Պուտինը Հայաստան է գալիս․ նախագահականի մոտից հեռացրեցին բողոքող ընտանիքին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Էջմիածնում բնակվող Խուդոյանների ընտանիքը, որը նոյեմբերի 28-ից բողոքի ակցիա է անցկացնում նախագահականի դիմացի մայթին, այսօր ուժով հեռացվել է ակցիայի վայրից։ 06։15-ի սահմաններում 15 քաղաքացիական հագուստով անձինք մոտեցել են Աշոտ Խուդոյանին, Հեղինե Մակարյանին և նրանց 4 երեխաներին ու, մտցնելով մեքենաները, հեռացրել են։ Անհայտ անձինք տարել են ամուսիններին և 3 մանկահասակ աղջիկներին, բայց չեն նկատել, որ ակցիայի վայրում է նաև էջմիածինցի զույգի 8 ամսական որդին։
Ակցիայի վայրում գտնվող Էմմա Սահակյանը, ով 1,5 տարի նստացույց է անում նախագահականի մոտ, պատմել է, թե ինչպես էին հեռացնում ընտանիքին։
Հետագայում նույն անձինք վերադարձել են ու փորձել են վերցրել նաև երեխային։ Ակցիայի վայրում գտնվող քաղաքացի Լալա Ասլիկյանը քաղաքացիական հագուստով անձից պահանջել է ներկայանալ, սակայն նա հեռացել է։ Դիմացի մայթին հերթապահող ոստիկանները հրաժարվել են միջամտել։ Քիչ անց Էմմա Սահակյանին է զանգահարել Հեղինե Մակարյանը և խնդրել է փոխանցել երեխային կրկին ակցիայի վայր եկած մարդկանց։
Այն մասին, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը ընտանիքին հեռացնելու են բողոքի ակցիայի վայրից, Խուդոյաններին զգուշացրել էին դեռևս շաբաթ օրը։
Ներկայացված տեսանյութում օգտագործվել են նաև շաբաթ օրը քաղաքացի Լալա Ասլիկյանի կողմից նկարահանված կադրերը, որտեղ Խուդոյանը պատմում է, թե ինչպես են իրենց սպառնացել հեռացնել նախագահականից, ինչպես նաև Ասլիկյանի կողմից այսօր առավոտյան նկարահանված տեսանյութը։
Ավելի ուշ Epress.am-ը հեռախոսով զրուցել է Հեղինե Մակարյանի հետ, ով ասել է, որ ընտանիքին տարել են Էջմիածնի իրենց տուն, ոստիկաններով շրջափակել են և թույլ չեն տալիս դուրս գալ։
Նշենք, որ ավելի ուշ ոստիկանները մոտեցել են նաև Էմմա Սահակյանին և իրենց հետ տարել կնոջ իրերի մի մասը։

В Армению едет Путин. Окрестности президентского дворца «расчищают»
Проживающую в Эчмиадзине семью Худоянов, начавшую 28 ноября очередную сидячую забастовку перед резиденцией президента Армении, утром 2 декабря силой устранили с места проведения акции. Около 6 часов утра порядка 15 человек в гражданском подошли к супругам Худоянам и их несовершеннолетним детям, запихнули в автомобиль и увезли. Неизвестные не заметили, что на месте, помимо 3 дочерей Худоянов, находится их 8-месячный сын.
Эмма Саакян, которая пикетирует офис Сержа Саргсяна уже 1.5 года, рассказала, как увозили семью.
Позже неизвестные в гражданской одежде вернулись и попытались забрать малыша. Находящуюся здесь же гражданку Лалу Асликян потребовали представиться, однако она ушла, не сделав этого. Проводящие службу на противоположной стороне улицы стражи правопорядка отказались вмешиваться. Позже Эмме Саакян позвонила жена Ашота Худояна Эгине Макарян и попросила передать ребенка пришедшим за ним неизвестным людям.
О том, что в день визита президента РФ Владимира Путина семью устранят с места проведения акции, Худоянам сообщили еще в субботу.
В представленном видеоматериале использованы кадры, снятые гражданкой Асликян в субботу. На них Худоян рассказывает, как им угрожали устранением с противоположной офису президента стороны улицы, а также материал, снятый Асликян утром 2 декабря.
Позднее корреспондент Epress.am связался по телефону с Эгине Макарян. Женщина сообщила, что семью увезли домой, в Эчмиадзин, дом окружили полицейские и не разрешают им выходить.
Напомним, что на положение 10:00 также сообщалось о задержании гражданских активистов Бабкена Тер-Григоряна, Зары Ованисян, Артура Петросяна и Оли Азатян.