Խաբված բնակիչները 40 հոգով մտել են բանկ՝ պահանջելու իրենց բնակարանները
Դավիթաշենի 2-րդ թաղամասում «Տոնուս» ՍՊԸ-ի կառուցած շենքում բնակարաններ գնած քաղաքացիներն այսօր՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, մոտ 40 հոգով մտել են «Արցախբանկի» Սայաթ Նովա փողոցում գտնվող մասնաճյուղ` պահանջելով, որ իրենցից գումար գանձվի պայմանագրում նշված գումարի չափով, այլ ոչ թե բանկի ավելացրած գումարով:
Բանկի աշխատողները փորձել են դուրս հրավիրել բնակիչներին, սակայն վերջիններս պնդել են, որ չեն հեռանալու, մինչև իրենց չընդունեն:
Բնակիչներից մի քանիսի հետ զրուցել է մասնաճյուղի կառավարիչը, սակայն, նրանց խոսքով, զրույցը ոչ մի արդյունք չի տվել և իրենք շարունակելու են իրենց բողոքը:
«Փափուկ բարձ դրեց մեր գլխի տակ: Շատ հանգիստ տոնով ասեց, որ իրենք ոչինչ չեն կարող անել: Բայց մենք ամեն օր գալու ենք, խափանելու ենք բանկի աշխատանքը, մինչև մեր խնդիրը լուծվի», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է բողոքող բնակիչներից տիկին Էմման:
Հիշեցնենք, որ 155 բնակարանատերը «Տոնուս»-ի հետ պայմանագրեր են կապել 2006 թվականի հոկտեմբերից: Համաձայն պայմանագրի՝ «Տոնուսը» պետք է 2008 թվականին ավարտին հասցներ Փափազյան 118/1 և Դավիթաշեն համայնքի 2-րդ թաղամասում կառուցող շենքերի շինարարությունը և բնակարանները հանձներ բնակիչներին, սակայն մինչ օրս չի կատարել իր պարտավորությունները:
Խնդրի շուրջ Epress.am-ն ավելի վաղ զրուցել էր «Արցախբանկ»-ի փաստաբան Գևորգ Չաքմիշյանի հետ, ով նշել է, որ նախնական պայմանագիր ունեցողները բնակարանատերեր չեն, քանի որ նրանք ունեն միայն առքուվաճառքի նախնական պայմանագրեր, որոշները՝ նույնիսկ նոտարական վավերացման փաստաթղթեր չունեն:
Միևնույն ժամանակ, փաստաբանը նկատել էր, որ «Արցախբանկը» չի ժխտում, որ մարդիկ վճարել են «Տոնուս» ընկերությանը, սակայն դա բանկին այնքան էլ չի վերաբերում:
««Տոնուս» ընկերությունը մեզ մոտ շենքերը գրավ է դրել և վարկ վերցրել: Ընկերության սնանկացումը չի կարելի արհեստական համարել, քանի որ հենց իրենք են դիմել սնանկ համարվելու համար և ճանաչվել են, քանի որ իրենց պարտավորությունները գերազանցել են ունեցած ակտիվները»,- ասել էր Գևորգ Չաքմիշյանը:

Обманутые граждане ворвались в ереванский банк и представили свои требования
Порядка 40 граждан, купивших квартиры в построенном ООО «Тонус» здании в ереванском районе Давидашен, прибыли в один из филиалов «Арцахбанка» с требованием взимать с них деньги в размере отмеченной в договоре суммы, а не добавленной банком.
Сотрудники банка пытались вывести граждан, но безуспешно.
Некоторые владельцы квартир побеседовали с управляющим филиала, правда, по их словам, беседа не дала результата, и они будут продолжать протестовать. «Очень спокойно сообщил, что они ничего не могут сделать. Но мы будем приходить каждый день, будем мешать работе банка до тех пор, пока вопрос не решится», - в беседе с Epress.am заявила одна из протестующих женщин.
Договоры с компанией 155 владельцев квартир заключили в октябре 2006 года. В них говорится, что к 2008 году «Тонус» должен был завершить строительство зданий на улице Папазяна 118/1 и во втором квартале района Давидашен и предоставить квартиры владельцам, однако компания до сих пор не выполнила своих обязательств.
Ранее корреспондент Epress.am побеседовал с адвокатом «Арцахбанка» Геворгом Чакмишяном, по словам которого, владеющие предварительным договором не являются владельцами квартир, так как это только предварительные договоры купли продажи, у некоторых из них документы даже не заверены нотариально.
В то же время, отметил адвокат, «Арцахбанк» не отрицает, что люди заплатили компании «Тонус», однако банка это не касается.
«Компания заложила у нас здания и взяла кредит. Банкротство «Тонуса» нельзя считать искусственным, так как они сами обратились за признанием себя банкротом и были признаны таковым, потому что их обязательства превысили имеющиеся активы», – сообщил Чакмишян.