Կանանց նկատմամբ բռնության հարյուրավոր դեպքեր․ ՀԿ-ներն ամփոփեցին 16-օրյա արշավը
Կանանց իրավունքներով զբաղվող ՀԿ-ները խոսել են ընտանեկան բռնության դեպքերի և վերջին 16 օրվա ընթացքում կանանց նկատմամբ բռնության դեմ անցկացված արշավի մասին։
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի անդամ մի քանի հասարակական կազմակերպություններ այսօր ամփոփել են նոյմեբերի 25-ին մեկնարկած «Կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի 16-օրյակ»-ի շրջանակներում անցկացված միջոցառումները։
ՀԿ-ները հիշեցրել են, որ այս տարի միջոցառումների կիզակետում է եղել «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքի ընդունմանն ուղղված արշավը: Օրենքը մերժվել է Արդարադատության նախարարության կողմից, և այժմ օրենքի նախագծի վրա աշխատանքները պետք է շարունակվեն մինչև 2017 թվականը։
«Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Անուշ Խաչատրյանը պատմել է, որ օրենքը մերժվել է նաև այն հիմնավորմամբ, թե այն հակասում է Սահմանադրությանը. եթե բռնություն կիրառած անձին դատարանի որոշմամբ տանից դուրս հանեն, կխախտվի նրա սեփականության իրավունքը: «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան, իր հերթին, շարունակելու է օրենքի ընդունման համար տարվող արշավը։
Ասուլիսի ժամանակ Խաչատրյանը ներկայացրել է կանանց նկատմամբ իրականացվող բռնության վերաբերող վիճակագրական տվյալները։ 2013 թվականի ընթացքում միայն «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն արձանագրել է ընտանեկան բռնության16 դեպք, որոնցից 6-ն ավարտվել են կնոջ մահով, իսկ 8-ը՝ ֆիզիկական բռնությամբ: «Կանանց իրավունքների կենտրոն»-ի նախագահ Սուսաննա Վարդանյանը նշել է, որ իր կազմակերպությունը ստացել է 1344 ահազնագ, բացահայտել է ֆիզիկական բռնության 473, իսկ հոգեբանական բռնության 261 դեպք:
«Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ-ից Հասմիկ Գևորգյանը խոսել է 27-ամյա Հասմիկ Խաչատրյանի դեպքի մասին, ով 9 տարի շարունակ բռնության է ենթարկվել ամուսնու կողմից: Գևորգյանը նշել է, որ եթե ընտանեկան բռնության մասին օրենքը ընդունվեր, կինը կարող էր ապաստարաններում ապրել և ավելի պաշտպանված լինել:
Լրագրողներից մեկը դեպքի մասին հարց է ուղղել ասուլիսին ներկա Հասմիկ Խաչատրյանին՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ էր վերջինս անում, որ ամուսինը տարիներ շարունակ ծեծի էր ենթարկում նրան: Ի պատասխան՝ ՀԿ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ հարցը տեղին չէ, քանի որ չի կարելի մոտենալ այդ խնդրին՝ փորձելով կնոջ մեղքը գտնել:

Hundreds of Domestic Violence Cases in Armenia: Coalition to Stop Violence Against Women
The seven NGOs that comprise the Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia today summed up their activities within the framework of the 16 Days of Activism to End Gender Violence campaign that began on Nov. 25.
The campaign to adopt a domestic violence law in Armenia was the focus of this year's 16 Days campaign. The RA Ministry of Justice rejected the draft law and now the Coalition's lawyers are working on amendments to make the law more palatable for lawmakers.
The law was refused because it was considered unconstitutional, said Society Without Violence NGO representative Anush Khachatryan. According to this claim, if a court removes an abuser from his home, it is a violation of his right to property. The Coalition, however, will continue to push for adoption of the law.
During the press conference, Khachatryan presented statistics on violence against women. In 2013, Society Without Violence alone recorded 16 cases of domestic violence, 6 of which ended in the woman's death, while 8 were cases of financial abuse. Women's Rights Center president Susanna Vardanyan said her organization received 1,344 calls and uncovered 473 cases of physical abuse and 261 cases of psychological abuse.
Hasmik Gevorgyan of the Women's Support Center NGO spoke about the case of Hasmik Khachatryan, 27, who was abused by her husband for 9 years. Gevorgyan pointed out if the domestic violence law was adopted, the woman could live in a temporary shelter and be better protected.
A journalist asked Hasmik Khachatryan (who was present at the press conference) what she did that her husband beat her for years. In response, the NGO representative said that the question is inappropriate: "The problem cannot be approached by trying to blame the woman."