Անահիտի արձանի մասունքները Հայաստանում կցուցադրեն, բայց Աշոտյանին դա չի բավարարում
Մարտի 7-ին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատան մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կազմակերպել էր Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները Բրիտանական թանգարանից Հայաստան տեղափոխելուն նվիրված ակցիա:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանը և ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչին են փոխանցել Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները հայրենիք վերադարձնելու ուղերձի տեքստը և հիմնադրամի նախաձեռնությանը միացած ավելի քան 20000 երիտասարդների ստորագրությունները։
Կարեն Ավագյանի և Արմեն Աշոտյանի հետ հանդիպումից հետո Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչը լրագրողներին հայտնել է, որ Բրիտանական թանգարանից արդեն կա դրական արձագանք՝ Անահիտ աստվածուհու արձանի մասունքները ժամանակավոր ցուցադրել Հայաստանում։ Այս քայլը, ըստ դեսպանի, կդիտվի որպես հայ-բրիտանական հարաբերությունների խորացում և թանգարանների միջև համագործակցություն։
Արմեն Աշոտյանը, շնորհակալություն հայտնելով արձանի մասունքների ժամանակավոր ցուցադրության համար, նշել է, որ հայկական կողմը չի բավարարվելու ժամանակավոր ցուցադրությամբ։
«Մենք դիտարկում ենք այս քայլը որպես Հայաստանի հասարակությանն ընձեռված հրաշալի առիթ՝ վերադարձնելու մեր հպարտությունը, մեր մշակութային արժեքները», - ասել է նախարարը:

Goddess Anahit Statue to be Temporarily Displayed in Armenia, But Education Minister Unsatisfied
Fragments of the statue of Armenian Goddess Anahit stored in the British Museum will be temporarily on exhibit in Armenia, UK Ambassador to Armenia Katherine Leach told journalists in Yerevan today, following a demonstration outside the embassy earlier today.
As reported by the Armenian Youth Federation, the organizer of today's demonstration, coordinator of the Federation's Board of Trustees Karen Avagyan and RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan today delivered a letter to Ambassador Leach signed by more than 20,000 youth asking that the statue be returned to Armenia.
After her meeting with Avagyan and Ashotyan, Ambassador Leach informed journalists about the good news from the British Museum. This move, according to her, will be viewed as cooperation between museums and a strengthening of Armenia-UK relations.
The education minister, expressing gratitude that the statue will be temporarily on display in Armenia, said that they, however, are not satisfied with only a temporary exhibit.
"We view this step as a wonderful opportunity given to the Armenian public — to return our pride, our cultural artifacts," he said.