Շանթ Հարությունյանի զննման արդյունքների մասին հարցի վրա նախարարի պատասխանների լիմիտը սպառվեց
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը չի այցելել Շանթ Հարությունյանին և նոյեմբերի 5-ին բերման ենթարկված այլ քաղաքացիներին: Այս մասին նախարարն ասել է՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ արդյոք Հարությունյանի նկատմամբ բռնություններ եղել են և շարունակվում են:
Լրագրողներից մեկն ասել է, որ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը կասկածներ ունի, որ Շանթ Հարությունյանին ոչ միայն ծեծել են, այլև այժմ էլ շարունակում են նրա նկատմամբ բռնություն կիրառել:
«Հին հույներն ասում էին՝ ես ամեն ինչի վրա կասկածում եմ: Եթե մարդ կասկածամիտ է, կարող է կասկածել: Մենք ունենք հստակ ընթացակարգեր: Կա բողոքարկման մեխանիզմ: Կա գերատեսչական տարբերություն: Այնպես չի, որ ես վերահսկում եմ ՁՎՊ-ները: Ըստ Փաշինյանի հայտարարության՝ այդ ամեն ինչը տեղի է ունեցել ոչ թե ՔԿՀ-ում, այլ ՁՊՎ-ում»,- ասել է Հրայր Թովմասյանը:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած մարդ, ով բերվում է ՔԿՀ, ենթարկվում է բուժզննման, և կազմվում է արձանագրություն: Ցանկացած բռնության հետք, քերծվածք անգամ արձանագրվում է: Մեր հարցին՝ որտեղ կարելի է ծանոթանալ Շանթ Հարությունյանի մասով կատարված զննության արդյունքներին, Հրայր Թովմասյանը չի պատասխանել՝ ասելով, որ ինքը խոստացել էր 4 հարցի պատասխանել, սակայն պատասխանել է 7 հարցի, և որ այլևս հարցերին չի անդրադառնա:
Հիշեցնենք, Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 6-ին Երևանի Ձերբակալվածների պահման վայրում տեսակցել էր Մաշտոցի պողոտայի իրադարձությունների հետևանքով ձերբակալվածներին, որից հետո հայտարարել էր, որ Շանթ Հարությունյանն իրեն ասել է, որ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը և ՀՀ ոստիանության պետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը իր նկատմամբ բռնություններ են կիրառել:
Փաշինյանը դիմել էր Հատուկ քննչական ծառայության պետ Վահրամ Շահինյանին՝ պահանջելով, որպեսզի Շանթ Հարությունյանի հայտարարությունների հիման վրա ՀՔԾ-ն քննություն սկսի:
Շանթ Հարությունյանին այցելած Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասնեյակի ղեկավար, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի անդամ Արթուր Սաքունցը երեկ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ևս վկայել է, որ Շանթ Հարությունյանի ձեռքերին եղել են բռնության հետքեր:
Արթուր Սաքունցն ասել է, որ հանդիպումից հետո իր համար միանշանակ է, որ ոստիկանապետը հարվածել է Շանթ Հարությունյանին: Նույնը արել են նաև ոստիկանապետի շրջապատի մարդկանցից մի քանիսը, և, ըստ իրավապաշտպանի, Վլադիմիր Գասպարյանի նկատմամբ պետք է քրեական հետապնդում սկսվի:

Justice Minister Avoids Responding to Allegations of Police Violence
Asked by reporters today whether Shant Harutyunyan was subjected to violence, RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said he visited Harutyunyan and others who were detained in clashes with police earlier this month.
One of the reporters remarked that MP Nikol Pashinyan suspects that Harutyunyan was not only beaten, but also that the violence against him continues.
"The ancient Greeks used to say: I doubt everything. If someone is suspicious, he can doubt. We have clear procedures. There is a mechanism for appeal It's not like I control the detention centers. According to Pashinyan's statement, all that took place not in the penitentiary but in the detention center," said the minister.
According to him, anyone taken to a penitentiary undergoes a medical examination and records are drawn up. Any trace of violence, even a scratch is recorded. Asked by Epress.am where can one obtain the results of Shant Harutyunyan's medical examination, the justice minister didn't respond, saying he promised to answer four questions, yet he's answered seven already and will not take anymore questions.
Recall, on Nov. 6, Pashinyan went to the Yerevan detention center and met with anti-government demonstrators who were arrested after clashes with riot police on Nov. 5 in central Yerevan. Harutyunyan told the opposition MP that the police chief and deputy police chief personally used violence against him.
Pashinyan contacted Chief of Special Investigative Service (SIS) Vahram Shahinyan, asking the SIS to launch an investigation into the allegations.
Head of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office Artur Sakunts, who also paid a visit to Shant Harutyunyan, in an interview with RFE/RL's Armenian service, said there were traces of violence on Harutyunyan's hands and there is no doubt that the veteran political activist was subjected to violence while in police custody.