Եվրախորհրդարանի նախագահը հիասթափված է Հայաստանի և Ուկրաինայի որոշումից
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը շնորհավորել է Վրաստանին ու Մոլդովային ու իր հիասթափությունն արտահայտել Հայաստանի և Ուկրաինայի՝ ասոցացումից հրաժարվելու որոշման վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է Եվրախորհրդարանի մամուլի ծառայությունը:
«Արևելյան գործընկերությունը կարևոր նախագիծ է, որը մոտեցնում է ԵՄ-ին իր արևելյան հարևաններին՝ հանուն իրենց ժողովուրդների»,- հայտարարել է Շուլցը: Նրա խոսքով՝ վիլնյուսյան գագաթաժողովն «այդ գործընթացում կարևոր քայլ է»:
«Ես շնորհավորում եմ Մոլդովային ու Վրաստանին՝ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր նախաստորագրելու որոշման կապակցությամբ: Ես, սակայն, խորապես հիասթափված եմ, որ Ուկրաինան ու Հայաստանը հրաժարվել են գագաթաժողովի ժամանակ ասոցացման մասին համաձայնագիր ստորագրելու մտադրությունից: Հատկապես ցավալի է, որ այդ երկրների որոշումն ընդունվել է արտաքին ճնշման տակ: Մենք պետք է հստակ ու բարձրաձայն հայտարարենք, որ Ռուսաստանի տնտեսական ու քաղաքական ճնշումը մեր հարևանների նկատմամբ ուղղակի անընդունելի է»,- հայտարարել է Շուլցը:
ԵԽ նախագահը նաև նշել է, որ «ԵՄ- ի հետ ասոցացման դռները բաց են մնում», ու Եվրոպան երբեք չի մերժի տարածաշրջանի ժողովուրդների «եվրոպական հույսերը»:

Армения и Украина разочаровали президента Европарламента
Президент Европарламента Мартин Шульц поздравил Грузию и Молдову и выразил разочарование отказом от Соглашения об ассоциации Украины и Армении. Об этом сообщается в пресс-релизе на сайте Европарламента.
"Восточное партнерство - это важный проект, который сближает ЕС и его восточных соседей ради блага их граждан", - считает Шульц. По его мнению, саммит в Вильнюсе является "важным шагом в данном процессе".
"Я поздравляю Молдову и Грузию с запланированным парафированием Соглашения об ассоциации с ЕС. Однако я глубоко разочарован, что Украина и Армения отказались от планов подписать Соглашение об ассоциации на саммите. Особенно обидно, что решение этих стран пересмотреть их выбор было принято под внешним давлением. Мы должны заявить четко и громко, что экономическое и политическое давление России против наших соседей просто неприемлемо", - заявил Шульц. Напоследок президент ЕП отметил, что "двери ассоциации с ЕС остаются открытыми" и Европа никогда не откажет народам региона в их "европейских надеждах".