«Որ 1000 դոլար ուզեմ, կտա՞ս». գեներալներին հետաքրքրում էր զինվորների աշխատավարձի չափը
2014 թվականին ՀՀ պետբյուջեից 9,5 միլիարդ դրամ է հատկացվելու Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, որը 28 տոկոսով գերազանցում է 2013 թվականի ցուցանիշը: 34,2 միլիարդ դրամ է ստանալու ոստիկանությունը, ինչը 11 տոկոսով ավել է այս տարի հատկացված գումարից:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ստանալու է 16,5 միլիարդ դրամ: Դա 15 տոկոսով գերազանցում է 2013 թվականի ցուցանիշը:
Այս թվերն ԱԺ-ում պատգամովերներին ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը: Նրա խոսքով՝ ծախսերի ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձերի բարձրացմամբ և գազի գնի բարձրացմամբ, ինչը նաև ավելացնելու է շենքերի ջեռուցման վրա ծախսվող գումարների ծավալը:
Սաֆարյանը նաև նշել է, որ 500 միլիոն դրամ է հատկացվելու ազատամարտիկներին կացարաններ տրամադրելու համար, սակայն հերթագրվածներն ավելի շատ են: Ֆինանսների փոխնախարարը հայտարարել է, որ, գուցե, պետբյուջեի քննարկումների ընթացքում հնարավոր կլինի այլ ոլորտներից գումաներ կրճատել և տրամադրել ազատամարտիկների համար բնակարաններ գնելուն:
Նրա խոսքով՝ ամենից բարձր աշխատավարձերը ՊՆ-ում են լինելու, ապա՝ ոստիկանությունում և ԱԱԾ-ում:
Epress.am-ի թղթակիցն ԱԺ-ից հաղորդում է, որ այսօրվա նիստը եզակիներից էր, երբ Ազգային ժողով էին ներկայացել ՀՀԿ խմբակցության անդամներ, գեներալներ Մանվել Գրիգորյանը և Սեյրան Սարոյանը: Նրանք անընդհատ հետաքրքրվում էին՝ կոնկրետ որքանո՞վ է բարձրանալու զինվորների և զինծառայողների աշխատավարձերը:
«Մենք հեչ, դու ասա զինվորը, աֆիցեռը ինչքան ա ստանալու», - կրկնում էր Սարոյանը:
Սաֆարյանը խնդրել է ՊՆ-ին վերաբերող հարցերը բարձրաձայնել  փակ նիստին, որը գումարվելու է քիչ անց: Սարոյանը դժգոհել է, որ ազատամարտիկների կարիքների համար հատկացվող գումարը քիչ է:
Գեներալները նիստի կեսից լքել են դահլիճը, իսկ միջանցքում, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ալևս դժգոհություն չեն հայտնել՝ նշելով, որ «պետությունը փող չունի», «կամաց-կամաց կարվի»:
Սեյրան Սարոյանն էլ, խոսելով ազատամարտիկներին հատկացվող գումարի չափի մասին, լրագրողին ասել է. «Հիմա, որ քեզանից 1000 դոլար ուզեմ, կտա՞ս: Պետությունն էլ աղքատ ա, որտեղի՞ց տա»:

Армянских депутатов-генералов интересовало повышение зарплат военнослужащим
В 2014 году из госбюджета Армении МЧС будет выделено 9.5 млрд. драмов, что на 28% превышает показатель текущего года. Полиция получит 34.2 млрд. драмов, на 11% больше выделенной в этом году суммы.
Служба нацбезопасности получит 16.5 млрд. драмов, на 15% больше показателя 2013г.
Эти цифры депутатам Национального Собрания представил первый заместитель министра финансов Павел Сафарян. По его словам, увеличение затрат обусловлено повышением зарплат и подорожанием газа, в результате чего увеличатся затраты на отопление зданий.
Сафарян также сообщил, что 500 млн. драмов будет выделено на предоставление жилья ветеранам Карабаха, однако этого не хватит на всех стоящих на очереди. Замминистра финансов заявил, что, возможно, в ходе обсуждений госбюджета можно будет сократить выделяемые другим сферам средства и направить их на покупку квартир ветеранам.
По его словам, самые высокие зарплаты будут в министерстве обороны, за ним следуют полиция и СНБ.
Корреспондент Epress.am сообщает из парламента, что на сегодняшнем заседании присутствовали редко появляющиеся в парламенте депутаты от правящей Республиканской партии Армении, генералы Манвел Григорян и Сейран Сароян. Они постоянно интересовались, на сколько именно поднимется зарплата военнослужащим.
«Ладно мы. Ты скажи, сколько будет получать солдат, офицеры?», - повторял Сароян.
Он попросил поднять касающиеся министерства обороны вопросы на закрытом заседании, которое начнется позднее. Сароян выразил недовольство в связи с тем, что на решение проблем ветеранов Карабаха выделают небольшую сумму.
Генералы пробыли в зале до середины заседания, а уже в коридоре, отвечая на вопросы журналистов, уже не выражали недовольства, отмечая, что «у государства нет денег», «потихоньку сделают».
Сейран Сароян, говоря о сумме, выделяемой на решение проблем ветеранов, сказал корреспонденту Epress.am: «Если я сейчас попрошу у тебя 1000 долларов, ты мне их дашь? Государство нищее, откуда ему взять ?».