Երևանյան ՔԿՀ-ում 2 ամիս անցկացրած ադրբեջանցին վերադարձել է Վրաստան
Հայաստանը բաց է թողել ազգությամբ ադրբեջանցի, Վրաստանի քաղաքացի Ալլահվերդի Փելենգովին, ով երկու ամիս պահվել է Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում: Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհուրդը բազմիցս հայտարարել էր նրա իրավունքների խախտման մասին՝ նշելով, որ Վրաստանի քաղաքացին ձերբակալվել է մի վայրում, որտեղ սահմանը, ըստ էության, բացակայում է:
Բուրմա գյուղի բնակիչ 44-ամյա Ալլահվերդի Փելենգովը բերման էր ենթարկվել հայ սահմանապահների կողմից օգոստոսի 17-ին: Նրա ազատ արձակման և տուն վերադառնալու մասին հայտնում է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը (ԽՆԿԿ), որը համակարգում էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհրդի աշխատանքները Հայաստանում: Կազմակերպությունը հղում է կատարում գործով քննիչ Տիգրան Սինոյանին: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Փելենգովն ազատվել է Հայաստանում հայտարարված համաներմամբ: Քրեական գործը կարճվել է: Միևնույն ժամանակ, ԽՆԿԿ-ն նշում է, որ հայ-վրացական սահմանին իշխանությունների անգործության և մարդու իրավունքների խախտումների խնդիրը շարունակում են արդիական մնալ:
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Ռաֆիկ Սաֆարյանը հայտարարել էր, որ վրաստանյան մամուլի հրապարակումները, թե Փելենգովին Հայաստանում խոշտանգել են, չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Նրա վիճակը շատ լավ է: Նա իրեն մեղավոր է ճանաչել իրեն առաջադրած հոդվածով սահմանված արարքը կատարելու մեջ: Հետաքննությունը շարունակվում է»,- մեզ հետ զրույցում ասել էր փաստաբանը:
Վրաստանի քաղաքացու պաշտպանությամբ զբաղվում էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհուրդը, որը ստեղծվել է Թեքալի գյուղում սեպտեմբերի 14-ին կայացած իրավապաշտպանների, ակտիվիստների, լրագրողնեի ու տեղի բնակիչների քննարկման արդյունքում: Այս կառույցը այնքան էլ լավատես չէր կալանավորվածի վիճակի հարցում. Փելենգովը զրկված էր տեղեկատվություն ստանալու իրավունքից: Խորհուրդը բազմիցս դիմել էր ԱԱԾ-ին՝ Փելենգովի հետ հանդիպում խնդրելով, սակայն մերժում էր ստացել:
Ինչպես Epress.am-ին հայտնել էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհրդի հայաստանյան համադրող, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը, խորհուրդը դիմել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարություններին և Արդարադատության նախարարություններին, սակայն այդ գերատեսչություններից ևս որևէ պատասխան չէր ստացել:
Վանյանը դեռևս օգոստոսի 22-ին դիմել էր ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին՝ խնդրելով իրավապաշտպանների արագ արձագանքման խմբին ուղարկել այցելելու Պելենգովին: «Միակ բանը, որ օմբուդսմենի ապարատից արել են, զանգել ու ճշտել են ձերբակալվածի ազգությունը»,- ասել էր իրավապաշտպանը:
Վանյանի խոսքով՝ Փելենգովին ձերբակալելը վկայում է այն մասին, որ փորձ է արվում հայ-վրացական սահմանը մտցնել հայ-ադրբեջանական հակամարտության համատքեստի մեջ, և հայկական անվտանգության ծառայությունները չունեն ինքնուրույնություն, որպեսզի այդ գործընթացը կանխեն:

Ethnic Azeri Man Released After Being Held for 2 Months in Armenia
Armenia has released Allahverdi Pelengov, an ethnic Azeri and a citizen of the Republic of Georgia, who was held for two months by the RA National Security Service. The Public Council for the Defense of Pelengov had repeatedly stated that Pelengov’s rights were being violated, noting that the Georgian citizen had been picked up in a place where there is no border as such.
The 44-year-old resident of the village of Burma was detained by Armenian border guards on Aug. 17. Pelengov’s release and return home was announced by the Caucasus Center of Peace-Making Initiatives (CCPMI), which coordinates the work of the Public Council for the Defense of Pelengov in Armenia, citing the defense attorney in this case, Tigran Sinoyan. According to Sinoyan, Pelengov was released under the general amnesty declared to mark the independence of the Republic of Armenia (on Sept. 21).
The criminal case against him was quashed. However, CCPMI notes that human rights violations and the authorities’ inaction on the Armenia-Georgia border continue to remain current issues.
Earlier, in conversation with Epress.am, Pelengov’s attorney Rafik Safaryan said that Georgian media reports that Pelengov was tortured in Armenia are untrue. "He is in good health. He has pleaded guilty for committing the act for which he is being charged. An investigation is underway," the attorney had said.
Defending the Georgian citizen was the Public Council for the Defense of Pelengov, which was established in the village of Tekali, Georgia, from a discussion among locals, human rights defenders, activists, and journalists on Sept. 14. This council was not so optimistic regarding the state of the detainee, as Pelengov was deprived of the right to receive information. The council had appealed to the NSS on several occasions, asking for a meeting with Pelengov but had been refused.
As the Public Council for the Defense of Pelengov's Armenian coordinator, human rights defender Georgy Vanyan had told Epress.am, the council appealed also to the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Justice of both Armenia and Georgia, but it had not yet received a response from any of these government bodies.
On Aug. 22, Vanyan also appealed to the RA Human Rights Defender's Office, asking that a rapid response team of human rights defenders be sent to visit Pelengov. "The only thing the Ombudsman's office did is to call and verify the detainee's nationality," he said.
According to Vanyan, arresting Pelengov indicates an attempt to place the Armenia-Georgia border within the context of the Armenian-Azerbaijani conflict, and Armenian security services do not have the autonomy to prevent this process.