Գասպարին համարում է, որ ՄԻ պաշտպանը ոստիկանության խորհրդատու է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին այսուհետև ընկալելու է որպես ոստիկանության ավագ խորհրդատու և ըստ այդմ որոշելու է՝ որ հարցով դիմել, որ հարցով չդիմել:
Այս մասին այսօր Գասպարին ասել է Epress.am-ի հետ զրույցում։ Ակտիվիստը երեկվանից Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի մոտ մեկօրյա հացադուլ է հայտարարել: Oգոստոսի 23-ին քաղաքապետարանի մոտից ակտիվիստին բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին և առանց որևէ փաստաթղթի ներկայացման մի քանի ժամ անց ազատ արձակել։ Գասպարին դիմել էր ՄԻՊ-ին և իրազեկել տեղի ունեցածի մասին։ Նա խնդրել էր պարզաբանել, թե ինչու իրեն փաստաթղթեր չեն ներկայացվել:
Ակտիվիստը պաշտպանին դիմել էր նաև օգոստոսի 24-ին՝ խնդրելով հաստատել, որ ինքն իրոք եղել է ոստիկանական բաժնում, և ՄԻՊ-ը տեղյակ է այդ մասին։ Որևէ պատասխան չստանալով՝ Գասպարին ևս 3 դիմում-նամակ էր ուղարկել գրասենյակ:
Այսօր Գասպարին նույն պահանջը ներկայացրել է գրասենյակի աշխատակիցներին և խնդրել է բացատրություն տալ՝ ինչո՞ւ պաշտպանի գրասենյակն այդ պահին չի արձագանքել կատարվածին։ Գրասենյակի ներկայացուցիչը պնդել է, թե ՄԻՊ-ը դիմումներին պատասխանում է միայն ուսումնասիրություններ կատարելուց հետո:
ՄԻՊ-ի աշխատակիցներից մեկը մեջբերել է ոստիկանության որոշումը, համաձայն որի` բաժնում Գասպարիին արձանագրություն են ներկայացրել, որը նա հրաժարվել է ստորագրել:
«Ներողություն, նույն պահին մարդուն խոշտանգում են, իսկ դուք ասում եք, թե 3 ամիս հետո պատասխանել եք: Ուզում եմ պարզել՝ դուք ինձ այդ պահին ասե՞լ եք, որ ոստիկանությունն ինձ արձանագրություններ է տվել, որոնք ես իբրև թե հրաժարվել եմ ստորագրել: Հաստատեք կամ հերքեք, ինձ ոստիկանության որոշումը պետք չէ ներկայացնել: 3 ամիս անց ես ինչպե՞ս կարող եմ ապացուցել, որ ինձ փաստաթղթեր չեն ներկայացվել: Այդ դեպքում ինչո՞ւ եմ կապվել արագ արձագանքման խմբի հետ՝ միայն նրա համար, որ այդ պահին փաստը ֆիքսվի, իսկ դուք զլացել եք արձանագրել մարդու իրավունքի խախտումը», - ՄԻՊ-ի աշխատակցին ասել է Գասպարին:
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությանը ավելի շատ վստահող ՄԻՊ-ը հրաժարվում է ներկայացնել հանցագործության փաստը, որից ինքը տեղյակ է:
«Արդյո՞ք 3 ամիսը բավարար չէ ՄԻՊ-ին՝ պատասխանել մի հարցի, որը ոչ մի այլ պետական մարմնից կախված չէ: Այլևս ի՞նչ ակնկալիք կարելի է ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանից», - եզրափակել է Գասպարին:

Activist Vardges Gaspari henceforth will regard Human Rights Defender Karen Andreasyan as a senior advisor to the police and decide accordingly which questions he will raise and which he won't, he declared in conversation with Epress.am today.
On Thursday, Gaspari declared a one-day hunger strike at the Human Rights Defender's Office. Earlier, Gaspari had contacted the office, informing staff of an incident on Aug. 23 whereby he was picked up by police outside city hall and detained for several hours. He wanted to know from the Ombudsman's Office why he was detained without proper documentation.
The activist also contacted the Human Rights Defender on Aug. 24, asking him to confirm that he was, indeed, at the police station and the Ombdusman is aware of this. Not receiving any answers, Gaspari sent an additional three written appeals to the office.
Today Gaspari presented the same demand to the staff, asking for an explanation as to why the Human Rights Defender's Office didn't respond to the incident in a timely manner. A representative of the office said that appeals are responded to only after the case has been studied.
Another employee cited the police saying that at the police station Gaspari was presented with a written protocol which he refused to sign.
"Excuse me, at the same time that a person is being tortured, you are saying that you responded after 3 months. I want to confirm: did you tell me at that time that the police gave me protocols which I allegedly refused to sign? Confirm or deny it — you don't have to show me the police decision. How can I prove 3 months later that they didn't present me with any documents? In that case, why did I contact the rapid response team — just for the sake of recording the fact? While you failed to taken note of the breach of human rights," Gaspari said to the Ombudsman staff.
According to him, the Human Rights Defender is refusing to present to him the fact of the crime of which he is aware. "Isn't 3 months enough time for the Human Rights Defender to answer a question that doesn't depend on any other state agency? What else can I expect from the human rights defender?", he said, implying that he has no other expectations from this office.