Քաղաքացին պնդում է՝ իրեն խոշտանգել են ոստիկանները. գործը հասել է ՀՔԾ
Հատուկ քննչական ծառայությունում (ՀՔԾ) քննություն է սկսվել Երևանի ոստիկանության Մաշտոցի բաժնում Ֆելիքս Գևորգյանին խոշտանգումների  ենթարկելու փաստի առթիվ: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գևորգյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը: Վերջինս նշել է, որ Գևորգյանին խոշտանգելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության աշխատակիցները կանչվում են առերեսումների, և մինչ ՀՔԾ-ն չի հաստատել կամ հերքել խոշտանգման փաստը՝ առաջին ատյանի դատարանում ժամանակավորապես դադարեցվել է Գևորգյանի դեմ հարուցված քրեական գործի քննությունը:
Գևորգյանը մեղադրվում է գողության մեջ: Նա մեկ անգամ արդարացվել է Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Բալայանի կողմից՝ 2012թ. ապրիլի 28-ին: Դատարանի համար արդարացման հիմք էր հանդիսացել այն, որ Գևորգյանի կողմից գողություն անելու փաստի մասին բավարար ապացույցներ չեն եղել: Արդարացման դատավճիռը բողոքարկվել էր մեղադրող դատախազի կողմից, և Վերաքննիչ դատարանը գործը նորից ուղարկել է առաջին ատյանի դատարան: Ըստ Վերաքննիչի որոշման՝  ստորադաս դատարանը չի մանրամասնել «ապացույցների բացակայություն» ձևակերպումը և միջոցներ չի ձեռնարկել ամբաստանյալի պնդումները՝ իրեն խոշտանգելու մասին, քննության առնելու համար:
Գևորգյանը պնդում է, որ ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի պետ Արթուր Գևորգյանը, նրա տեղակալ Արկադի Սահակյանը և ևս հինգ աշխատակիցներ իրեն ծեծելով ու խոշտանգելով բաժին են տեղափոխել, առգրավվել են տան բանալին, անձնագիրը, ստիպել են ինքնախոստովանական ցուցմունք տալ և դա արել են ընթերակաների ներկայությամբ, որոնց ևս բռնության են ենթարկել և որպես ընթերակա նստացրել՝ ձեռնաշղթաներ հագցրած:
Փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանի խոսքով՝ այժմ իրենք սպասում են խոշտանգումների մասին ՀՔԾ-ի եզրակացությանը:
«Եթե ՀՔԾ-ն հաստատի խոշտանգման փաստը, կդիմենք փոխհատուցման համար, եթե ոչ, խոշտանգումների մասին առանձին գործ սկսելու համար պետք է քննություն անցկացնելու դիմում ներկայացնենք»,- ասել է Ստեփան Ոսկանյանը:

Special Investigation Service Reviewing Gevorgyan’s Claim of Torture While in Police Custody
The Special Investigation Service (SIS) of the Republic of Armenia has begun reviewing the case of Felix Gevorgyan, who claims he was subject to torture while in the custody of Yerevan Police Mashtots Division. Gevorgyan's attorney, Stepan Voskanyan, today informed Epress.am that the police officers accused of torturing Gevorgyan are being asked to give their testimony before the victim, and, until the SIS confirms or denies the torture, the court has temporarily suspended the criminal case against Gevorgyan.
Gevorgyan is being accused of theft. He was pardoned already once before, in the Court of General Jurisdiction of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts, by Judge David Balayan, on Apr. 28, 2012. The court ruled in his favor due to insufficient evidence against him. The prosecution appealed the verdict, and the Court of Appeal sent the case back to the lower court. According to the upper court, the lower court didn't explain the wording of the phrase "lack of evidence" and did not take action to investigate the defendant's claims that he was tortured while in custody.
Gevorgyan claims that Mashtots Police Division Chief Artur Gevorgyan, Deputy Chief Arkadi Sahakyan, and five other officers hit and tortured him, seized his house keys and passport, forced him to confess to the crime, and did so in the presence of witnesses, who were also subject to violence and made to sit in a prison cell, wearing handcuffs. According to the defense attorney, they are now waiting for the Special Investigation Service's conclusions. "If the SIS confirms the torture, we will ask for compensation; if not, we have to submit an application requesting to launch an investigation into the separate case of torture," he said.