«Ես նրանց պաշտպան կկանգնեմ». ակտիվիստը չի ճանաչել իրեն «ծեծողներին»
Օգոստոսի 25-ին ծեծի ենթարկված քաղաքացիական ակտիվիստ Միհրան Մարգարյանը (լուսանկարում) առերսման ժամանակ չի ճանաչել ոստիկանությունում ավելի վաղ խոստովանական ցուցմունք տված երկու կասկածյալներին՝ Ս. Բաբայանին և Ս. Փուրտոյանին: Epress.am-ի հետ զրույցում Մարգարյանն ասել է, որ երկու տղաներն անհասկանալի դրդապատճառներով սուտ ցուցմունք են տվել՝ ասելով, որ իրենք են ծեծել ակտիվիստներին:
Կասկածյալների խոսքով՝ Միհրանը և Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը (այդ օրը ծեծի ենթարկված մյուս ակտիվստը) փորձել են համոզել իրենց «գնալ միտինգի տեղը»՝ քաղաքապետարանի մոտ, իրենք երկար ժամանակ փորձել են ընդդիմանալ, հետո ակտիվիստները հայհոյել են, որից հետո էլ  իրենք հարվածել են վերջիններիս:
«Ես այդ տղաներին չեմ ճանաչում: Նրանք չեն մեզ ծեծողները: Եթե նրանց դատարանի առջև կանգնացնեն, երևի ես իրենց պաշտպան եմ կանգնելու: Նույնիսկ փաստաբան չունեն»,- ասել է Մարգարյանը:
Նրա խոսքով՝ ոստիկնությունում Բաբայանը և Փուրտոյանը ստորագրությամբ ազատ են արձակվել, սակայն նրանց վրայից մեղադրանքը չի հանվել. քննությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ ակտիվիստների հաղորդում էին տվել ոստիկանություն, որում նշել էին, որ օգոստոսի 25-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, «Արարատ» հյուրանոցի մոտ իրենց ծեծի են ենթարկել 7 մարդ:
Նախ մի խումբ մոտեցել է տղաներին և հարցրել՝ արդյոք նրանք մասնակցում են քաղաքապետարանի դեմ ակցիային, բացասական պատասխան ստանալով հեռացել են, սակայն քիչ հետո մոտեցել են ևս մի քանի հոգի նույն հարցը տվել և, չհավատալով ակտիվիստների պատասխանին, սկսել են հարվածել նրանց:  Ծեծողներին միացել է առաջինը ակտիվիստներին մոտեցած մարդկանց խումբը: Գործով անցնող կասկածյալներ Բաբայանն ու Փուրտոյանը խոստովանական ցուցմունք էին տվել դեպքից 20 օր անց՝ սեպտեմբերի 14-ին:

Армянский активист намерен встать на защиту обвиняемых в своем избиении
Избитый 25 августа гражданский активист Мигран Маргарян (на фото) в ходе очной ставки не узнал двух подозреваемых С. Бабаяна и С. Пуртояна, ранее давших в полиции признательные показания. Маргарян сообщил Epress.am, что ребята по непонятным для него причинам дали ложные показания, заявив, что они избили активистов.
По словам подозреваемых, Мигран вместе с другим избитым в этот день активистом Бабкеном Тер-Григоряном пытался уговорить их «оправиться на место проведения митинга», к зданию мэрии Еревана , они долгое время пытались воспротивиться, затем активисты выругались в их адрес, после чего подозреваемые ударили Маргаряна и Тер-Григоряна.
«Я не знаю этих ребят. Нас избивали не они. Если они предстанут перед судом, я встану на их защиту. У них даже нет адвоката», - сказал Маргарян.
Полиция отпустила Бабаяна и Путрояна под подписку о невыезде, однако, по словам активиста, обвинение не снято, следствие продолжается.
В представленном в полицию сообщении активистов говорилось, что 25 августа около 01:30 неподалеку от гостиницы «Арарат» они подверглись избиению со стороны 7 неизвестных. Тогда к активистам подошла группа ребят и, получив отрицательный ответ на вопрос об участии в акции перед мэрией, неизвестные оставили их в покое. Однако позднее подошли другие люди и, уже не дожидаясь ответа на тот же вопрос, стали избивать активистов. К ним присоединилась первая группа людей. Подозреваемые Бабаян и Пуртоян дали признательные показания 14 сентября.