Շանթ Հարությունյանի երթի օրը բերման ենթարկվածների իրավունքները խախտվել են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայի դեպքերի հետևանքով բերման ենթարկված քաղաքացի Դավիթ Գևորգյանը պնդում է, որ իր, ինչպես նաև այլ բերման ենթարկվածների նկատմամբ ոստիկանության կատարած գործողությունները անօրեն են եղել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Գևորգյանը պատմել է, որ ինքը չի մասնակցել երթին: Իմանալով, որ երթևեկությունը փակվել է՝ մոտեցել է Ազատության հրապարակին, որտեղից էլ բերման է ենթարկվել առանց որևէ հիմնավորման, 3.5 ժամ շարունակ ոստիկանության բաժնում փորձել է ճշտել՝ ինչու են իրեն բերման ենթարկել: Ըստ Գևորգյանի՝ ժամեր շարունակ ոստիկանները փորձում էին պարզել՝ որ ոստիկանն է նրան բերման ենթարկել:
«Հետո ասացին, որ քրեական գործ կա հարուցված քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը): Միայն 6-7 ժամ հետո կազմեցին ինձ բերման ենթարկելու մասին արձանագրությունը»,- ասել է Գևորգյանը, ում նկատմամբ մեղադրանք չի առաջադրվել:
Քննարկմանը մասնակցող ՁՎՊ-ներում դիտորդություն իրականացնող խմբի անդամ Նելլի Հարությունյանն ասել է, որ ինքն այցելել է առնվազն 10 ձերբակալվածների: Նրա խոսքով՝ խախտվել է նրանց տեսակցելու, ինչպես նաև զանգեր կատարելու իրավունքը:
Քննարկման մասնակից քաղաքագետ Էդգար Վարդանյանն էլ նկատել է, որ քաղաքակիրթ երկրներում երբ քաղաքացիներն իրենց անհնազանդությունն են ցուցաբերում, օրինակ՝ անարխիստները կոտրում են բրենդային խանութների ապակիները, այրում են շենքեր, ոստիկանները սպասում են, որ ակցիան իրականացվի, ապա նոր միայն սկսում են ձերբակալություններն ու բերման ենթարկելը, քանի որ քաղաքացիներն ունեն ընդվզելու իրավունք:

Полиция нарушила право граждан Армении на бунт
Задержанный в Ереване 5 ноября в ходе несостоявшегося шествия миллионов Давид Геворгян настаивает на незаконности действий полиции в отношении задержанных. На пресс-конференции 8 ноября Григорян заявил, что не участвовал в шествии. Узнав, что движение блокировано: он пришел на площадь Свободы, где его задержали без какого-либо обоснования, в течение 3.5 часов он пытался выяснить причину его задержания. По словам Григоряна, стражи правопорядка несколько часов выясняли, кто из полицейских его задержал.
«Потом сказали, что возбуждено уголовное дело по второй части статьи 316 (применение насилия против представителя власти). Протокол о моем задержании был составлен по истечении 6-7 часов», - сказал Геворгян. Обвинения ему не выдвинули.
Член группы, осуществляющей мониторинг в Местах содержания заключенных, Нелли Арутюнян посетила, по крайней мере, 10 арестованных. Она сообщает о нарушении прав последних на свидания и совершение звонков.
Политолог Эдгар Варданян, в свою очередь, отмечает, что когда в цивилизованных странах граждане проявляют неповиновение, к примеру, анархисты разбивают витрины брендовых магазинов и поджигают здания, полицейские дожидаются завершения акции, после чего начинаются аресты и задержания, так как у граждан есть право на бунт.