Շանթ Հարությունյանին հոգեբուժարան կտեղափոխեն մի քանի օրից
Կենտրոն եւ Նորք- Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը դռնփակ դատական նիստում որոշեց բավարարել քննիչ Տոնոյանի միջնորդությունը և նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի նկատմամբ կիրառել դատահոգեբուժական փորձաքննություն՝ նրան տեղափոխելով «Նուբարաշեն» հոգեբուժարան՝ երկու ամիս ժամանակով:
Ինչպես հայտնում է aravot.am-ը, Հարությունյանի պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանն ասել է, որ սովորաբար դատահոգեբուժական փորձաքննության համար նախատեսվում է 21-24 օր:
Դատավոր Արշակ Վարդանյանը հրապարակել է որոշման եզրափակիչ մասը: Շանթ Հարությունյանը, ըստ պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանի, առարկել է քննիչի միջնորդության դեմ՝ ասելով, որ ինքը հոգեկան հիվանդ չէ: «Առավոտի» թղթակցի հարցին, թե ի վերջո քննիչը միջնորդության հիմքում ի՞նչ է դրել, Պետրոսյանն ասել է, որ 2009 թվականին առկա է եղել փորձագիտական եզրակացություն, համաձայն որի, ճիշտ է, Շանթ Հարությունյանը չի տառապել հոգեկան հիվանդությամբ, սակայն մեղսագրվող արարքի նկատմամբ դատարանը նրան ճանաչել է անմեղսունակ: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո ձերբակալված Շանթ Հարությունյանը մեղադրվում էր զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու հոդվածով:
Այն հարցին, թե ինչպիսի՞ն էր Հարությունյանի առողջական վիճակն այսօր, դատարանում, պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը հայտնել է, որ վիճակը կայուն էր: Արդյոք նրա վրա բռնության հետքեր կայի՞ն կամ նրա նկատմամբ բռնություններ կիրառվե՞լ են նախաքննության փուլում, պաշտպանը նշել է, որ Շանթը չի ցանկացել պատմել այդ մասին՝ հայտնելով, որ այդ մասին կխոսի շուտով: Շանթ Հարությունյանը ցուցմունք դեռ չի տվել:
Պաշտպանը նշել է նաև, որ Հարությունյանը դեռևս կտեղափոխվի «Երևան -կենտրոն» ՔԿՀ, իսկ հոգեբուժարան նրան կտանեն մի քանի օրից:

Political Activist Shant Harutyunyan to be Transferred to Psychiatric Clinic
The Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts at a closed-door session today decided to grant investigator Tonyan's requrest to move political activist Shant Harutyunyan (pictured), arrested on Nov 5, to the Nubarashen psychiatric clinic to undergo psychological assessment for two months.
Harutyunyan's attorney, Inesa Petrosyan, said usually a psychological assessment lasts 21 to 24 days, reported Aravot.am.
Judge Artak Vardanyan made public the concluding part of his decision. According to Harutyunyan's attorney, her client objected, saying he is not mentally ill. Asked by Aravot's correspondent what was the basis of the investigator's request, Harutyunyan's attorney said an expert opinion in 2009 concluded that though Harutyunyan was not suffering from mental illness, the court ruled him insane and therefore, not responsible for the deed committed. Recall, Shant Harutyunyan was arrested after the events of Mar. 1–2, 2008, and accused of organizing mass riots.
Asked about the condition of Harutyunyan's health in court today, his attorney said that it was stable. Were there signs of violence on him or was he subjected to violence during the investigation, the attorney, Inesa Petrosyan was asked, to which she answered that Shant didn't want to talk about that, saying it will soon be discussed. Harutyunyan has not yet testified.
Petrosyan mentioned as well that her client will likely spend a few days in Yerevan Kentron penitentiary before being taken to the psychiatric clinic.
Recall, on November 5, Harutyunyan and a group of his supporters (some of whom were wearing Guy Fawkes' masks) declared the start of a "revolution," intending to march to the presidential palace. Ahead of the march, Harutyunyan said they don't want any bloodshed, but they have long, wooden rods and petrol bombs and they will fight back if they are provoked. The march ended before it began with dozens of protestors arrested. Police say activists threw what turned out to be magnesium flash bombs, injuring officers, while activists say there were plainclothes officers("provocateurs") among them who instigated the clashes with riot police. In the end, of the 38 activists detained, 20 were formally charged, among them Harutyunyan.