Խաբված բնակիչները 40 հոգով մտել են բանկ՝ պահանջելու իրենց բնակարանները
Դավիթաշենի 2-րդ թաղամասում «Տոնուս» ՍՊԸ-ի կառուցած շենքում բնակարաններ գնած քաղաքացիներն այսօր՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, մոտ 40 հոգով մտել են «Արցախբանկի» Սայաթ Նովա փողոցում գտնվող մասնաճյուղ` պահանջելով, որ իրենցից գումար գանձվի պայմանագրում նշված գումարի չափով, այլ ոչ թե բանկի ավելացրած գումարով:
Բանկի աշխատողները փորձել են դուրս հրավիրել բնակիչներին, սակայն վերջիններս պնդել են, որ չեն հեռանալու, մինչև իրենց չընդունեն:
Բնակիչներից մի քանիսի հետ զրուցել է մասնաճյուղի կառավարիչը, սակայն, նրանց խոսքով, զրույցը ոչ մի արդյունք չի տվել և իրենք շարունակելու են իրենց բողոքը:
«Փափուկ բարձ դրեց մեր գլխի տակ: Շատ հանգիստ տոնով ասեց, որ իրենք ոչինչ չեն կարող անել: Բայց մենք ամեն օր գալու ենք, խափանելու ենք բանկի աշխատանքը, մինչև մեր խնդիրը լուծվի», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է բողոքող բնակիչներից տիկին Էմման:
Հիշեցնենք, որ 155 բնակարանատերը «Տոնուս»-ի հետ պայմանագրեր են կապել 2006 թվականի հոկտեմբերից: Համաձայն պայմանագրի՝ «Տոնուսը» պետք է 2008 թվականին ավարտին հասցներ Փափազյան 118/1 և Դավիթաշեն համայնքի 2-րդ թաղամասում կառուցող շենքերի շինարարությունը և բնակարանները հանձներ բնակիչներին, սակայն մինչ օրս չի կատարել իր պարտավորությունները:
Խնդրի շուրջ Epress.am-ն ավելի վաղ զրուցել էր «Արցախբանկ»-ի փաստաբան Գևորգ Չաքմիշյանի հետ, ով նշել է, որ նախնական պայմանագիր ունեցողները բնակարանատերեր չեն, քանի որ նրանք ունեն միայն առքուվաճառքի նախնական պայմանագրեր, որոշները՝ նույնիսկ նոտարական վավերացման փաստաթղթեր չունեն:
Միևնույն ժամանակ, փաստաբանը նկատել էր, որ «Արցախբանկը» չի ժխտում, որ մարդիկ վճարել են «Տոնուս» ընկերությանը, սակայն դա բանկին այնքան էլ չի վերաբերում:
««Տոնուս» ընկերությունը մեզ մոտ շենքերը գրավ է դրել և վարկ վերցրել: Ընկերության սնանկացումը չի կարելի արհեստական համարել, քանի որ հենց իրենք են դիմել սնանկ համարվելու համար և ճանաչվել են, քանի որ իրենց պարտավորությունները գերազանցել են ունեցած ակտիվները»,- ասել էր Գևորգ Չաքմիշյանը:

About 40 people who purchased apartments in newly built buildings in the Yerevan district of Davtashen at around 12 pm today went to the Artsakhbank on Sayat Nova Ave., asking that the money collected from them be the amount noted in their contracts and not the amount added by the bank.
Bank employees attempted to ask the homeowners to step outside, but they insisted they won't leave until their concerns are addressed.
A few of the homeowners spoke with the branch manager, but they claim the conversation didn't produce any results and they will continue to complain. "He put a soft pillow beneath our heads. In a very calm tone he said there's nothing they can do. But we will come every day, disrupt the work of the bank, until our issue is resolved," one of the homeowners, Mrs. Emma, told Epress.am.
In total, 155 homeowners have signed contracts with the developer, Tonus LLC, in October 2006. According to the contracts, Tonus was to have completed construction of the buildings at 118/1 Papazyan Street and those built in the 2nd quarter of the Davtashen district by 2008 and hand over the apartments, but the company has not fulfilled its obligations.
Earlier, Epress.am spoke with Artsakhbank's lawyer, Gevorg Chakmishyan, who had said that those having preliminary contracts are not, in fact, homeowners, as they have only a preliminary sale and purchase agreement — some don't even have documents that are notarized.
At the same time, the attorney noted that Artsakhbank doesn't deny that people paid Tonus LLC, but that doesn't concern the bank.
"Tonus placed the buildings as collateral and took out a loan with us. The company's bankruptcy cannot be considered artificial, since they [company owners] themselves filed for bankruptcy, which was recognized, since their commitments exceeded their available assets," said the attorney.