիտության խոսքեր ուղղելով Ֆրանսիայի ղեկավարներին, այդ իրադարձությունը համարեցին Հայաստանի դիվանագիտության փայլուն հաղթանակը։ Թե ինչ դերակատարություն է այդ հարցում ունեցել Հայաստանի դիվանագիտությունը, իհարկե, միայն Աստծուն է հայտնի, քանի որ ակնհայտ է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունն այդ քայլը ձեռնարկել է բոլորովին անկախաբար, այն է՝ ֆրանսահայության քվեները շահելու նախընտրական նկատառումներով ու, թերևս, նաև Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցությունը խափանելու հեռահար նպատակով», -նշել է Տեր-Պետրոսյանը։
Նա հիշեցրել է, որ երկու օր առաջ պարզվել է նաև, որ խանդավառությունը վաղաժամ էր, քանի որ Ֆրանսիայի սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական ճանաչեց Սենատի որոշումը:
«Ուստի, իմ կարծիքով, խանդավառվելու կամ «հաղթանակ» տոնելու փոխարեն, անհրաժեշտ էր Սենատի «պատմական» որոշումը գնահատել նախ և առաջ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու կամ վնասելու տեսանկյունից, որովհետև դա այն խնդիրն է, որի կենսական նշանակությունը Հայաստանի անվտանգության և տնտեսական զարգացման համար ոչ ոք չի կարող ժխտել։ Հուսանք, ուրեմն, որ շուրջ մեկ ամիս առաջ ձեռքբերված փայլուն «հաղթանակը» չնմանվի Բեռլինի (1878թ.) և Փարիզի (1920թ.) խաղաղության կոնֆերանսներում հայկական դիվանագիտության տարած ավելի փայլուն հաղթանակներին, որոնց հետեւանքով նախ բնաջնջվեց ողջ Արևմտյան Հայաստանը, և ապա՝ կորսվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ուղիղ կեսը։ Համեմատությունը միգուցե կարող է անտեղի ու չափազանցված թվալ, բայց ահագնացող արտագաղթը, որը մասամբ հետևանք է նշված խնդրի չկարգավորվածության, ազգային աղետի պակաս վտանգ չի պարունակում», - ասել է ՀՀ առաջին նախագահը։

The Armenian issue has once again become a subject of games for outside forces, said Armenian National Congress leader and first president of the Republic of Armenia Levon Ter-Petrossian at an opposition rally in Yerevan this evening.
"On Jan. 23, the French Senate voted in favor of a bill criminalizing denial of the Armenian Genocide. For obvious reasons, this evoked great enthusiasm among broad segments of the Armenian public, especially in the Diaspora. Serzh Sargsyan and Edward Nalbandian, expressing infinite gratitude to the leaders of France, considered this a brilliant victory of Armenia's diplomacy. As to what role Armenia's diplomacy had in this matter only God knows, since it's obvious the French government made this move completely independent — with the aim of gaining French Armenian votes and perhaps also with the aim of thwarting Turkey's accession into the EU," he said.
Ter-Petrossian then recalled that the fervor and enthusiasm was premature, since early this week, the French Constitutional Council declared the bill unconstitutional.
"Thus, in my opinion, instead of being enthusiastic and celebrating a 'victory,' we should've first assessed the Senate's 'historic' decision in terms of promoting or harming the normalization of Armenian-Turkish relations, because this is the issue of vital significance for Armenia's security and economic development that no one can deny.
"We hope that the brilliant 'victory' achieved about a month ago won't become like the peace treaties of Berlin (1878) or Paris (1920). As a result of the more brilliant victories of Armenia diplomacy, first the entire population of Western Armenia was destroyed and then exactly half of the territory of the Republic of Armenia was lost. The comparison may seem inappropriate and exaggerated, but the growing emigration , which is partly a consequence of the failure to resolve the aforementioned issue , is a threat no less than a national catastrophe," he said.