Սպանության մեջ մեղադրվողը կալանքի տակ կմնա․ փաստաբանը վստահ է՝ գործի բացահայտումը վտանգված է
Lոռու մարզի Ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր բավարարել է սպանության մեջ մեղադրվող 22-ամյա Կարեն Կունգորցևին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Կունգորցևի պաշտպան, «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը, դատարանն, ըստ էության, բավարարել է մի միջնորդություն, որն ամբողջությամբ անհիմն էր: Քննիչն իր միջնորդությունը հիմնավորել էր բացառապես օրենսդրական ձևակերպումներով, առանց որևէ կոնկրետ և հիմնավոր պատճառ վկայակոչելու:
Պապիկյանի խոսքով՝ կայացրած որոշմամբ դատարանն անտեսել է նաև Վճռաբեկ դատարանի կողմից բազմաթիվ նախադեպային որոշումներով սահմանած այն դիրքորոշումը, համաձայն որի կալանքի ժամկետը երկարացնելու համար միաժամանակ պետք է առկա լինեն հիմնական երկու չափանիշներ՝
1. շարունակվում են առկա լինել կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու հիմքերն ու պայմանները, կամ ի հայտ են եկել անձին կալանքի տակ պահելու նոր հիմքեր.
2. գործի քննությունն իրականացնող մարմնի կողմից դրսևորվել է անհրաժեշտ ջանասիրություն՝ ապահովելու գործի քննության ընթացքը:
«Միջնորդությունից զատ, քննիչը որևէ փաստ կամ ապացույց չներկայացրեց՝ ի հիմնավորումն դրա, փոխարենը պաշտպանական կողմը ներկայացրեց անժխտելի փաստեր և ապացույցներ, որ նախաքննական մարմինը՝ սկսած գործի քննության առաջին ժամերից, ցուցաբերել է կամ անգործություն կամ ոչ պատշաճ աշխատանքի կատարում: Չեն կատարվել կամ ուշացումով են կատարվել դատավարական բազմաթիվ կարևոր գործողություններ, չի ապահովվում գործի բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննությունը, պաշտպանական կողմի ներկայացված միջնորդությունները օրենքով սահմանված կարգով լուծումներ չեն ստանում, գործի քննության համար ի սկզբանե ընտրվել և ներկայումս էլ ընթանում է մի ուղղություն, որն արդեն իսկ վտանգել է ճշմարտության բացահայտմանը», - ասել է Պապիկյանը:
Փաստաբանը մտադիր է դատարանի որոշումը բողոքարկել Վերաքննիչ դատարանում:
Ավելի վաղ 15-ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության գործի հետքերով eTV-ի նկարահանող խումբը և գործի դիտարկումն իրականացնող «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավապաշտպանները մեկնել էին Վանաձոր: Արայիկ Պապիկյանը ներկայացրել էր պաշտպան կողմի տեսակետը, խոսել էր խախտումների մասին:

Адвокат обвиняемого в убийстве Карена Кунгорцева уверен, что раскрытие дела под угрозой
Суд общей юрисдикции Лорийской области удовлетворил ходатайство следователя о продлении срока заключения 22-летнего Карена Кунгорцеваобвиняемого в убийстве 15-летнего Давида Овакимяна.
В беседе с Epress.am адвокат Кунгорцева, член правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Араик Папикян заявил, что суд, по сути, удовлетворил абстолютно необоснованное ходатайство. Следователь обосновал свое ходатайство исключительно законодательными формулироваками, не ссылаясь на какую-либо конкретную и обоснованную причину.
По словам Папикяна, принятым решением суд пренебрег позицией, учрежденной множеством прецедентных решений Кассационного суда, согласно которой, для продления срока заключения необходимо одновременное наличие двух основных критериев:
1. продолжают существовать основания и условия избрания ареста в качестве меры пресечения, или появились новые основания для содержания человека под стражей;
2. орган, осуществляющий следствие, проявил необходимое усердие для обеспечения следствия по делу.
«Помимо ходатайства, следователь не представил какого-либо факта или доказательства для его обоснования. Вместе с этим, сторона защиты представила неоспоримые факты и доказательства того, что орган предварительного следствия, начиная с первых часов следствия, либо бездействовал, либо совершал работу не должным образом. Не совершено множество важных следственных действий, либо они совершались с опозданием, не обеспечивается всестороннее и объективное следствие, представленные стороной защиты ходатайства не рассматриваются в соответствии с учрежденным законом порядком, для расследования изначально было избрано – и оно продолжается до сих пор – направление, которое уже ставит под угрозу выявление истины», - сказал Папикян.