Երևանյան ՔԿՀ-ում 2 ամիս անցկացրած ադրբեջանցին վերադարձել է Վրաստան
Հայաստանը բաց է թողել ազգությամբ ադրբեջանցի, Վրաստանի քաղաքացի Ալլահվերդի Փելենգովին, ով երկու ամիս պահվել է Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում: Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհուրդը բազմիցս հայտարարել էր նրա իրավունքների խախտման մասին՝ նշելով, որ Վրաստանի քաղաքացին ձերբակալվել է մի վայրում, որտեղ սահմանը, ըստ էության, բացակայում է:
Բուրմա գյուղի բնակիչ 44-ամյա Ալլահվերդի Փելենգովը բերման էր ենթարկվել հայ սահմանապահների կողմից օգոստոսի 17-ին: Նրա ազատ արձակման և տուն վերադառնալու մասին հայտնում է Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը (ԽՆԿԿ), որը համակարգում էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհրդի աշխատանքները Հայաստանում: Կազմակերպությունը հղում է կատարում գործով քննիչ Տիգրան Սինոյանին: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Փելենգովն ազատվել է Հայաստանում հայտարարված համաներմամբ: Քրեական գործը կարճվել է: Միևնույն ժամանակ, ԽՆԿԿ-ն նշում է, որ հայ-վրացական սահմանին իշխանությունների անգործության և մարդու իրավունքների խախտումների խնդիրը շարունակում են արդիական մնալ:
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Ռաֆիկ Սաֆարյանը հայտարարել էր, որ վրաստանյան մամուլի հրապարակումները, թե Փելենգովին Հայաստանում խոշտանգել են, չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Նրա վիճակը շատ լավ է: Նա իրեն մեղավոր է ճանաչել իրեն առաջադրած հոդվածով սահմանված արարքը կատարելու մեջ: Հետաքննությունը շարունակվում է»,- մեզ հետ զրույցում ասել էր փաստաբանը:
Վրաստանի քաղաքացու պաշտպանությամբ զբաղվում էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհուրդը, որը ստեղծվել է Թեքալի գյուղում սեպտեմբերի 14-ին կայացած իրավապաշտպանների, ակտիվիստների, լրագրողնեի ու տեղի բնակիչների քննարկման արդյունքում: Այս կառույցը այնքան էլ լավատես չէր կալանավորվածի վիճակի հարցում. Փելենգովը զրկված էր տեղեկատվություն ստանալու իրավունքից: Խորհուրդը բազմիցս դիմել էր ԱԱԾ-ին՝ Փելենգովի հետ հանդիպում խնդրելով, սակայն մերժում էր ստացել:
Ինչպես Epress.am-ին հայտնել էր Փելենգովի պաշտպանության հանրային խորհրդի հայաստանյան համադրող, իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը, խորհուրդը դիմել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարություններին և Արդարադատության նախարարություններին, սակայն այդ գերատեսչություններից ևս որևէ պատասխան չէր ստացել:
Վանյանը դեռևս օգոստոսի 22-ին դիմել էր ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին՝ խնդրելով իրավապաշտպանների արագ արձագանքման խմբին ուղարկել այցելելու Պելենգովին: «Միակ բանը, որ օմբուդսմենի ապարատից արել են, զանգել ու ճշտել են ձերբակալվածի ազգությունը»,- ասել էր իրավապաշտպանը:
Վանյանի խոսքով՝ Փելենգովին ձերբակալելը վկայում է այն մասին, որ փորձ է արվում հայ-վրացական սահմանը մտցնել հայ-ադրբեջանական հակամարտության համատքեստի մեջ, և հայկական անվտանգության ծառայությունները չունեն ինքնուրույնություն, որպեսզի այդ գործընթացը կանխեն:

Грузинский азербайджанец вернулся домой после двух месяцев армянской тюрьмы
Армения отпустила гражданина Грузии, этнического азербайджанца Аллахверды Пеленгова. В изоляторе Службы национальной безопасности он провел два месяца. Инициаторы Общественной защиты Пеленгова неоднократно заявляли о нарушении его прав, а также о том, что гражданин Грузии был задержан в месте, где граница как таковая отсутствует.
44-летний житель села Бурма Аллахверды Пеленгов был задержан армянскими пограничниками 17 августа. О возвращении домой Пеленгова сообщает Кавказский центр миротворческих инициатив (КЦМИ), который координировал в Армении работу по организации общественной защиты гражданина Азербайджана. Правозащитная организация ссылается на следователя по данному делу Тиграна Синояна. Пеленгов получил свободу по амнистии, объявленной по случаю Дня провозглашения независимости Республики Армения (21 сентября).
Уголовное дело прекращено. Общественная защита Пеленгова прекращает акцию отправки писем в адрес государственных инстанций Армении и Грузии. В то же время КЦМИ отмечает, что вопрос нарушений прав человека, бездействия и произвола властей в армяно-грузинской приграничной зоне остается актуальным для Текалинского процесса.
Ранее в беседе с Epress.am предоставленный государством адвокат Рафик Сафарян опроверг публикации грузинской прессы о том, что его подзащитного подвергали пыткам в Армении. «Он в добром здравии, признал свою вину в совершении поступка, предусматриваемого статьей, по которому ему выдвинули обвинение. Расследование продолжается», - сказал адвокат.
Отвечать на другие вопросы он отказался, посоветовав позвонить следователю. Защиту гражданина Грузии осуществлял Общественный совет по защите Пеленгова, созданный в селе Текали в результате обсуждения правозащитников, активистов, журналистов и местных жителей. Эта структура не высказывала особого оптимизма в вопросе состояния Пеленгова, который на всем протяжении своей изоляции был лишен права на получение информации. Совет неоднократно обращался в СНБ с просьбой организовать встречу с гражданином Грузии, однако получал отказ.
Координатор Общественного совета по защите Пеленгова, армянский правозащитник Георгий Ванян сообщил Epress.am, что Совет обратщался в МИД и министерства юстиции Армении и Грузии, однако ответа нет и из этих структур.
22 августа Ванян обратился в офис Омбудсмена Армении с просьбой отправить группу быстрого реагирования правозащитников на встречу с Пеленговым. «Единственное, что сделали из офиса омбудсмена – позвонили и уточнили национальность арестованного», - сказал правозащитник.
Встретиться с арестованным разрешили только его племяннику. По словам правозащитника, Пеленгова арестовали там, где, по сути, нет границы между Арменией и Грузией, и мишенью может стать любой оказавшийся здесь человек, вне зависимости от национальности.
По словам Георгия Ваняна, арест Пеленгова свидетельствует о попытке «внеси армяно-грузинскую границу в контекст армяно-азербайджанского конфликта», и, добавил он, армянским службам безопасности не хватает самостоятельности для предотвращения этого процесса.