«Գումարների լվացում». Փախստականների մասին տեղեկությունների մշակման համար 123 հազար են տրամադրել
ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայությունն այս տարվա ընթացքում 50 մլն 146 հազար դրամ կամ մոտ 123 հազար դոլար է հատկացրել 2013թ. ընթացքում փախստականների մասին տեղեկությունների մշակման ու տեղեկատվության փոխանակման համար: Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Թերթի տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթերի համաձայն, այդ գումարը տրվել է «Համակարգչային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին, որը պետք է փախստականների մասին համապատասխան տեղեկատվություն հավաքագրի, մշակի և մուտքագրի:
«Այն, որ նման ծրագրերի միջոցով հիմնականում տեղի է ունենում գումարների լվացում, հայտնի է շատերին: Սակայն այստեղ ուշագրավ է մեկ այլ հանգամանք, միգրացիոն ծառայությունը մոտ 14 մլն դրամ էլ հատկացրել է «Հանրակացարաններ» ՊՈԱԿ-ին՝ փախստականների ընտանիքներով բնակեցված կացարաններում սպասարկման աշխատանքների իրականացման համար։ Այսինքն՝ փախստականների մասին տեղեկատվության հավաքման համար մոտ 3.5 անգամ ավելի գումար է հատկացվում, քան փախստականների կարիքները հոգալու համար», - նշում է թերթը:

'Money Laundering': $123,000 Allocated for Collecting Information on Refugees in Armenia
The State Migration Service of the RA Ministry of Territorial Administration has allocated 50 million 146 thousand AMD (about $123 thousand USD) in 2013 for the development and exchange of information on refugees, reports local daily Zhoghovurd.
According to documents in the newspaper's possession, this amount has been given to the state non-profit organization Computer Center, tasked with collecting, processing, and archiving information on refugees.
"That money laundering occurs mainly through such programs is known to many. However, another fact is noteworthy here: the migration service has allocated about 14 million AMD to the state non-profit organization Dormitories for maintenance work in the buildings housing refugees. That is, almost 3.5 times more money is spent on collecting information on refugees than on meeting the needs of refugees," reports the paper.