Շանթ Հարությունյանի երթի օրը բերման ենթարկվածների իրավունքները խախտվել են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայի դեպքերի հետևանքով բերման ենթարկված քաղաքացի Դավիթ Գևորգյանը պնդում է, որ իր, ինչպես նաև այլ բերման ենթարկվածների նկատմամբ ոստիկանության կատարած գործողությունները անօրեն են եղել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Գևորգյանը պատմել է, որ ինքը չի մասնակցել երթին: Իմանալով, որ երթևեկությունը փակվել է՝ մոտեցել է Ազատության հրապարակին, որտեղից էլ բերման է ենթարկվել առանց որևէ հիմնավորման, 3.5 ժամ շարունակ ոստիկանության բաժնում փորձել է ճշտել՝ ինչու են իրեն բերման ենթարկել: Ըստ Գևորգյանի՝ ժամեր շարունակ ոստիկանները փորձում էին պարզել՝ որ ոստիկանն է նրան բերման ենթարկել:
«Հետո ասացին, որ քրեական գործ կա հարուցված քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը): Միայն 6-7 ժամ հետո կազմեցին ինձ բերման ենթարկելու մասին արձանագրությունը»,- ասել է Գևորգյանը, ում նկատմամբ մեղադրանք չի առաջադրվել:
Քննարկմանը մասնակցող ՁՎՊ-ներում դիտորդություն իրականացնող խմբի անդամ Նելլի Հարությունյանն ասել է, որ ինքն այցելել է առնվազն 10 ձերբակալվածների: Նրա խոսքով՝ խախտվել է նրանց տեսակցելու, ինչպես նաև զանգեր կատարելու իրավունքը:
Քննարկման մասնակից քաղաքագետ Էդգար Վարդանյանն էլ նկատել է, որ քաղաքակիրթ երկրներում երբ քաղաքացիներն իրենց անհնազանդությունն են ցուցաբերում, օրինակ՝ անարխիստները կոտրում են բրենդային խանութների ապակիները, այրում են շենքեր, ոստիկանները սպասում են, որ ակցիան իրականացվի, ապա նոր միայն սկսում են ձերբակալություններն ու բերման ենթարկելը, քանի որ քաղաքացիներն ունեն ընդվզելու իրավունք:

Police Violated Citizens' 'Right to Protest' in Armenia
David Gevorgyan, detained during the clashes on Mashtots Ave. in Yerevan on Nov. 5, claims that police actions against him and fellow detainees were unlawful. At a press conference today, Gevorgyan said he did not participate in the march. Upon learning that the street was closed, he came to Liberty Square, where he was detained without grounds and for 3.5 hours while in police custody he tried to find out the reason for his detention. According to Gevorgyan, for hours police officers were attempting to determine which officer detained him.
"Then they said there's a criminal case under Article 316 Section 2 . They drew up the record of my arrest only 6–7 hours later," said Gevorgyan, who is not being charged.
Member of a prison monitoring group Nelly Harutyunyan said she visited at least 10 of those arrested. According to her, their visitation rights and their right to make calls were violated.
Also speaking at the press conference, political analyst Edgar Vardanyan noticed that in "civilized countries" when citizens are demonstrating disobedience, for example, when "anarchists smash the windows of brand name stores and set buildings on fire", police officers wait for the demonstration to be held, and only then do they begin to make arrests and detain people, "since citizens have the right to protest."
Update same day, 8:46 pm: An earlier version of this article translated Edgar Vardanyan's remarks as the "right to revolt"; however, the word "protest" more accurately reflects the original statement.