Շարմազանովը դեմ է ռասիզմին և այլատյացությանը. 1 տարի առաջ նա արդարացնում էր DIY-ի պայթեցումը
Ահաբեկչության դեմ պայքարը գտնվում է ԱՊՀ մի շարք երկրների, այդ թվում և Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում: Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը ափսոսանք է հայտնել, որ ԱՊՀ տարածքում այսօր էլ կան երկրներ, որտեղ տիրում է միջազգային և միջդավանական թշնամանքը և որտեղ ծնվում են այլատյացությունն ու ահաբեկչությունը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ ԱՊՀ որոշ երկրներ, այս կամ այն ազգը համարելով իրենց թշնամին, պետական մակարդակով ատելություն են սերմանում նոր սերնդի մեջ:
ՀՀԿ-ականի խորին համոզմամբ՝ ահաբեկչությունը ծնվում է այնտեղ, որտեղ բացակայում է հանդուրժողականությունը, ինչն էլ հանգեցնում է արմատական ազգայնամոլական տրամադրությունների:
Նշենք, որ 2012 թվականի մայիսին, երբ Երևանի կենտրոնում գտնվող DIY բարը պայթեցրել էին ազգայնականներ Արամեհ և Համբիկ Խաբազյանները, Էդուարդ Շարմազանովը աջակցել էր վերջիններիս՝ չդատապարտելով եղբայրների գործողությունները, փոխարենը ասելով, որ բոլոր նրանք, ովքեր «փորձում են իրենց պաշտպանության տակ առնել մեր հասարակությունը այլասերող համասեռամոլներին, պղծում են հայերիս ազգային նկարագիրը»:
Այդ հայտարարությունից հետո «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Մամիկոն Հովսեփյանը դիմել էր ԱԺ-ի էթիկայի հանձնաժողով՝ խնդրելով քննել Շարմազանովի հայտարարության պատգամավորի էթիկային համապատասխանելու հարցը: Հովսեփյանը նշել էր, որ, մասնավորապես, Շարմազանովը հրապարակայնորեն արդարացնելով ատելության հիմքով կատարված հանցագործությունը, խախտել է ՀՀ ԱԺ կանոնակարգի դրույթները, ինչպես նաև պաշտոնավարման երդումը:
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ DIY-ի պայթեցումն անվանել էին «հստակ տեռորիստական ակտ էր՝ ուղղված փոքրամասնություների դեմ»

The fight against terrorism is the focus of several Commonwealth of Independent States (CIS), including Armenia, said National Assembly Vice President, Republican Party of Armenia spokesperson Eduard Sharmazanov at the meeting of the Standing Committee on Defence and Security of the CIS Inter-Parliamentary Assembly on Oct. 8 in St. Petersburg.
Sharmazanov expressed regret that in the territory of the CIS there are still countries today where inter-ethnic and inter-religious hatred prevails and where xenophobia and terrorism are born. Some CIS countries, he said, considering this or that nation their enemy, at the state level instill hate among the new generation.
It is his deep conviction that terrorism is born where there is no tolerance, which leads to radical nationalist sentiments.
However, in May 2012, when brothers and nationalists Arame and Hambik Khabazyan set fire to DIY, a bar in central Yerevan, Sharmazanov not only didn’t condemn their actions, but also publicly declared his support, saying that what they did was “completely right and justified”.
Furthermore, he said that all those who “attempt to protect degenerate faggots in our society defile the national portrait of us Armenians.” His statements drew the attention of the European Commission against Racism and Intolernace, a body of the Council of Europe, which said that such statements “create a dangerous sense of impunity”.
After these statements, which Sharmazanov had conveyed to a local newspaper, Public Information and Need of Knowledge (PINK Armenia) NGO President Mamikon Hovsepyan appealed to the parliamentary ethics committee, asking it to investigate whether these statements comply with the ethics of a lawmaker. Hovsepyan pointed out that by publicly justifying a hate crime, Sharmazanov violated the RA National Assembly’s Code of Ethics, as well as his oath in office.