Պուտինը Հայաստան է գալիս․ նախագահականի մոտից հեռացրեցին բողոքող ընտանիքին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Էջմիածնում բնակվող Խուդոյանների ընտանիքը, որը նոյեմբերի 28-ից բողոքի ակցիա է անցկացնում նախագահականի դիմացի մայթին, այսօր ուժով հեռացվել է ակցիայի վայրից։ 06։15-ի սահմաններում 15 քաղաքացիական հագուստով անձինք մոտեցել են Աշոտ Խուդոյանին, Հեղինե Մակարյանին և նրանց 4 երեխաներին ու, մտցնելով մեքենաները, հեռացրել են։ Անհայտ անձինք տարել են ամուսիններին և 3 մանկահասակ աղջիկներին, բայց չեն նկատել, որ ակցիայի վայրում է նաև էջմիածինցի զույգի 8 ամսական որդին։
Ակցիայի վայրում գտնվող Էմմա Սահակյանը, ով 1,5 տարի նստացույց է անում նախագահականի մոտ, պատմել է, թե ինչպես էին հեռացնում ընտանիքին։
Հետագայում նույն անձինք վերադարձել են ու փորձել են վերցրել նաև երեխային։ Ակցիայի վայրում գտնվող քաղաքացի Լալա Ասլիկյանը քաղաքացիական հագուստով անձից պահանջել է ներկայանալ, սակայն նա հեռացել է։ Դիմացի մայթին հերթապահող ոստիկանները հրաժարվել են միջամտել։ Քիչ անց Էմմա Սահակյանին է զանգահարել Հեղինե Մակարյանը և խնդրել է փոխանցել երեխային կրկին ակցիայի վայր եկած մարդկանց։
Այն մասին, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը ընտանիքին հեռացնելու են բողոքի ակցիայի վայրից, Խուդոյաններին զգուշացրել էին դեռևս շաբաթ օրը։
Ներկայացված տեսանյութում օգտագործվել են նաև շաբաթ օրը քաղաքացի Լալա Ասլիկյանի կողմից նկարահանված կադրերը, որտեղ Խուդոյանը պատմում է, թե ինչպես են իրենց սպառնացել հեռացնել նախագահականից, ինչպես նաև Ասլիկյանի կողմից այսօր առավոտյան նկարահանված տեսանյութը։
Ավելի ուշ Epress.am-ը հեռախոսով զրուցել է Հեղինե Մակարյանի հետ, ով ասել է, որ ընտանիքին տարել են Էջմիածնի իրենց տուն, ոստիկաններով շրջափակել են և թույլ չեն տալիս դուրս գալ։
Նշենք, որ ավելի ուշ ոստիկանները մոտեցել են նաև Էմմա Սահակյանին և իրենց հետ տարել կնոջ իրերի մի մասը։

An Etchmiadzin family who has been protesting outside the presidential palace in Yerevan since Nov. 28 was today forcibly removed from the street. At around 6:15 am today, 15 men in civilian clothes approached Ashot Khudoyan, Heghine Makaryan and their 4 children, shoved them into a vehicle and drove off. Unidentified men picked up the couple and their three daughters but didn't notice the couple's 8-month-old son.
Emma Sahakyan, who has been protesting outside the president's residence for 1.5 years, described how the family was taken away.
Later, the same individuals returned and attempted to take the baby. Lala Aslikyan, another activist on the scene, asked the individuals to identify themselves, but they left without doing so. Police officers on duty outside the presidential palace on the opposite side of the street refused to intervene. Later, the child's mother, Heghine Makaryan, called Emma Sahakyan and asked her to give the child to the police officers in civilian clothing.
The family had been warned on Saturday that they would be removed on the day of Russian President Vladimir Putin's visit to Armenia.
Included in the video below is footage shot by Lala Aslikyan on Saturday in which Khudoyan describes how they were threatened to be removed, as well as footage shot by Aslikyan this morning.
Later, Epress.am spoke with Heghine Makaryan, who said the family was taken to their home in the city of Etchmiadzin, which the police have surrounded and are not allowing them to leave.