ՀՀ ոստիկանապետը ծեծել է Շանթ Հարությունյանին, պատմել են պատգամավորին
ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը նոյեմբերի 5–ի ուշ երեկոյան Ոստիկանության կենտրոնի բաժնում անձամբ բռնություն է կիրառել բերման ենթարկվածներ Շանթ Հարությունյանի և Վարդան Վարդանյանի նկատմամբ։ Այս մասին երեկ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին հայտնել են Հարությունյանն ու Վարդանյանը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Փաշինյանը երեկ Երևանի Ձերբակալվածների պահման վայրում տեսակցել է նախօրեին Մաշտոցի պողոտայի իրադարձությունների հետևանքով ձերբակալվածներին։
«Այցելել եմ Ձերբակալվածների պահման վայր և հանդիպել եմ նոյեմբերի 5-ի միջադեպի կապակցությամբ ձերբակալված բոլոր 20 անձանց հետ: Ձերբակալվածներից մի քանիսը առայժմ սնունդ չեն ընդունել, մտածում են հացադուլ հայտարարելու մասին, բայց դեռևս վերջնական որոշում չեն կայացրել, այդ պատճառով անունները նպատակահարմար չեմ համարում հրապարակել։ Ձերբակալվածների մի մասը վնասվածքներ ուներ։ Շանթ Հարությունյանն ինձ տեղեկացրեց, որ Կենտրոնի բաժնում իր նկատմամբ բռնություն է գործադրել անձամբ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ինչպես նաև ոստիկանության պետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը։ Անձամբ ոստիկանության պետի կողմից բռնության ենթարկվելու մասին ինձ տեղեկատվություն փոխանցեց նաև ձերբակալված ազատամարտիկ Վարդան Վարդանյանը։ Նա ասաց, որ ոստիկանության պետը իրեն հարվածներ է հասցրել, իսկ ուրիշ ոստիկաններ պոկել են շքանշանակիրի կրծքանշանը։ Շանթ Հարությունյանը փոխանցեց, որ Հունան Պողոսյանը նաև Շանթի որդու հասցեին է սպառնալիքներ տեղացել, սեռական բնույթի հայհոյանքներ տվել։ Շանթն ասաց, որ այդ ընթացքում մի խումբ ոստիկաններ բռնած են եղել իր ձեռքերը։ Որպես պատգամավոր, կարծում եմ, որ այս հայտարարությունների կապակցությամբ պետք է պատշաճ քննություն իրականացվի», - ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Շանթ Հարությունյանը չի ցանկանում պաշտպան ունենալ:
«Բայց ես ասացի՝ կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում արժե պաշտպան ունենալ: Իսկ թե ինչ որոշում կկայացնի Շանթ Հարությունյանը չեմ կարող ասել», - նշել է Փաշինյանը:

Начальник полиции Армении лично бил задержанных оппозиционеров
Вечером 5 ноября начальник полиции Армении Владимир Гаспарян (на фото) лично применил силу в отделении полиции в отношении задержанных Шанта Арутюняна и Вардана Варданяна. Об этом задержанные сообщили депутату Николу Пашиняну, пишет газета «Айкакан жаманак».
Депутат встретился с арестованными, которых задержали накануне в ходе столкновений на проспекте Маштоца в Ереване.
«Я встретился со всеми 20 арестованными. Некоторые из них пока не ели, подумывают о голодовке, но окончательного решения пока нет, поэтому считаю нецелесообразным называть их имена.
У некоторых задержанных есть травмы. Шант Арутюнян сообщил мне, что насилие в его отношении в отделении полиции общины Кентрон применил лично начальник полиции Владимир Гаспарян, а также замначальника полиции Унан Погосян. О насилии, примененном начальником полиции, мне сообщил и арестованный Вардан Варданян. По его словам, начальник полиции бил его, а другие полицейские сорвали с его груди медаль. Шант Арутюнян сообщил, что Унан Погосян угрожал его сыну, матерился в его адрес. Шант сказал, что в тот момент группа полицейских держала его руки. Считаю, что должно быть проведено должное следствие на основании этих заявлений», - сказал депутат.
Также, по его словам, Шант Арутюнян отказывается от защитника. «Но я сказал, что, при возможности, стоит найти адвоката. А какое решение примет Арутюнян, сказать не могу».
Шествие в масках Гая Фокса 5 ноября завершилось задержанием активистов, так и не успев начаться. Когда участники акции попытались двинуться от площади Свободы к проспекту Маштоца, на проезжей части дороги прозвучали хлопки, в ход пошли взрывчатки. Зафиксировать, кто бросил взрывчатое вещество первым, корреспонденту Epress.am не удалось. Согласно версии полиции, они были применены активистами, которые, однако, сообщали о наличии на месте множества провокаторов. Полицейские стали задерживать активистов с применением силы. Задержали порядка 37 человек, часть из них освободили на следующий день.