«Գումարների լվացում». Փախստականների մասին տեղեկությունների մշակման համար 123 հազար են տրամադրել
ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայությունն այս տարվա ընթացքում 50 մլն 146 հազար դրամ կամ մոտ 123 հազար դոլար է հատկացրել 2013թ. ընթացքում փախստականների մասին տեղեկությունների մշակման ու տեղեկատվության փոխանակման համար: Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Թերթի տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթերի համաձայն, այդ գումարը տրվել է «Համակարգչային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին, որը պետք է փախստականների մասին համապատասխան տեղեկատվություն հավաքագրի, մշակի և մուտքագրի:
«Այն, որ նման ծրագրերի միջոցով հիմնականում տեղի է ունենում գումարների լվացում, հայտնի է շատերին: Սակայն այստեղ ուշագրավ է մեկ այլ հանգամանք, միգրացիոն ծառայությունը մոտ 14 մլն դրամ էլ հատկացրել է «Հանրակացարաններ» ՊՈԱԿ-ին՝ փախստականների ընտանիքներով բնակեցված կացարաններում սպասարկման աշխատանքների իրականացման համար։ Այսինքն՝ փախստականների մասին տեղեկատվության հավաքման համար մոտ 3.5 անգամ ավելի գումար է հատկացվում, քան փախստականների կարիքները հոգալու համար», - նշում է թերթը:

«Отмывание денег». На сбор информации об армянских беженцах выделили $123 тысячи
За 2013 год Государственная миграционная служба Армении выделила порядка 50 мнл. 146 тыс. драмов или 123 тыс. долларов на разработку данных и обмен информации о беженцах.
Газета «Жоховурд» располагает документами, согласно которым, эта сумма выдана Государственной неторговой организации «Компьютерный центр». Она должна была собрать, обработать и архивировать соответствующую информацию.
«Многим известно, что при помощи таких программ происходит отмывание денег. Однако здесь примечательно другое обстоятельство: миграционная служба выделила ГНО «Общежития» 14 млн. драмов на работы по обслуживанию мест проживания. То есть на сбор информации о беженцах тратят почти в 3.5 раза больше, чем на решение их проблем», - заключило издание.