Քաղաքացին պնդում է՝ իրեն խոշտանգել են ոստիկանները. գործը հասել է ՀՔԾ
Հատուկ քննչական ծառայությունում (ՀՔԾ) քննություն է սկսվել Երևանի ոստիկանության Մաշտոցի բաժնում Ֆելիքս Գևորգյանին խոշտանգումների  ենթարկելու փաստի առթիվ: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գևորգյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը: Վերջինս նշել է, որ Գևորգյանին խոշտանգելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության աշխատակիցները կանչվում են առերեսումների, և մինչ ՀՔԾ-ն չի հաստատել կամ հերքել խոշտանգման փաստը՝ առաջին ատյանի դատարանում ժամանակավորապես դադարեցվել է Գևորգյանի դեմ հարուցված քրեական գործի քննությունը:
Գևորգյանը մեղադրվում է գողության մեջ: Նա մեկ անգամ արդարացվել է Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Բալայանի կողմից՝ 2012թ. ապրիլի 28-ին: Դատարանի համար արդարացման հիմք էր հանդիսացել այն, որ Գևորգյանի կողմից գողություն անելու փաստի մասին բավարար ապացույցներ չեն եղել: Արդարացման դատավճիռը բողոքարկվել էր մեղադրող դատախազի կողմից, և Վերաքննիչ դատարանը գործը նորից ուղարկել է առաջին ատյանի դատարան: Ըստ Վերաքննիչի որոշման՝  ստորադաս դատարանը չի մանրամասնել «ապացույցների բացակայություն» ձևակերպումը և միջոցներ չի ձեռնարկել ամբաստանյալի պնդումները՝ իրեն խոշտանգելու մասին, քննության առնելու համար:
Գևորգյանը պնդում է, որ ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի պետ Արթուր Գևորգյանը, նրա տեղակալ Արկադի Սահակյանը և ևս հինգ աշխատակիցներ իրեն ծեծելով ու խոշտանգելով բաժին են տեղափոխել, առգրավվել են տան բանալին, անձնագիրը, ստիպել են ինքնախոստովանական ցուցմունք տալ և դա արել են ընթերակաների ներկայությամբ, որոնց ևս բռնության են ենթարկել և որպես ընթերակա նստացրել՝ ձեռնաշղթաներ հագցրած:
Փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանի խոսքով՝ այժմ իրենք սպասում են խոշտանգումների մասին ՀՔԾ-ի եզրակացությանը:
«Եթե ՀՔԾ-ն հաստատի խոշտանգման փաստը, կդիմենք փոխհատուցման համար, եթե ոչ, խոշտանգումների մասին առանձին գործ սկսելու համար պետք է քննություն անցկացնելու դիմում ներկայացնենք»,- ասել է Ստեփան Ոսկանյանը:

ССС Армении расследует дело о пытках над гражданином в отделении полиции
В Специальной следственной службе началось расследование по факту пыток над гражданином Феликсом Геворгяном в маштоцком отделении полиции. В интервью Epress.am адвокат Геворгяна Степан Восканян заявил, что сотрудники полиции, обвиняемые в пытках над Геворгяном, вызываются на очные ставки, и пока ССС ни опровергает, ни подтверждает факт пыток, в суде первой инстанции временно прекращено следствие по заведенному на Геворгяна уголовному делу.
Геворгян обвиняется в воровстве. Он был оправдан в суде общей юрисдикции 28 апреля 2012 года. Основанием для его оправдания послужило отсутствие достаточных доказательств. Прокурор обвинения обжаловал оправдательный вердикт, и Апелляционный суд повторно отправил дело в суд первой инстанции. По решению Апелляционного суда, суд первой инстанции не уточнил формулировку «отсутствие доказательств» и не предпринял мер для изучения заявлений подсудимого о пытках в его отношении.
Геворгян утверждает, что начальник маштоцкого отделения полиции Артур Геворгян, его заместитель Аркадий Саакян и 5 других сотрудников доставили его в отделение, избивая и подвергая пыткам, конфисковали ключ от дома, паспорт, заставили дать признательные показания и делали это в присутствии понятых, в отношении которых также применили насилие. Кроме того, по словам Геворгяна, понятые были в наручниках.
По словам Степана Восканяна, они ждут заключения Специальной следственной службы о пытках: «Если ССС подтвердит факт пыток, мы обратимся за компенсацией, если нет, то мы должны представить заявление о проведении расследования пыток».