Զոհված զինվորի ծառայակիցները ենթարկվում են ճնշումների, պնդում են իրավապաշտպանները
2011 թ. հունիսի 1-ին բանակ զորակոչված և դեկտեմբերի 30-ին զորամասի բուժանձնակազմի անփույթ վերաբերմունքի պատճառով ջրծաղիկ հիվանդությունից մահացած Հայկ Խաչատրյանի գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն ունի մի շարք մտահոգություններ:
Ինչպես ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ Հայկ Խաչատրյանի զինակիցները, որոնք կարող են տեղեկություններ հայտնել ծառայության ընթացքում Հայկի առողջական վիճակի վատթարացման պատճառների, հրամանատարի կողմից նրա նկատմամբ դրսեւորած վատ վերաբերմունքի մասին, ենթարկվում են ճնշումների՝ նրանց համոզում, հորդորում և ստիպում են տալ իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ:
«Քանի որ նրանք շարունակում են գտնվել զորամասի հրամանատարի հսկողության ներքո, որը անմիջական պատասխանատվություն է կրում տվյալ իրավիճակի համար, պահանջում ենք նախաքննություն իրականացնող մարմնից՝ միջոցներ ձեռնարկել զինծառայողների նկատմամբ նման ճնշումները բացառելու և քրեական գործի անաչառ, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունը ապահովելու համար», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

The Helsinki Citzens’ Assembly Vandzor Office has several concerns regarding the investigation into the death of Hayk Movses Khachatryan, 18, who died from chicken pox on Dec. 30, 2011, which he contracted while serving in Armenia’s Armed Forces.
According to a statement issued by the human rights group, Hayk Khachatryan’s fellow servicemen, who can attest to reasons for Hayk’s deteriorating health while in the army and about possible mistreatment on the part of the commander are being pressured — they are convinced, urged and forced to give inaccurate testimonies.
“Since they continue to be under the control of the military unit’s commander, who bears direct responsibility for the current situation, we demand those bodies carrying out the investigation to implement measures to exclude such pressure on the conscripts and to ensure an impartial, thorough and objective investigation into the criminal case,” reads the statement.