Գասպարին համարում է, որ ՄԻ պաշտպանը ոստիկանության խորհրդատու է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին այսուհետև ընկալելու է որպես ոստիկանության ավագ խորհրդատու և ըստ այդմ որոշելու է՝ որ հարցով դիմել, որ հարցով չդիմել:
Այս մասին այսօր Գասպարին ասել է Epress.am-ի հետ զրույցում։ Ակտիվիստը երեկվանից Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի մոտ մեկօրյա հացադուլ է հայտարարել: Oգոստոսի 23-ին քաղաքապետարանի մոտից ակտիվիստին բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին և առանց որևէ փաստաթղթի ներկայացման մի քանի ժամ անց ազատ արձակել։ Գասպարին դիմել էր ՄԻՊ-ին և իրազեկել տեղի ունեցածի մասին։ Նա խնդրել էր պարզաբանել, թե ինչու իրեն փաստաթղթեր չեն ներկայացվել:
Ակտիվիստը պաշտպանին դիմել էր նաև օգոստոսի 24-ին՝ խնդրելով հաստատել, որ ինքն իրոք եղել է ոստիկանական բաժնում, և ՄԻՊ-ը տեղյակ է այդ մասին։ Որևէ պատասխան չստանալով՝ Գասպարին ևս 3 դիմում-նամակ էր ուղարկել գրասենյակ:
Այսօր Գասպարին նույն պահանջը ներկայացրել է գրասենյակի աշխատակիցներին և խնդրել է բացատրություն տալ՝ ինչո՞ւ պաշտպանի գրասենյակն այդ պահին չի արձագանքել կատարվածին։ Գրասենյակի ներկայացուցիչը պնդել է, թե ՄԻՊ-ը դիմումներին պատասխանում է միայն ուսումնասիրություններ կատարելուց հետո:
ՄԻՊ-ի աշխատակիցներից մեկը մեջբերել է ոստիկանության որոշումը, համաձայն որի` բաժնում Գասպարիին արձանագրություն են ներկայացրել, որը նա հրաժարվել է ստորագրել:
«Ներողություն, նույն պահին մարդուն խոշտանգում են, իսկ դուք ասում եք, թե 3 ամիս հետո պատասխանել եք: Ուզում եմ պարզել՝ դուք ինձ այդ պահին ասե՞լ եք, որ ոստիկանությունն ինձ արձանագրություններ է տվել, որոնք ես իբրև թե հրաժարվել եմ ստորագրել: Հաստատեք կամ հերքեք, ինձ ոստիկանության որոշումը պետք չէ ներկայացնել: 3 ամիս անց ես ինչպե՞ս կարող եմ ապացուցել, որ ինձ փաստաթղթեր չեն ներկայացվել: Այդ դեպքում ինչո՞ւ եմ կապվել արագ արձագանքման խմբի հետ՝ միայն նրա համար, որ այդ պահին փաստը ֆիքսվի, իսկ դուք զլացել եք արձանագրել մարդու իրավունքի խախտումը», - ՄԻՊ-ի աշխատակցին ասել է Գասպարին:
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությանը ավելի շատ վստահող ՄԻՊ-ը հրաժարվում է ներկայացնել հանցագործության փաստը, որից ինքը տեղյակ է:
«Արդյո՞ք 3 ամիսը բավարար չէ ՄԻՊ-ին՝ պատասխանել մի հարցի, որը ոչ մի այլ պետական մարմնից կախված չէ: Այլևս ի՞նչ ակնկալիք կարելի է ունենալ մարդու իրավունքների պաշտպանից», - եզրափակել է Գասպարին:

Армянский активист считает Омбудсмена старшим советником полиции
Отныне гражданский активист Вардгес Гаспари воспринимает Омбудсмена Армении Карена Андреасяна как старшего советника полиции и решать, по каким вопросам к нему стоит обращаться, он намерен, исходя из этого.
28 ноября активит объявил суточную голодовку перед офисом Защитника прав человека. Он требует, чтобы офис Защитника прав человека опубликовал известную ему информацию о его задержании 23 августа и приводе в отделение полиции общины Кентрон. «Я был задержан без наличия соответствующих документов», - заявил Гаспари.
24 августа активист обратился к Омбудсмену с просьбой подтвердить, что он, действительно, находился в отделении и что Андреасяну об этом известно. Не получив ответа, Гаспари отправил в офис 3 заявления.
29 ноября активист снова представил свое требование сотрудникам офиса и попросил объяснить, почему они своевременно не отреагировали на случившееся. Представитель офиса, в свою очередь, отметил, что Омбудсмен отвечает на заявления только после проведения расследований.
Другой сотрудник процитировал решение полиции, согласно которому, в отделении Гаспари представили протокол, подписать который он отказался.
«Извините, значит, в отношении человека применяют насилие, а вы говорите, что ответили по прошествии 3 месяцев. Я хочу выяснить, говорили ли вы мне в день задержания, что полиция дала мне подписать протоколы, которые я отказался подписывать. Подтвердите или дайте опровержение, не надо представлять мне решение полиции. Как я могу доказать спустя 3 месяца, что мне не представили документы? Почему, в таком случае, я связался с Группой быстрого реагирования? Только ради того, чтобы факт был зафиксирован, а вы поленились зафиксировать нарушение прав человека», - заявил Вардгес Гаспари.
По словам активиста, Омбудсмен отказывается представлять известный ему факт о преступлении. «Разве 3 месяца не достаточный срок для Защитника прав человека, чтобы ответить на вопрос, который не имеет отношения ни к какому другому госоргану? Какие теперь надежды можно связывать с Защитником прав человека?», - заключил активист.