Դատական գործընթացից դժգոհ ամբաստանյալը քանդել է բերանի կարերը, բայց շարունակում է հացադուլը
Ամբաստանյալ Արտակ Կարապետյանը մարտի 6-ից «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում կարել է բերանը, հացադուլ հայտարարել: Արտակի փաստաբան Թամարա Յայլոյանը Epress.am-ին փոխանցել է Արտակի հոր խոսքերը, որ ամբաստանյալը երեկ թեև քանդել է բերանի կարերը, սակայն հացադուլը չի դադարեցրել: Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանի խոսքով` Արտակը գտնվում է առանձնախցում` բժիշկների հսկողության տակ:
Արտակ Կարապետյանի հացադուլ հայտարարելու պատճառն այն է, որ նա դժգոհ է իր գործով ընթացող դատաքննությունից, որը, ըստ նրա, նման կերպ շարունակվելու դեպքում չի բացահայտի գործը:
Հիշեցնենք, որ ամբաստանյալը մեղադրվում է դիտավորյալ սպանություն իրականացնելու համար, մինչդեռ փաստաբանը պնդում է, որ Արտակի արածը խուլիգանություն է: Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Արտակն իր հորը օգնություն ցույց տալու կանչված շտապօգնության 65-ամյա բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանին հայհոյել է, հարվածներ հասցրել բժշկին, ինչի հետևանքով բժիշկը մահացել է: Վերջին դատական նիստի ժամանակ փաստաբանը միջնորդել է արտաշիրիմում անել, ինչը դատարանը մերժել է: Համաձայն պաշտպան կողմի, արտաշիրիմումից հետո կարող է պարզվել, որ բժիշկը Կարապետյանի հասրած հարվածների հետևանքով չի մահացել:
Փաստաբանը գործի առնչությամբ նախաքննության մարմնին նաև ներկայացրել է միջնորդություն` պարզելու բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանի` նարկոլոգիական դիսպանսերում բուժված լինելու հանգամանքը: Նախաքննության մարմնի հարցմանը նարկոլոգիական դիսպանսերը պատասխանել է, թե Աշոտ Գրիգորյանը տարված է եղել ալկոհոլիզմով և ստացել է համապատասխան բուժում: Այս կետը, սակայն, չի փոխանցվել բժշկական փորձաքննական մարմնին, ինչը ևս առաջացրել է պաշտպան կողմի դժգոհությունը:
Այսօր ժամը 13.00-ին տեղի է ունեցել գործով հերթական դատական նիստը, որի ընթացքում փաստաբանը ներկայացրել է միջնորդություն, որպեսզի  դատաբժշկական փորձաքննությունը պարզի` ինչ դեղամիջոց է բուժքույրը ներարկել բժշկին նրան վերակենդանացնելու համար, և արդյոք դա կարող էր հարուցել նրա մահը:

On Mar. 6, Artak Karapetyan, who is imprisoned in Artik penitentiary, sewed his mouth shut and announced a hunger strike. Artak’s attorney Tamara Yayloyan, conveying the words of Artak’s father to Epress.am, said that though Artak removed the seams on his mouth, he hasn’t terminated his hunger strike. According to head of the public relations division of the RA Ministry of Justice’s Penitentiary Service Gor Ghlechyan, Artak is in a solitary cell under the supervision of doctors.
Artak began his hunger strike because he is displeased with his court trial, which, according to him, if it continues this way won’t uncover the case.
Recall, Artak Karapetyan is accused of willful murder, though his attorney insists what her client is guilty of is hooliganism, not murder. According to the charges, Artak cursed at and attacked Dr. Ashot Grigoryan, 65, who responded to an emergency call to help his father, as a result of which the doctor died. At the last court session, the attorney motioned for the body to be disinterred and another autopsy performed, which the court refused. The defense insists that the disinterment and subsequent autopsy could determine that the doctor didn’t die from Artak’s blows.
The attorney also made a motion to uncover the facts related to Dr. Grigoryan having received treatment in a drug clinic. To the investigation body’s queries, the drug clinic in question affirmed that Dr. Grigoryan was suffering from alcoholism and received appropriate treatment. This fact, however, wasn’t conveyed to the medical examiners, which also displeased the defense.
The trial continued at 1 pm today during which time the defense attorney motioned for the results of the autopsy to state what drug the nurse injected into the doctor’s body to resuscitate him and could it perhaps have led to his death?