Հայկական բանակի մասին գրքի համար գրողի դեմ կարող են քրեական գործ հարուցել
Գրող Հովհաննես Իշխանյանին այսօր կրկին հրավիրել են հարցաքննության «Ուվալնյատի օրը» գրքի առնչությամբ. հնարավոր է` նրա դեմ քրեական գործ հարուցվի:
Մի քանի շաբաթ առաջ գրողին կանչել էին Ռազմական ոստիկանություն` հարցաքննության: Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում պարզաբանել է Իշխանյանը, նրան Ռազմական ոստիկանությունում խնդրել են «Ուվալնյատի օրը» գրքի պատմվածքներում մատնանշված դեպքերի վերաբերյալ գրավոր բացատրություն տալ, մասնավորապես, ասել` արդյոք գրքում քննարկվող իրադարձությունները հիմնված են իրական փաստերի վրա:
Հարցին գրողը պատասխանել է` ասելով, որ գիրքը գեղարվեստական է, հետևաբար բոլոր հերոսներն ու դեպքերը հորինված են: Նույն հարցին նույն պատասխանը Իշխանյանը ստիպված է եղել տալ նաև այսօր Ոստիկանության կենտրոնական քննչական բաժնում:
«Դատելով հարցերից ու իրենց տրամադրվածությունից` իմ գրքի մեջ տեսնում են բանակի հանդեպ վիրավորանք, մոր կերպարի հանդեպ վիրավորանք, սակայն քանի որ չկա օրենք այդ մասերով, փորձում են պոռնոգրաֆիայի մասին հոդվածը իմ դեմ օգտագործել, որը վերաբերում է միայն պատկերային արվեստին: Ինչքան հասկացա` քրեական գործ են ուզում հարուցել»,- մեզ հետ զրույցում ասել է Հովհաննես Իշխանյանը: «2011թ. 300 օրինակով տպագրված 178 էջից բաղկացած 1500 դրամ արժողությամբ «Ուվալնյատի օրը» գիրքում գռեհիկ ձևերով նկարագրված են սեռական հարաբերություններ` շարադրված կոպիտ հայհոյանքներով և արտահայտություններով»,- հարցի մասին պարզաբանումներ տալով` մեզ հայտնել են Ոստիկանության լրատվական վարչությունից:
Այժմ գործը գտնվում է հետաքննության մեջ, անցկացվում են մի շարք փորձաքննություններ, այդ թվում նաև Մշակույթի նախարարության կողմից, որոնցից հետո միայն Ոստիկանությունը հստակ կասի ` գործ հարուցվելու է, թե ոչ:

Armenian Writer Persecuted for 'Vulgar' Novel on Army
Criminal proceedings might be filed against writer Hovhannes Ishkhanyan, who on Mar. 22 was once again called in for questioning by police about his book "The Day of Discharge."
Ishkhanyan informed Epress.am that a few weeks ago he was called in for questioning by the military police, who asked him to give a written explanation regarding certain excerpts of the book, especially those related to the military, and tell them to what extent this work of fiction corresponds to real-life events.
The writer replied that his work is a work of art and all the characters and events described are works of fiction. Ishkhanyan was forced respond to the same questions at the central police division on Thursday.
"Judging by their questions and their mood, they see in my book an insult to the army, an insult to the image of the mother, but since there aren't any criminal laws against this, they're trying to bring a case against me under the pornography clause, which refers only to visual arts. From what I understand, they want to launch a criminal case ," he said.
The Armenian police's press department informed Epress.am that the case is currently under review and is being examined also by the Ministry of Culture. Only after all this will the police decide whether to launch criminal proceedings or not.
The 178-page novel "The Day of Discharge" published in 2011 in 300 copies and valued at 1,500 drams (about $4 USD), according to police, contains "sexual relations of a vulgar nature which are described with the use of gross profanities and statements."
Updated 1:52 pm: Translation of title of novel changed from "The Day of Dismissal" to "The Day of Discharge".