Բրիտանացի գեր ոստիկանների աշխատավարձերը կկրճատեն
Այն բրիտանացի ոստիկանները, որոնք երեք անգամ չեն հանձնի ֆիզիկական պատրաստվածության քննությունը, պետք է կարգապահական և գումարային տույժի ենթարկվեն: Այս մասին ասված է Բրիտանիայի կառավարության պատրաստած զեկույցում:
Հետազոտության համաձայն, Լոնդոնի ոստիկանների 64%-ը տառապում է ավելորդ քաշից, այդ թվում` տարբեր հիվանդությունների հետ կապված ճարպակալումից: 44%-ի մոտ ավելորդ քաշի առկայություն է, մնացածի մոտ` ճարպակալում: Մարմնեղ ոստիկանները կարող են զրկվել աշխատավարձի 8%-ից, ինչը շատ մասնագետների համար կազմում է տարեկան մոտ 3 հազար ֆունտ:
Զեկույցը ոստիկանության բյուջեն 20%-ով կրճատելու նպատակ ուներ: Բացի գեր ոստիկանների հանդեպ կիրառվող խիստ միջոցներից, առաջարկվում է նաև նրանց ավելի հաճախ ազատել աշխատանքից, կրճատել աշխատավարձը փորձաշրջանի ընթացքում, մեծացնել թոշակի անցնելու տարիքը և ավելացնել ոստիկաններին առաջարկվող պահանջները:
Նորամուծությունն, իհարկե, դժգոհություն է առաջացրել ոստիկանների շրջանում: Ինչպես նշել է ոստիկանական արհմիություններից մեկի ղեկավարը, իրենք արդեն հոգնել են մշտական անորոշության մեջ ապրելուց և կառավարության նպատակաուղղված հարձակումների թիրախը լինելուց:

Толстым британским полицейским урежут зарплаты
Британские полицейские, которые трижды не сдадут зачет по физкультуре, должны подвергаться дисциплинарному и денежному взысканиям. Об этом говорится в докладе, подготовленном по заказу правительства Великобритании, передает Lenta.ru со ссылкой на агентство Reuters.
Согласно исследованию, 64 процента служащих полиции Лондона страдают лишним весом или ожирением, в том числе связанным с различными заболеваниями. Из них у 44 процентов просто лишний вес, а у остальных - та или иная степень ожирения. Тучные полицейские могут лишиться 8 процентов зарплаты, что для некоторых специалистов составляет до 3 тысяч фунтов в год.
Доклад был составлен, чтобы подготовить почти 20-процентное сокращение бюджета полиции. Помимо жестких мер по отношению к полным полицейским, предлагается их чаще увольнять, сократить зарплату на испытательный срок, увеличить пенсионный возраст и пенсионные взносы и повысить требования к подготовке полицейских.
Нововведение может понравиться начальникам полицейских управлений, но едва ли найдет понимание у рядового состава, отмечает агентство. Как отметил один из лидеров профсоюза полицейских, им уже надоело постоянное ощущение неопределенности и целенаправленных нападок правительства.