«Արտ լաբորատորիա»-ն չի վնասել «ուրիշի գույքը», դատարանում բողոքարկում է ոստիկանության որոշումը
«Արտ լաբորատորիա» արվեստագետների խմբի 4 անդամները բողոքարկում են իրենց նկատմամբ 30.000-ական դրամ վարչական տուգանք սահմանելու մասին ոստիկանության որոշումը:
Հիշեցնենք, որ արվեստագետներին ոստիկանություն բերման էին ենթարկել նոյեմբերի 10-ին դրանից 5 օր առաջ ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի գրաֆիտին ԱԺ-ի շենքի պատին պատկերելու համար:
Արվեստագետները որոշել են օրենքով նախատեսված երկու բողոքարկման մեթոդներից՝ վերադասին կամ դատական կարգով բողոքելուց ընտրել երկրորդը, քանի որ բերման ենթարկողների վերադասը ոստիկանապետն է: Բացի դա, դատական կարգով բողոքելու դեպքում հնարավոր է ներկա գտնվել բողոքի քննությանը:
«Արտ լաբորատորիա»-ի իրավունքները դատարանում պաշտպանում է Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը: Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբանը նշել է բողոքարկման հիմքը, այն է՝ ոստիկանությունն իր որոշման հիմքում ապացույց չի ներկայացրել:
«Ոստիկանության որոշումը վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 53 հոդվածի 2 մասով է կազմվել, ուրիշի գույքը վնասելու համար՝ հիմնվելով փորձաքննության եզրակացության վրա։ Դրանով հիմնավորվել է, որ 15 000 դրամ է անհրաժեշտ նկարածը մաքրելու համար, մինչդեռ չկա որևէ հիմնավորում, որը կապացուցեր, որ նկարները վնասել են ուրիշի գույքը»,- ասել է Գայանե Խաչատրյանը:

Four members of the group Art Laboratoria ("art lab") are appealing a police decision to slap them with an administrative fine of 30,000 AMD each (about $75 USD) for spray painting detained political activist Shant Harutyunyan's face on the National Assembly building. Recall, the men were detained by police on Nov. 10, the same day they graffitied the wall.
Of the two options for appeal, to complain to the superior or take the judicial route, the activists chose the latter, since the superior of the officers who detained them is the police chief. Furthermore, by taking the matter to court, the artist-activists can be present during examination of the case.
Helsinki Association of Human Rights representative, attorney Gayane Khachatryan will be defending the artist-activists' rights in court. Speaking to Epress.am, the attorney said that the rationale for the appeal is the lack of evidence in the police decision.
"The police decision was made based on Article 53 Section 2 of the Code on Administrative Offenses, causing damage to another's property, [which was] based on the conclusion of the examination. This was used as grounds that 15,000 AMD is necessary to clean up the graffiti; meanwhile, there is no evidence that the image damaged another's property," she explained.