ՀՀ ոստիկանապետը ծեծել է Շանթ Հարությունյանին, պատմել են պատգամավորին
ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը նոյեմբերի 5–ի ուշ երեկոյան Ոստիկանության կենտրոնի բաժնում անձամբ բռնություն է կիրառել բերման ենթարկվածներ Շանթ Հարությունյանի և Վարդան Վարդանյանի նկատմամբ։ Այս մասին երեկ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին հայտնել են Հարությունյանն ու Վարդանյանը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Փաշինյանը երեկ Երևանի Ձերբակալվածների պահման վայրում տեսակցել է նախօրեին Մաշտոցի պողոտայի իրադարձությունների հետևանքով ձերբակալվածներին։
«Այցելել եմ Ձերբակալվածների պահման վայր և հանդիպել եմ նոյեմբերի 5-ի միջադեպի կապակցությամբ ձերբակալված բոլոր 20 անձանց հետ: Ձերբակալվածներից մի քանիսը առայժմ սնունդ չեն ընդունել, մտածում են հացադուլ հայտարարելու մասին, բայց դեռևս վերջնական որոշում չեն կայացրել, այդ պատճառով անունները նպատակահարմար չեմ համարում հրապարակել։ Ձերբակալվածների մի մասը վնասվածքներ ուներ։ Շանթ Հարությունյանն ինձ տեղեկացրեց, որ Կենտրոնի բաժնում իր նկատմամբ բռնություն է գործադրել անձամբ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ինչպես նաև ոստիկանության պետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը։ Անձամբ ոստիկանության պետի կողմից բռնության ենթարկվելու մասին ինձ տեղեկատվություն փոխանցեց նաև ձերբակալված ազատամարտիկ Վարդան Վարդանյանը։ Նա ասաց, որ ոստիկանության պետը իրեն հարվածներ է հասցրել, իսկ ուրիշ ոստիկաններ պոկել են շքանշանակիրի կրծքանշանը։ Շանթ Հարությունյանը փոխանցեց, որ Հունան Պողոսյանը նաև Շանթի որդու հասցեին է սպառնալիքներ տեղացել, սեռական բնույթի հայհոյանքներ տվել։ Շանթն ասաց, որ այդ ընթացքում մի խումբ ոստիկաններ բռնած են եղել իր ձեռքերը։ Որպես պատգամավոր, կարծում եմ, որ այս հայտարարությունների կապակցությամբ պետք է պատշաճ քննություն իրականացվի», - ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Շանթ Հարությունյանը չի ցանկանում պաշտպան ունենալ:
«Բայց ես ասացի՝ կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում արժե պաշտպան ունենալ: Իսկ թե ինչ որոշում կկայացնի Շանթ Հարությունյանը չեմ կարող ասել», - նշել է Փաշինյանը:

RA Police Chief Vladimir Gasparyan on the evening of Nov. 5 personally used force against Shant Harutyunyan and Vardan Vardanyan while the two were in police custody, Harutyunyan and Vardanyan informed Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan on Wednesday, reports local daily Haykakan Zhamanak.
The opposition MP yesterday met with those detained during the clashes on Mashtots Ave. in central Yerevan.
"I visited the detention center and met with all 20 arrested in connection with the Nov. 5 incident. Some of the arrested are not eating and are thinking about declaring a hunger strike, but they haven't yet made a final decision, which is why I don't consider it appropriate to identify them.
"Some of the arrested have injuries. Shant Harutyunyan informed me that Police Chief Vladimir Gasparyan, as well as Deputy Police Chief Hunan Poghosyan, personally used violence against him in the Kentron [police] division. Arrested war veteran Vardan Vardanyan informed me that he too was personally subject to violence by the police chief. He said that the police chief beat him, while other officers yanked his [war] medal off him. Shant Harutyunyan said that Hunan Poghosyan also threatened his son, uttering curses of a sexual nature. Shant said that during that time a group of police officers were restraining his hands. As a MP, I think, there should be a proper investigation on the basis of these allegations," Pashinyan said.
Pashinyan also said that Shant Harutyunyan doesn't want an attorney. "But I said, if possible I think it's worth it to have an attorney. As for what Shant Harutyunyan will decide, I can't say," he said.