«Արտ լաբորատորիա»-ն չի վնասել «ուրիշի գույքը», դատարանում բողոքարկում է ոստիկանության որոշումը
«Արտ լաբորատորիա» արվեստագետների խմբի 4 անդամները բողոքարկում են իրենց նկատմամբ 30.000-ական դրամ վարչական տուգանք սահմանելու մասին ոստիկանության որոշումը:
Հիշեցնենք, որ արվեստագետներին ոստիկանություն բերման էին ենթարկել նոյեմբերի 10-ին դրանից 5 օր առաջ ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի գրաֆիտին ԱԺ-ի շենքի պատին պատկերելու համար:
Արվեստագետները որոշել են օրենքով նախատեսված երկու բողոքարկման մեթոդներից՝ վերադասին կամ դատական կարգով բողոքելուց ընտրել երկրորդը, քանի որ բերման ենթարկողների վերադասը ոստիկանապետն է: Բացի դա, դատական կարգով բողոքելու դեպքում հնարավոր է ներկա գտնվել բողոքի քննությանը:
«Արտ լաբորատորիա»-ի իրավունքները դատարանում պաշտպանում է Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը: Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբանը նշել է բողոքարկման հիմքը, այն է՝ ոստիկանությունն իր որոշման հիմքում ապացույց չի ներկայացրել:
«Ոստիկանության որոշումը վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 53 հոդվածի 2 մասով է կազմվել, ուրիշի գույքը վնասելու համար՝ հիմնվելով փորձաքննության եզրակացության վրա։ Դրանով հիմնավորվել է, որ 15 000 դրամ է անհրաժեշտ նկարածը մաքրելու համար, մինչդեռ չկա որևէ հիմնավորում, որը կապացուցեր, որ նկարները վնասել են ուրիշի գույքը»,- ասել է Գայանե Խաչատրյանը:

Арт-группа не наносила вред «чужому имуществу». Артисты обратились в суд
4 члена арт-группы «Арт лаборатория» протестуют против решения полиции наложить на них административный штраф в размере 30 000 драмов ($75).
Артисты были доставлены в отделение полиции за граффити арестованного 5 ноября Шанта Арутюняна на стене Национального Собрания Армении.
Из двух методов обжалования – жалоба вышестоящему и обращение в суд – артисты выбрали второй, так как вышестоящим в данном случае является начальник полиции. Кроме того, в случае обращения в суд можно присутствовать на рассмотрении жалобы.
Защитой прав «Арт лаборатории» в суде займется представитель «Хельсинкской ассоциации», адвокат Гаяне Хачатрян. Она сообщила Epress.am, что обоснованием для обжалования является отсутствие доказательств в решении полиции.
«Решение полиции об административных нарушениях было составлено по второй части статьи 53 УК, за повреждение чужого имущества, основываясь на заключении экспертизы. Так было обосновано, что на очистку изображения необходимо 15 000 драмов, между тем, нет никаких доказательств того, что граффити нанесли вред чужому имуществу», - сказала Хачатрян.